Czech Republic

VIDEO: Lékaři z Podolí operují děti ještě v těle matky, nejčastěji dvojčata

Ročně jde asi o 30 operací, nejčastěji jde o přerušení cévních spojek na placentě mezi jednovaječnými dvojčaty pomocí laserového paprsku. Jednovaječná dvojčata mají společnou placentu. „Děti se o ní nestejnoměrně dělí, ‚bojují‘ spolu o množství krve,“ uvedl vedoucí lékař centra Lubomír Hašlík. Lékaři placentu rozdělí na dvě samostatné části, které nemají propojené cévy. Dvojčatům ohroženým smrtí v děloze nebo předčasným porodem lékaři pomohli v 72 případech.

Někdy musí lékaři přerušit tok krve do pupečníku jednoho z dvojčat, aby zachránili druhé. „Toto dítě mívá například vrozenou vadu, která je neslučitelná se životem, těžkou poruchu růstu nebo jinou vážnou diagnózu, která ohrožuje celé těhotenství. Pravděpodobnost přežití druhého dítěte je pak 93 procent,“ uvedl garant Centra fetální medicíny Ladislav Krofta.

Operace dítěte v těle matky pomáhají také u jednočetných těhotenství. Lékaři řeší například uzavření močové trubice, které hrozí selháním ledvin, nebo vrozené vady, jako je například operace brániční kýly.

Podle neonatologa z podolského centra Zbyňka Straňáka se celková nemocnost dětí, operovaných v děloze matky, neliší od stejně starých dětí. „Operací jsme schopni v zásadě oddálit porod. Problém se zcela eliminuje a plod je možné porodit v normálním termínu, což zlepšuje jeho stav,“ dodal Krofta.

Předčasně narozené děti se často potýkají se zdravotními komplikacemi. Jejích počet v Česku stále roste, v současné době je to asi osm procent všech novorozenců, v roce 2002 to bylo kolem pěti procent. Díky lepší péči a jejich soustředění v perinatologických centrech mají vyšší šanci na život bez komplikací včetně dětí s extrémně nízkou hmotností pod 500 gramů a narozené už od 22. týdne. Čím nižší porodní váha, tím je riziko zdravotních komplikací vyšší. Častěji trpí také například hyperaktivitou nebo psychickými problémy.

Football news:

Lampard on 3-0 with Watford: a dry Win at home, three goals scored-Chelsea played very well
Pulisic on 3-0 with Watford: Chelsea needed this win. We are confident that we can get into the top 4
Rebic scored 9 goals for Milan in 11 Serie A matches
Mikel Arteta: getting Arsenal into the Champions League seemed impossible a few weeks ago
Бав Bayern won the gold double in Germany for the 13th time
Neuer provided an assist in the German Cup final with Bayer
Sarri about 4:1 with Torino: Juve had a false sense of security after a couple of goals