Czech Republic

Votava (ČSSD): Zbytečné překážky pro splacení hypotéky

V roce 2016 se podařilo prosadit zákon o spotřebitelském úvěru, který kromě potlačení lichvářských praktik přinesl také významné úlevy pro občany, kteří splácí hypotéky.

Votava (ČSSD): Zbytečné překážky pro splacení hypotéky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Votava
reklama

Na nutnosti přijetí zákona, který kvalitně připravilo ministerstvo financí, byla široká shoda v poslanecké sněmovně. Před jeho přijetím bylo totiž běžné, že spotřebitelé platili bankám statisícové poplatky za předčasné splacení hypoték. Za každý rok, který zbýval do konce fixace, musel klient ještě navíc k doplácené částce zbytečně platit další vysoké částky, které se maskovaly pojmenováním „administrativní poplatky“. Nový zákon učinil přítrž nekalým praktikám a umožnil splatit každý rok bezplatně až čtvrtinu výše úvěru a také definoval případy, ve kterých lze hypotéku splatit bezplatně celou.

S překvapením se proto dočítám v Hospodářských novinách, že se některé banky snaží vykládat zákon po svém a pořád si účtují astronomické poplatky za předčasné splacení, čímž vlastně odrazují klienty, aby využili zákonné možnosti splatit hypotéku. Byl jsem autorem pozměňovacího návrhu, který umožnil zcela splatit hypotéku bez jakýchkoliv sankcí, když klient svůj dům nebo byt prodává. Při zpracování návrhu jsem se inspiroval úpravou předčasného splácení úvěrů na bydlení v Německu, kde je dokonce předčasné splacení zcela zdarma bez jakýchkoliv poplatků. Důvodem je podpořit mobilitu pracovních sil, aby se lidé mohli jednoduše přestěhovat za prací, kdy rychle a bez sankcí prodají svoji nemovitost. Svoji roli ale jednoduché splacení hypotéky hraje i v dalších životních situacích, například během vypořádání majetku po rozvodu, kdy klienti bank mohou snadněji prodat společný byt na hypotéku a peníze si rozdělit.

Celý institut předčasného splacení, který jsme zákonem zavedli, slouží spotřebitelům, aby se mohli vyvázat z dlouhého vztahu s bankou a peněžní prostředky použít na jiné účely, jako je třeba vzdělání jejich dětí nebo vybavení domácnosti. Je absurdní a odporuje také trendům v evropské legislativě, že se vytváří umělé překážky, jak znemožnit splatit zcela nebo alespoň částečně hypotéční úvěr. Argumentace bank, že se do „účelně vynaložených nákladů“, které účtují klientovi, může zahrnout prakticky cokoliv, odporuje účelu a smyslu zákona, který chrání spotřebitele (ostatně proto se i nazývá zákon o spotřebitelském úvěru). Skutečnost, že jednotlivé náklady nejsou výslovně specifikovány přímo v zákoně, a proto by se měl zákon změnit, je silně účelová. Zákonem použitá definice „účelně vynaložených nákladů“ vychází z evropských předpisů a prošla řádným připomínkovacím řízení všech relevantních orgánů, včetně bankovní asociace. Výklad, co si banky mohou a nemohou účtovat, je na orgánu dohledu, kterým je Česká národní banka. Centrální banka už ostatně přijala výkladové stanovisko, které stanoví možné náklady, které banky mohou chtít zaplatit po klientovi, když požádá o splacení hypotéky. Uvedený postup je naprosto přirozený a platí i v případě jiných zákonů, které regulují finanční trh, že pokud se v nich objeví neurčitý právní pojem, je pravomocí České národní banky, aby ho vyložila. Jedná se o běžnou a zavedenou praxi, která dlouhá léta funguje, a proto není nutné měnit zákon. Stačí ho jenom v praxi dodržovat.

Václav Votava /ČSSD/, poslanec PČR a člen rozpočtového výboru

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Zdeněk Somr (ODA): Svoboda není samozřejmost

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo v Plzni řekl: „Principy, za které bojovali odvážní Češi a Slováci …

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally