Czech Republic

Zahájení bitvy tří císařů a vítání slunce zkomplikovala mlha

Slavkov u Brna - Zahájení připomínky bitvy tří císařů na slavkovském bojišti zkomplikovala dnes ráno mlha, kvůli které nebylo vidět slunce při jeho vítání z vrchu Žuráň. ČTK to řekl Miroslav Jandora, organizátor rekonstrukce bitvy na polích u Tvarožné, která se letos kvůli opatřením v důsledku koronaviru neuskuteční. Přesto se koná v omezeném počtu neorganizovaný pochod slavkovským bojištěm a odpoledne v 15:00 je v plánu pietní akt u Mohyly míru. On-line program nabízí i slavkovský zámek.

Na letošek připadá 215. výročí bitvy tří císařů. "Měli jsme nahlášeno 1500 lidí z 15 zemí světa, kteří se chtěli zúčastnit tradiční rekonstrukce bitvy," uvedl Jandora. Místo toho se na vrchu Žuráň ráno sešlo pět zástupců k vítání slavkovského slunce, které ale podle Jandory nebylo kvůli mlze vidět. Potom se na bojová pole vydal neorganizovaný průvod asi o 40 lidech. "V 15:00 bude pietní akt u Mohyly míru, původně měl být kolem 16:00," poznamenal Jandora. Podle něj se klasická bitva přesune na příští rok, kdy se bude slavit 200 let od smrti Napoleona.

K letošnímu výročí se ale konají i další akce, například slavkovský zámek nabízí virtuální pohled do vojenského tábora i polní kuchyně. Vrcholem slavkovského videoprogramu bude proslov Napoleona ze zámku a také modlitba za padlé v zámecké kapli.

Nedělní audiovizuální výstřely zazní z jižní části slavkovského bojiště, ze Sokolnic, v podání spolku Acaballado. Spolek připravil bitevní ukázku z autentického místa bojů.

Bitva u Slavkova patří k hlavním střetnutím napoleonských válek a k nejslavnějším bitvám, které se kdy odehrály na českém území. Vojska se střetla 2. prosince 1805 jihovýchodně od Brna a západně od Slavkova. Francouzská armáda v čele s císařem Napoleonem drtivě porazila ruské vojsko cara Alexandra I. i rakouské oddíly císaře Františka I. Napoleonovo vedení bitvy patří podle odborníků k mistrovským ukázkám taktiky.

historie zábava Napoleon koronavirus

Football news:

Solskjaer on 3-2 with Liverpool: Manchester United won on their own terms. It's a good feeling
Hames scored 10 (3+7) points in Everton's home matches. Away - 0
Suarez scored his 12th goal of the La Liga season. Messi has 11
Miller on the Manchester United defeat: Devastated. There is no second chance in knockout football
Game of Thrones actor on Liverpool: Manchester United would have been destroyed a year ago. Huge progress
Ricard Puig: It's a pretty tough season, I'm not used to playing so little. Scoring with a header is something unreal
Khabib: I am preparing for my debut in big football. I am a free agent