Czech Republic

Zeman jmenoval Blatného ministrem zdravotnictví, Prymula mu předá úřad

Prezident Miloš Zeman jmenoval lékaře Jana Blatného ministrem zdravotnictví. Poté Blatný převezme resort od odcházejícího ministra Romana Prymuly, který byl v čele resortu 38 dní. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Prezident Miloš Zeman jmenoval lékaře Jana Blatného ministrem zdravotnictví. Nahradil Romana Prymulu, kterého navrhl odvolat premiér Andrej Babiš.

Ve středu přibylo v Česku 12 977 potvrzených případů koronaviru. Je to dosud nejvíce ve volném dni, kdy se obvykle méně testuje. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. V ČR je nyní 174 965 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Většina z nich má mírný průběh, počet hospitalizovaných i obětí ovšem v posledních dnech stále strmě roste.

Prohřešků proti vládním protikoronavirovým opatřením ve středu přibylo. Policie v celém Česku zaznamenala ve sváteční den 180 přestupků, zatímco v úterý to bylo 101. Do těchto opatření patří třeba zavřené provozovny, shlukování lidí a od středy i zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. Údaje dnes poskytl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Podle něj ale policie z krajů nikde nehlásí problém, že by se lidé shlukovali. Klid přičítá i nepřízni počasí a uzavření restaurací.

V České republice vzrostl v posledních třech měsících počet útoků vyděračských programů (ransomware) o 69 procent v porovnání s prvním pololetím. Nárůst souvisí s koronavirovou epidemií a zvýšení využívání práce z domova. Uvedla to antivirová firma Check Point.

"Obdivuji vaši odvahu a oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana profesora Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii, protože zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha tuto epidemii potlačit," uvedl Zeman na adresu Blatného.

Zeman označil Blatného nástup na ministerstvo za přechod z parku do džungle a upozornil ho na to, aby se jako politik připravil na útoky na svou osobu, kterým bude muset čelit.

Prezident Miloš Zeman uvedl, že při úterní schůzce vedl s novým ministrem zdravotnictví velmi zajímavou diskusi o jeho medicínské praxi i manažerským zkušenostem. Jeho příchod na ministerstvo přirovnal ke skoku do rozbouřené řeky, rovnající se téměř politické sebevraždě. "Narozdíl od mírné komunity zkoumající hemofilii, je politika velmi krutá záležitost," řekl Zeman

Počet mrtvých v souvislosti s koronavirem v Mexiku překročil hranici 90 tisíc. Argentina pak ve středu zaznamenala přes 30 tisíc úmrtí od začátku epidemie. Obě tyto země patří k epidemií nejvíce zasaženým v Latinské Americe.

Podnikům, které prokážou, že v důsledku šíření nákazy koronaviru nemohou do tří let splnit všeobecné podmínky schválené investiční pobídky, bude moci ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužit lhůtu až o dva roky. Počítá s tím změna zákona, kterou dnes přijal Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Hlasovalo pro ni všech 38 přítomných senátorů.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v poslední době řeší i podněty související s covidem-19 a pohřebnictvím. Řešil například i otázku otevřené rakve zemřelého s covidem. V jiném případě se na ombudsmana obrátila žena, jejíž matka zemřela v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Zpráva o matčině úmrtí ji podle podnětu zaskočila, navíc to bylo v době nouzového stavu kvůli pandemii covid-19. Žena tak nebyla schopna zorganizovat pohřeb v zákonné lhůtě, proto souhlasila s vypravením takzvaného sociálního pohřbu. Později si podle podnětu uvědomila svou chybu a chtěla, aby byly ostatky uloženy do rodinného hrobu. Požádala proto pohřební službu o vydání urny s tím, že náklady pohřbu uhradí. Pohřební služba to však s odvoláním na zákon o pohřebnictví odmítla.

Do Česka bude moci přijet na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 vojenských zdravotníků z členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie. Možnost jejich až 90denního pobytu dnes schválil Senát hlasy 47 ze 48 přítomných členů. Případné působení zahraničních vojáků v České republice podléhá podle ústavních pravidel souhlasu obou parlamentních komor. Dolní komora návrh schválila v úterý.

V Pardubickém kraji za 24 hodin stoupl počet nakažených o 470. Od počátku epidemie testy potvrdily koronavirus u 9842 lidí. Denní nárůsty jsou poslední týden obvykle přes 400. Statistiku uvedla na svém webu krajská hygienická stanice. Údaje jsou k dnešním 8:00.

Středočeský kraj po dohodě s hlavním městem a dopravci od pondělí omezí provoz autobusů a vlaků. Důvodem je vládní zákaz vycházení po 21:00 jako opatření proti šíření covidu-19. Omezena bude doprava především v době zákazu vycházení z domova, informovala Helena Frintová z krajského úřadu.

Lidovečtí senátoři chtějí umožnit podnikatelům odklad povinných záloh na zdravotní a sociální pojištění od října do března. Podnikatelům by to mělo umožnit lépe se vypořádat s ekonomickými dopady epidemie koronaviru, uvedla předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Opatření chtějí lidovci zapracovat do návrhu zákona o příspěvku 500 korun denně pro podnikatele, kteří museli omezit nebo přerušit činnost v důsledku vládních opatření proti šíření nemoci covid-19.

Vláda by měla upravit opatření pro farmářské trhy, podle kterého může být na 400 metrech čtverečních nejvýše 20 lidí. Podle pořadatelů trhů je nerealizovatelné. Navíc několikanásobně převyšuje předepsaný dvoumetrový odstup mezi lidmi. V potaz by se měla vzít také skutečnost, že v prostoru trhů se pohybují nejen nakupující, ale i lidé, kteří místem jen procházejí. Pokud by restrikce zůstala v platnosti ve stávajícím znění, hrozí, že farmáři nebudou trhy raději pořádat. V otevřeném dopise vládě to dnes uvedla Asociace farmářských tržišť České republiky.

Ostravští strážníci v noci na dnešek zkontrolovali v souvislosti se zákazem nočního vycházení kvůli koronavirové epidemii v ulicích krajského města desítky lidí. Porušení nařízení nakonec řešili s pěti z nich, řekl mluvčí strážníků Jindřich Machů.

V Královéhradeckém kraji od středečního do dnešního rána přibylo 708 potvrzených případů covidu-19. Přírůstek klesl druhý den po sobě, mezi úterním a středečním ránem byl nárůst 729 případů a den předtím to bylo 991. Dosud bylo v kraji zjištěno od počátku epidemie 14.955 případů nákazy. Onemocněl tak zatím přibližně každý 37. obyvatel kraje. Vyplynulo to z dnes zveřejněných dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo rekordní přírůstek 20 156 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Rekordní je i nárůst počtu zemřelých s koronavirem, kterých je 301. Celkový počet potvrzených případů nákazy se během necelého měsíce více než ztrojnásobil, upozornila agentura Reuters.

Životní styl dětí v souvislosti s jarní pandemií koronaviru a první vlnou uzavření škol se zlepšil. Podle průzkumu odborníků z Univerzity Palackého v Olomouci v době jarního lockdownu děti více hýbaly, jedly více ovoce a zeleniny a také lépe spaly. K tomu výrazně omezily konzumaci slazených a energetických nápojů. Respondenti také ocenili více času stráveného s rodinou. Na druhou stranu každé páté dítě trpělo osamělostí, sdělili zástupci UP.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje občany před podvodnými e-maily s falešnými výsledky testů na covid-19. Rozesílají je neznámí útočníci s cílem získat přístup do zařízení příjemce e-mailu. Výsledky přicházejí i lidem, kteří na testech nebyli. Lidé by se podle NÚKIB měli informovat o tom, jakou formou jim laboratoř výsledek testu sdělí. Často totiž posílá výsledky SMS zprávou, a nikoli e-mailem. NÚKIB to uvedl v tiskové zprávě.

Letošní třetí ročník festivalu kosmických aktivit Czech Space Week se uskuteční on-line. Akce potrvá od od 6. do 14. listopadu a její součástí budou přednášky či panelové diskuze o novinkách a současné situace ve vesmírném průmyslu. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy.

Koronavirová pandemie urychlila nové trendy na pracovním trhu, které se začaly prosazovat už v předchozích letech. Řada firem si navykla na práci z domova, zrychlil se také proces digitalizace, robotizace a automatizace. V příštích deseti letech zanikne zhruba 30 procent pozic, ale stejný počet jich zase vznikne, uvedla dnes v tiskové zprávě vedoucí Ústavu práva a humanitních věd Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Martina Rašticová.

Německý magazín Der Spiegel si všímá chyb premiéra Andreje Babiše, které vedly k nárůstu nakažených koronavirem. Co premiérovi magazín vyčítá, se dočtete v článku. 

V Královéhradeckém kraji byla k dnešku nákaza covid-19 ve 32 pobytových zařízeních sociálních služeb, a to nejen v těch zřizovaných krajem. V některých zařízeních jde pouze o pozitivní pracovníky, ve 14 jsou nakažení i klienti. Celkově hradecký krajský úřad eviduje 262 nakažených klientů sociálních služeb, uvedla dnes dopoledne mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová.

Rusko dnes oznámilo 17 717 nových případů nákazy koronavirem a 366 úmrtí za uplynulý den. Oba údaje jsou rekordní, a to od začátku pandemie, uvedla média s odvoláním na krizový štáb. 

Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla růst jen o dvě procenta. Asociace o tom  informovala na on-line tiskové konferenci. V červencové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta a příští rok poroste o 5,3 procenta.

Ve Zlínském kraji přibylo za středu 1009 případů covidu-19. V úterý bylo 1168 nově nakažených, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 1153 případů. Dosud rekordní nárůst byl zaznamenán v pátek, kdy v kraji přibylo 1198 nových případů nákazy. V kraji je od začátku epidemie 20 354 nakažených.

Od pondělí se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) uzavřou i speciální školy, které zatím spolu s mateřskými byly jako jediné otevřené. Uzavřením speciálních škol se bude podle informací, které dnes Plaga uvedl na Twitteru, v pátek zabývat vláda. V Česku jsou kvůli zhoršení vývoje epidemie nemoci covid-19 od 14. října uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku. Otevřeny jsou zatím kromě mateřských a speciálních škol jen některé školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů.

Už dvacet let na pražském Žižkově provozuje balkánskou restauraci Mon Ami. Za tu dobu chtěl 44letý Vedran Tvrtković pověsit pomyslnou hospodskou zástěru na hřebík snad tisíckrát. A přestože během jara kvůli koronaviru podnik opravdu na dva měsíce zavřel, nyní se rozhodl se zaměstnanci druhou vlnu zvládnout. "Bereme to jako výzvu, s personálem jsme na jedné lodi a společně bojujeme," říká.

V Ústeckém kraji ve středu přibylo podle údajů krajské hygienické stanice 1023 pacientů nakažených koronavirem, o 16 méně než v úterý. Hygienici v regionu evidují 11 798 aktivních případů covidu-19. Nemoc se od 1. března, kdy se v kraji nákaza prokázala u prvního pacienta, potvrdila u 16 963 lidí. Z nákazy se vyléčilo 5089 lidí, 76 jich s koronavirem zemřelo.

Roman Prymula v úterý uvedl, že má k dispozici právní analýzu, podle níž se nedopustil žádného pochybení. Později nicméně Deníku N řekl, že si to přečetl "někde na internetu". "Ten právník, co byl na kdysi na Hradě, to tam vystavil, ten tu analýzu dělal. Hasenkopf," upřesnil s odkazem na Pavla Hasenkopfa.

Pražští hygienici prověřují středeční návštěvu ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly a dalších v restauraci na Vyšehradě. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila šéfka hygieniků hlavního města Zdeňka Jágrová. Výsledek bude podle ní nejdříve za měsíc, spíše ale až za šest týdnů.

Na malou, ale rozdělenou Belgii znovu tvrdě dopadla pandemie. Spolupráce mezi vlámsky a francouzsky mluvícími regiony vázne do té míry, že belgičtí biskupové ve jménu boha vyzývají lidi, aby se semkli. "Boj s koronavirem vyhrajeme jedině tehdy, když budeme postupovat společně," vzkázali biskupové v dopise zveřejněném před nedělním svátkem Všech svatých. V Belgii různá opatření kvůli šíření infekce zavedl federální kabinet a tři regionální vlády. Belgie má za posledních 14 dní 1390,9 případu koronavirové infekce na sto tisíc obyvatel, nejvíce v EU, v Česku je to jen o něco méně. 

V Praze přibylo ve středu 1102 potvrzených případů koronaviru. Je to nejmenší nárůst v tomto týdnu, ve volných dnech se ale obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V hlavním městě nyní je 23 tisíc nakažených. To je zhruba o 500 méně než ve středu ráno, ministerstvo totiž zrevidovalo bilanci vyléčených lidí. Většina z nakažených má mírný průběh nemoci.

Počet zjištěných případů nákazy koronavirem překonal v Indii hranici osm milionů. Za posledních 24 hodin vzrostla bilance o bezmála 50 tisíc, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 16 774 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Na 89 lidí s nemocí covid-19 v uplynulém dni zemřelo, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Ve snaze zastavit prudký nárůst počtu nových případů koronavirové infekce v posledních týdnech zavádí Německo od pondělí 2. listopadu do konce měsíce rozsáhlou karanténní uzávěru. 

Koronavirem nejvíce zasaženým okresem je momentálně Benešovsko. Za uplynulých sedm dní tam na sto tisíc obyvatel evidují 1142 nakažených. Vyšší než tisíc je tento údaj ještě na Vsetínsku, Náchodsku, Rakovnicku, Přerovsku a Zlínsku. Relativně nejlépe je na tom Chebsko s 276 případy nákazy na tisíc obyvatel obyvatel za posledních sedm dní.

Stále více se testuje. Laboratoře v úterý provedly opět přes 45 tisíc testů, odhalily rekordních 34,4 procenta nakažených. Podíly pozitivních testů vyšší než 30 procent jsou v poslední době běžné, což naznačuje, že v populaci je mnohem víc infikovaných, než se podaří odhalit. Středeční bilanci testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.

V nemocnicích je podle údajů ke středečnímu večeru 6624 pacientů s covidem. Jejich počet se za den zvýšil o 433, pacientů ve vážném stavu přibylo o 69 na 962. Od začátku měsíce tak přibylo zhruba 5500 hospitalizovaných.

S nemocí covid-19 dosud v ČR zemřelo 2675 lidí. Od minulé středy přibývá každý den více než 100 obětí. V úterý nemoci podlehlo 146 lidí, dosud nejvíce. Na středu zatím připadá 74 úmrtí. Tyto údaje ale při pozdějších aktualizacích obvykle rostou, je tak pravděpodobné, že i ve středu nakonec bude počet obětí vyšší než sto.

Spojené státy nebudou mít k dispozici koronavirovou vakcínu pro nouzové použití dříve než v lednu. Uvedl to uznávaný americký epidemiolog Anthony Fauci. Podle něj sice klinické studie dvou experimentálních vakcín dalece pokročily, schválení americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však nelze očekávat před Novým rokem. 

Fauciho vyjádření je v rozporu s opakovanými tvrzeními amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž budou mít Američané vakcínu k dispozici ještě před koncem letošního roku. Podle kritiků se Trump snaží výroky o brzkém získání očkovací látky zvýšit své šance v nacházejících prezidentských volbách, v nichž usiluje o druhý mandát.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes během večerní videokonference projednají celounijní používání rychlotestů, vzájemné uznávání jejich výsledků či způsob budoucí distribuce vakcín. Debata se bude točit i kolem další vzájemné pomoci mezi státy, z níž už v těchto dnech těží Česko.

Vadí mi, že nový ministr Blatný není politik, nemá žádné zkušenosti, je to model otitulované mluvící hlavy pro krátké období, odpovědnost na sebe bere teď premiér - kapitánem je Andrej Babiš, má poradce, důstojníkem zůstane Prymula a ke kormidlu přivážou docenta Blatného, říká šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.

Prezident Miloš Zeman dnes v poledne přijme lékaře Jana Blatného, kterého jmenuje ministrem zdravotnictví. Poté Blatný převezme resort od odcházejícího ministra Romana Prymuly (za ANO) a poprvé promluví k novinářům. 

Ve Španělsku za poslední den přibylo téměř 20 tisíc lidí nakažených koronavirem a nemocnice přijaly více než dvě tisícovky nových pacientů s covidem-19. V sousedním Portugalsku ohlásili dosud nejvyšší denní bilanci nově odhalených případů - 3960 - a rekordní čísla registruje i Řecko, kde přírůstek infikovaných podruhé v řadě překročil tisícovku. V Turecku denní počet nových obětí covidu překonal 10 tisíc.

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil v televizním projevu zpřísnění opatření kvůli pandemii koronaviru. Zavřou se bary a restaurace, lidé budou muset omezit cestování. Univerzity přejdou na online výuku, základní a stření školy ale zůstanou otevřené

Alžírský prezident Abdelmadjid Tebboune byl v těžkém stavu převezen z vojenské nemocnice v Alžíru do Německa. Pětasedmdesátiletý politik minulý týden oznámil, že se odebírá do izolace, protože se setkal s člověkem, nakaženým koronavirem.

V Česku dál rychle přibývá hospitalizovaných s nemocí covid-19. Jejich počet se za den zvýšil o 433 na 6624, pacientů ve vážném stavu přibylo o 69 na 962. Pokračuje také strmý nárůst počtu úmrtí, od ranní statistiky stoupl o 83 na 2630 zemřelých. Do večera dnes hygienici odhalili 8244 nových případů koronaviru, což patří k nejvyšším číslům za tuto část dne.

Téměř půl milionu lidí se za posledních sedm dní nakazilo ve Spojených státech koronavirem. Na základě svých statistik to dnes uvedla agentura Reuters. Jen za úterý přibylo podle dat listu The New York Times přes 74 000 nových případů nákazy a 983 úmrtí. Rekordní nárůsty nyní zaznamenává především Středozápad.

Jedním z ohnisek infekce je v současnosti stát Illinois, kde za poslední týden přibylo 31 000 případů, a také dva státy, které podle očekávání sehrají klíčovou roli v prezidentských volbách 3. listopadu: Pensylvánie a Wisconsin.

Německo zavírá i kina a divadla, hotely zůstanou uzavřené jen pro hosty, kteří jsou na pracovních nebo nezbytně nutných cestách. Obchody a školy zůstanou otevřené.

Francouzská vláda se tento týden chystá vyhlásit celostátní karanténu, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené s plány kabinetu. Lidé budou muset zůstat doma s výjimkou cest do práce nebo kvůli zajištění životních potřeb, ven si také budou moci jít zasportovat. Prezident Emmanuel Macron dnes večer vystoupí v televizi s projevem, v němž bude hovořit o opatřeních proti šíření koronaviru. Nejmenovaný vládní činitel odmítl říct, o jaké kroky konkrétně půjde.

Německá vláda rozhodla o zavření barů a restaurací od 2. listopadu, potvrdil mluvčí kabinetu. Opatření potrvá do 30. listopadu.

Koronavirová omezení jsou obrovským náporem na psychiku všech lidí, připustil premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém projevu k 28. říjnu, který zveřejnil na sociálních sítích. Doufá ale, že se lidé v boji proti epidemii covidu-19 semknou jako při jarní první vlně. Babiš v tříminutovém videu poděkoval lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje za klíčovou.

Babiš

Video: Andrej Babiš

Německá vláda plánuje zavedení tvrdých protikoronavirových opatření - takzvaný lockdown - od 2. listopadu. Informaci zveřejnil deník Bild.

Po dvou týdnech od uzavření prostor restaurací či kaváren, které nyní mohou fungovat pouze prostřednictvím výdejových okének, zůstalo oproti polovině září v provozu zhruba 43 procent podniků. Zatímco u stále fungujících provozoven tržby klesly zhruba o pětinu až čtvrtinu, celkový propad tržeb v oboru činí až 70 procent. Vyplývá to z dat poskytovatele pokladních systémů společnosti Dotykačka.

Podle Dotykačky tak mají gastropodniky provozující výdejní okénka slibnou šanci na záchranu před krachem. Jde především o restaurace, bistra a kavárny, které v současných podmínkách zvládají zachovat provoz nejsnáze.

"Tržby těchto podniků skutečně nejsou o tolik nižší než v běžném režimu. Proměnila se ale skladba toho, co lidé nakupují. Zatímco za normálních okolností tvoří kolem 60 procent obratu jídlo a 25 až 30 procent alko i nealko pití, teď tvoří jídlo 75 procent tržeb a na nápoje připadá pouhá desetina. To se logicky odráží v zisku. Na nápojích totiž prodejci mají podstatně vyšší marže," uvedl ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk řekl, že policisté při protestech na náměstí Republiky zajistili jednu osobu, která neuposlechla výzvy policie. Na místě došlo k drobnějším strkanicím a hádkám s policisty či antikonfliktním týmem. "Policisté vysvětlují účastníkům, že musí dodržovat vládní opatření," řekl k tomu Daněk. Možné rozpuštění demonstrace kvůli nedodržování platných opatření bylo v kompetenci magistrátu, dodal.

Svolavatel protestu na pražském náměstí Republiky David Tesař řekl, že účastníci nezpochybňují covid-19, ale vadí jim opatření kabinetu. "Vláda likviduje životy, naše práva a naši zem," řekl Tesař. Kabinet podle něj lidem a podnikatelům nepomáhá. "Sráží nás na kolena. Když jsme se po jaru zvedli, nechali nás trochu nadechnout a teď nás na kolena zase srazili," dodal.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně tento týden otevře zřejmě poslední lůžkovou stanici pro pacienty nakažené novým koronavirem. Získá tak další tři desítky lůžek. Pokud počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 dál rychle poroste, bude muset požádat o pomoc sesterské nemocnice ve Zlínském kraji, které se ale také potýkají se zaplněnými lůžky a nedostatkem personálu.

"Další šancí je pak přesměrování pacientů do nemocnic v sousedních krajích," řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Podle něho by tato krizová varianta mohla přijít na řadu příští týden.

Policie upozorňuje, že kapacita shromáždění proti opatřením je už naplněná. Další příchozí se vystavují riziku sankce.

V Praze se protestuje proti vládním opatřením. 

V centru Prahy demonstrují odpůrci vládních opatření. Dojde opět ke konfliktům?

Podle pořadatelů vládní opatření nefungují, zato likvidují životy a devastují stát. Demonstrace se může podle nařízení účastnit nejvýše 100 lidí. | Video: DVTV

Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii porušuje občanské svobody. Někdejší prezident to dnes řekl v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. Klaus vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost.

"Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika a s ní důstojné životy statisíců lidí, jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí," prohlásil bývalý politik.

V Polsku za poslední den přibylo 18 820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie. Šlo o další den v řadě, kdy země se zhruba 38 miliony obyvatel zaznamenala rekordní denní nárůst počtu nakažených. Zemřelo 236 pacientů s covidem-19, což je také nejvíce během jediného dne.

Policie zaznamenala za uplynulý den v Praze mírně víc prohřešků proti vládním protikoronavirovým opatřením, než je běžné. Od půlnoci na dnešek platí noční zákaz vycházení, podle kterého lidé až na výjimky nesmějí ven před 04:59 a po 21:00, podle mluvčího Jana Rybanského ale policie pro nové omezení nevede zvláštní statistiku, a čísla tak zahrnují třeba i nedodržování nařízení o rouškách.

Rybanský uvedl, že za 24 hodin do dnešních 05:30 pražská policie eviduje 30 prohřešků, za které uložila pokuty nebo je předala do správního řízení. Kontrol, ať už namátkových, nebo na oznámení od lidí, provedla 1200. Průměrný počet kontrol dodržování vládních opatření za den se přitom pohybuje kolem tisíce a k pokutě nebo správnímu řízení dospěje zhruba jedno procento z nich.

Farmářské trhy na pražské náplavce, které byly kvůli fotografiím z minulého víkendu terčem kritiky, se už konat nebudou. 

Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová by kvůli nepříznivé koronavirové situaci chtěla zpřísnit podmínky přeshraničního styku s Českou republikou, saská vláda se ale prozatím k tématu staví váhavě. Napsal to saský deník Sächsische Zeitung, který upozornil na rostoucí nespokojenost obyvatel Saska s českými návštěvami.

"Mým doporučením je vzhledem k epidemické situaci omezit malý pohraniční styk, tedy tankování a nakupování," navrhuje Köppingová. Zda k takovému rozhodnutí saská vláda přikročí, není jisté. "Vláda (Saska) nechce v zájmu našeho hospodářství a volného pohybu pracovních sil žádnou novou uzavírku hranic s Českem a Polskem," uvedl mluvčí saské vlády Ralph Schreiber.

"Těch 15 tisíc není úplně špatná zpráva, jakkoliv to je rekord," komentoval ministr vnitra Jan Hamáček v Českém rozhlasu Radiožurnálu úterní přírůstek nakažených. Virus má podle něj svou setrvačnost, a pokud se denní přírůstky podaří stabilizovat v průměru na 14 až 19 tisíci případech, mohly by po polovině listopadu začít klesat. Odkázal na modely, které má k dispozici vláda. "Musíme vydržet ještě nějakých 14 dní a musíme být připraveni, že ještě budou padat rekordní čísla," podotkl.

S hodnocením, zda epidemie brzdí, by Hamáček počkal do konce tohoto týdne. Pokud by to tak bylo, vláda už by podle něj opatření masivně zpřísňovat nemusela. "Pokud by se ukázalo, že to nefunguje, že by tady bylo v pátek 25 tisíc případů, tak by to bylo na vážné zamyšlení," dodal. Bez zbrzdění bude nutné opatření přehodnotit, vláda by musela začít vypínat některé sektory ekonomiky, jako tomu bylo v Izraeli, uvedl.

Německo za poslední den hlásí 14 964 nových případů koronavirové infekce, což je podle agentury DPA nejvíce od začátku současné pandemie. Rekord za úterý zaznamenalo také přibližně osmkrát menší Česko, kde testy nově potvrdily nákazu 15 663 lidem.

Současné údaje jsou ale s těmi z jara srovnatelné jen v omezené míře, protože během první vlny pandemie hygienici prováděli výrazně méně testů, a objevili proto menší počet případů infekce, upozorňuje DPA. Minulou středu německý Institut Roberta Kocha informoval o 7595 nově nakažených.

ZeměPočet případů za 14 dní na 100 tisíc obyvatel
Belgie1390,9
ČR1379,8
Lucembursko760,4
Slovinsko732,8
Nizozemsko694,1
Francie629,4
Slovensko455,0
Španělsko446,0
Chorvatsko406,9
Polsko352,1
Portugalsko323,3
Rakousko321,2
Malta309,8
Itálie303,5
Irsko300,1
Rumunsko284,0
Maďarsko243,3
Bulharsko216,3
Kypr181,4
Litva168,2
Dánsko148,1
Německo144,3
Švédsko117,0
Lotyšsko103,8
Řecko82,5
Finsko50,0
Estonsko41,1

V Olomouckém kraji v úterý přibylo 1514 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Byl tak překonán dosavadní rekord 1309 případů, který byl v kraji zaznamenán minulý týden ve středu. Od té doby se čísla nových nákaz držela pod tisícovou hranicí.

Pardubičtí strážníci po půlnoci, kdy vstoupil v platnost zákaz vycházení, hlásí město téměř bez lidí. Neví si však rady s tím, kam mají jít bezdomovci, kteří nemají kde zůstat. 

Na pražském náměstí Republiky se dnes sejdou odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Pořadatelé demonstraci nazvanou Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci svolali přes sociální sítě. Stovky lidí na Facebooku uvedly, že na protest dorazí. Platná vládní opatření proti šíření covidu-19 ale umožňují konat demonstrace s maximálně 100 účastníků. Na shromáždění budou dohlížet policisté, násilné střety neočekávají. Také podle organizátorů bude akce nenásilná.

Německá spolková vláda chce razantně zpřísnit opatření s cílem zastavit šíření koronaviru. Podle agentury DPA kancléřka Angela Merkelová při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí navrhne mimo jiné uzavření barů, klubů, diskoték a restaurací, jakož i divadel, kin, bazénů a dalších sportovišť. Zakázána mají být také setkání více než dvou lidí, kteří nejsou z jedné domácnosti. Opatření by měla platit od 4. listopadu do konce měsíce.

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 tisíc. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní víc než 170 tisíc lidí, většinou s mírným průběhem nemoci covid-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2547. 

Británie zaregistrovala 22 885 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, nejvíce od začátku epidemie. Za poslední den v britských nemocnicích s covidem-19 zemřelo 367 pacientů, v pondělí to bylo 102 lidí. Podle serveru BBC se přesto Skotsko chystá opět povolit prodej alkoholických nápojů v hospodách a restauracích.

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2083 pracovních míst ve Francii. Firma dnes také upozornila, že současná pandemie zasáhla cateringové aktivity ve školách, podnicích a na různých akcích.

V Jihočeském kraji dnes zemřelo 11 starších pacientů s koronavirem. Vyplývá to z údajů hygieniků. Od březnového počátku epidemie v kraji evidují 94 úmrtí s covidem-19. Dnes v regionu zaznamenali 681 nových případů nákazy. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

Přehled nejdůležitějších událostí

Počet hospitalizovaných s covidem v pondělí stoupl o 578 případů na 6191, což je největší mezidenní nárůst. Pacientů v těžkém stavu přibylo 65 na 893.

V pondělí zemřelo v ČR 136 lidí s covidem, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dnes přibylo zatím dalších 72 úmrtí na celkových 2517 případů.

Premiér je přesvědčený, že nový ministr Blatný situaci zvládne.

V Česku bylo dnes zatím potvrzeno 8845 případů covidu

Do základních škol v uplynulých dnech přišly peníze, které jim stát slíbil na dovybavení technikou na výuku na dálku, potvrdil předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Suma, kterou dostala jeho škola, podle něj odpovídá slibovanému výpočtu, podle kterého mělo přijít 20.000 korun na jednoho učitele. Na nákup počítačů a dalších věcí měly školy od státu prostřednictvím krajů obdržet zhruba 1,3 miliardy korun kolem poloviny října. Peníze musí utratit do konce prosince.

Důvodem je zákaz vycházení po 21:00, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října, sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. V MHD už platí povinnost nosit roušky ve vozech i na zastávkách, uzavřeny jsou první dveře vozů nebo zrušen prodej jízdenek u řidičů.

Ačkoliv internetový prodej zachraňuje při pandemii koronaviru spoustu oborů, u prodeje vánočních stromků není reálný, řekl místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. On-line prodej stromečků je podle něj okrajový, a lze tak prodat minimum stromků. Sdružení se obává, že na venkovní prodej vánočních stromků letos dopadnou omezení kvůli koronavirové pandemii, a varuje, že by to mohlo obor zlikvidovat.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je v karanténě poté, co se potkal s osobou pozitivně testovanou na covid-19, uvádí britský deník The Guardian

Potvrzeno: Novým ministrem zdravotnictví bude Jan Blatný.

Šéf slovinské diplomacie Anže Logar a jeho vládní kolega ministr pro státní správu Boštjan Koritnik čelí kritice, že porušili opatření proti šíření koronaviru. Podle slovinských médií se při čekání na výsledek koronavirového testu v rozporu s předpisy neuchýlili do karantény. Mezi občany, kteří jsou opakovaně vybízeni k dodržování vládních opatření, vyvolalo jejich chování vlnu nevole. Pro premiéra nicméně jejich přešlap není důvodem pro odvolání, uvedla dnes agentura APA.

"Demisi po nikom nepožaduji. Vláda pracuje nonstop a také dělá chyby. Zvlášť proto, že každý ministr má dvakrát tolik práce," napsal předseda vlády Janez Janša na Twitteru.

Pokračování programu Covid nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci nábytku, koberců, sázkové kanceláře nebo někteří prodejci v tržnicích. Návrh na rozšíření podpůrného programu v úterý schválil kabinet. V tiskové zprávě to uvedl Úřad vlády.

Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku v úterý sněmovna schválila. Vládní návrh nepodpořili zejména poslanci SPD a část zákonodárců KSČM. Podle vládního plánu by mohlo přicestovat ze spojeneckých zemí na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 lidí nejvýše na tři měsíce. Návrh podléhá také souhlasu Senátu, který jej posoudí ve čtvrtek.

Ředitel Bohumínské městské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v úterý kritizoval krajské hygieniky. Vadí mu, že za současné situace, kdy je personál kvůli koronaviru plně vytížen, dorazili do zdravotnického zařízení na kontrolu. Krajská ředitelka hygieniků Pavla Svrčinová kontroly hájí tím, že je v zařízeních řada nemocných včetně pracovníků, a je proto potřeba prověřit nařízená protiepidemická opatření.

Nemocnice v Jihomoravském kraji mají dostatek ochranných pomůcek, zásoby jim stačí na několik měsíců. Pomůcky si nakupují dál stejně jako Jihomoravský kraj. Omezení dodávek zaznamenaly jen u latexových rukavic. Krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO) uvedl, že na rozdíl od jara umí trh uspokojit požadavky, spotřeba je však s ohledem na šíření nemoci covid-19 enormně velká. Na lůžkách je v kraji přes 760 lidí s koronavirem.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) má právní analýzu, podle které se nedopustil pochybení na schůzce, po níž má skončit ve vládě. Novinářům to řekl po úterním zasedání vlády. Připouští ale, že se dopustil politické chyby. Prymulu minulý týden zachytil deník Blesk, jak bez roušky vycházel z restaurace, přestože jakožto ministr zdravotnictví vyhlásil jejich uzavření. Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli tomu navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi ministra odvolat a nahradit ho náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Brně Janem Blatným.

Česko se podle Prymuly blíží kulminaci nárůstu případů covidu-19. "Podle těch modelů už jsme tam měli být před nějakými dvěma, třemi dny. Teď vidíme, že by mohlo dojít k prvnímu náznaku, že jsme se už dostali k vrcholu, nicméně to je ukazatel, který nemůže vést k tomu, že bychom opatření rozvolnili okamžitě," řekl. Kabinet je chce rozvolnit až ve chvíli, kdy nebude hrozit explozivní vývoj epidemie. "Chceme mít minimálně reprodukční číslo 0,8 a klesnout pod 1000 nakažených denně," řekl.

Fakultní nemocnice Brno hledá mezi vyléčenými z nemoci covid-19 dárce plazmy, která může pomoci pacientům se středně těžkým průběhem nákazy. Dostatečné množství protilátek má ale jen 20 až 25 procent vyléčených. Vhodnými dárci jsou zdraví muži od 18 do 60 let, dva týdny po prodělané nemoci nebo po ukončení karantény, uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Pobyt vojenských zdravotníků z členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku sněmovna schválila. Senát posoudí návrh ve čtvrtek.

Poslanci hnutí ANO v úterý nehlasovali o setrvání Jaroslava Faltýnka v čele poslaneckého klubu, protože se jednání neúčastnil. Jeho absence byla dlouhodobě plánovaná, řekl novinářům místopředseda klubu Roman Kubíček. Poslanci se záležitostí budou znovu zabývat za Faltýnkovy přítomnosti. Předseda poslanců ANO čelí kritice kvůli tomu, že se minulý týden v noci setkal s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v restauraci, která měla být podle mimořádných opatření proti šíření koronaviru zavřená.

Komora veterinárních lékařů ČR upozornila na to, že vládní omezení obchodů ani noční zákaz vycházení se lékařů zvířat netýkají. Návštěvníci veterinárních ordinací by měli chodit do zařízení pouze se správně nasazenou rouškou. Pokud jsou v karanténě nebo mají onemocnění dýchacích cest, je nutné, aby se zvířetem do ordinace přišel někdo jiný, uvedla dnes komora.

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji v posledních dnech rychle přibývá pacientů s covidem-19. Rozšiřování kapacit i přes výpomoc studentů naráží na nedostatek personálu. Většina nemocnic omezila neakutní operativu. Řekli to zástupci krajských nemocnic a státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Prezident Miloš Zeman jedná s možným budoucím ministrem zdravotnictví Janem Blatným.

Kandidátem na nového ministra zdravotnictví je podle očekávání Jan Blatný. Prezident Miloš Zeman ho uvítal v Lánech.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v úterý nastoupil jako dobrovolník do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pracovat bude na oddělení přijímajícím pacienty s podezřením na nákazu nemocí covid-19, ale zatím čekající na výsledky testu. Do nemocnice bude chodit následujících 14 dnů ve svém volném čase a funkci primátora to prý neovlivní. "Já to beru s pokorou a respektem a doufám, že to motivuje další, kteří by mohli jít pomoci," řekl při nástupu Hřib, který vystudoval III. lékařskou fakultu a získal titul MUDr., ale v nemocnici nepracoval.

Premiér Babiš na odstoupení nemyslí.

V domovech seniorů v Jirkově na Chomutovsku a v Podbořanech na Lounsku budou pomáhat příslušníci armády. V obou zařízeních se objevil koronavirus, vojáci mají za úkol pomáhat zdravotnickému personálu s nezbytnou péčí o klienty. Novinářům to v úterý po jednání krizového štábu řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Přehled nejdůležitějších událostí:

"Je poměrně jednoduché přijít a všechno zavřít. Na druhé straně jsou tady ohromné ekonomické škody a vidíme, že ve společnosti je diskuse, jestli je to správně. Ten postup jsme zvolili, protože jsme vážili na vahách opatření a diskutovali jsme, zda jsou nutná, nebo nejsou," hájil Prymula na dotaz Aktuálně.cz, proč vláda zaváděla opatření postupně "salámovou" metodou.

Hlavním důvodem omezení otevírací doby obchodů v neděli je podle ministra zdravotnictví Prymuly to, že lidé nakupují příliš často. Vyzval občany, aby počet nákupů za týden omezili.

"Děti se v pondělí do školy nevrátí," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "V tuto chvíli jsou čísla taková, že se k tomu pozitivně postavit nemůžeme," dodal. Datum jejich návratu chce oznámit v pátek.

Vláda bude investovat 50 milionů do komunikační kampaně. "Uvědomujeme si, že informační kampaň je nedostatečná, že se tu šíří značné množství nepravdivých informací. Kampaň bude cílit právě na boj s dezinformacemi, komunikaci krizových opatření, darování rekonvalescenční plazmy, hledání dobrovolníků do nemocnic nebo pravidlo 3R," řekl Roman Prymula (za ANO).

"Antigenní testy budou sloužit pro odhalení clusterů nákazy. Pokud prokáží zvýšený výskyt koronaviru, budou se výsledky ověřovat s pomocí PCR testů," oznámil Prymula. Při nákupech antigenních testů bude vláda zohledňovat řadu faktorů, citlivost požaduje přes 90 %. "Slibujeme si od toho to, že se nám podaří snížit virovou nálož v citlivých částech populace," řekl Prymula.

"Záměrem je co možná nejplošněji začít testovat. Primárně budeme testovat v sociálních zařízeních, jako jsou například domovy pro seniory. Celý proces bude nastartován příští týden a každý týden ho budeme opakovat. Bude se týkat zaměstnanců i klientů," řekl Roman Prymula. Plošné testování bude podle ministra zdravotnictví nepovinné a bude se v první fázi týkat asi dvou set tisíc lidí.

Vláda požádá sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o měsíc do 3. prosince. Kabinet to schválil na úterním mimořádném zasedání, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Vláda ho může prodloužit pouze po předchozím souhlasu poslanců, kteří by se návrhem měli zabývat v pátek.

Někteří prodejci očekávají, že lidí v obchodech v příštích dnech přibude: 

Ministři za ČSSD budou usilovat o to, aby se co nejdřív vrátily do škol děti z prvních a druhých tříd základních škol, řekla dnes ve sněmovně novinářům místopředsedkyně poslanců sociální demokracie a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. V pondělí to však není s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 pravděpodobné, dodala. Podle dalšího z místopředsedů klubu Ondřeje Veselého (ČSSD) je to dokonce vyloučené a není mu jasné, proč kabinet s tímto sdělením váhá.

Pandemie koronaviru ovlivnila i prodeje dušičkového zboží. Zatímco květinářství evidují minimální zájem zákazníků, některé potravinářské řetězce sledují vyšší poptávku, kterou přičítají zavřeným hobbymarketům. Hlavní nápor prodejů svíček, lamp, věnců a dalších dekorací na hroby obchodníci teprve čekají v následujících dnech. 

V uplynulých 24 hodinách v Íránu s onemocněním covid-19 zemřelo dalších 346 lidí. Nakažených koronavirem přibylo za stejné období 6968. 

Češi navzdory koronavirovým omezením poslední víkend opouštěli svoje bydliště v porovnání s předchozími sobotami a nedělemi výrazně více. Počet těch, kteří nikam nevyjeli, klesl za celou ČR o 66 procent. Vyplývá to z měření anonymizovaných dat T-Mobile, které zpracovává IT4Innovations národní superpočítačové centrum VŠB - Technické univerzity Ostrava do tzv. Atlasu mobility.

Za celé Česko o minulém víkendu neopustilo domov 40 procent lidí, v Praze to ale bylo jen 30 procent. V Karlovarském kraji naproti tomu zůstalo doma 43 procent lidí a podobné to bylo na Zlínsku, v Jihomoravském kraji nebo na Vysočině. Na začátku března během nouzového stavu zůstávalo o víkendech doma až 47 procent lidí.

V Rakousku dnes místní úřady hlásí překročení hranice 1000 zemřelých v souvislosti s koronavirem. Podobně jako mnohé další evropské země se také Rakousko potýká s druhou vlnou epidemie. Jenom za posledních 24 hodin eviduje 2835 nově potvrzených případů nákazy.

Opoziční lidovci, TOP 09 i Starostové ve sněmovně podpoří přijetí zahraničních vojenských lékařů na pomoc proti epidemii koronaviru. Zároveň vyjádřili vděčnost spojencům z Evropské unie i ze Severoatlantické aliance za poskytnutou materiální pomoc. Česko dostalo nabídku na pomoc amerických vojenských lékařů, ze zahraničí získalo i dodávky plicních ventilátorů.

Sociální služby v Česku minulý týden úspěšně vyzkoušely používání rychlých antigenních testů na nemoc covid-19. Na Twitteru to dnes sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). S pomocí antigenních testů mají být plošně otestováni senioři v sociálních zařízeních, oznámil v pondělí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle údajů ministerstva zdravotnictví rychle přibývá nakažených seniorů, kteří patří ke skupinám obyvatel nejvíce ohroženým covidem-19.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dnes oficiálně požádá dopisem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby opozice mohla mít zástupce v Ústředním krizovém štábu, kterému vicepremiér předsedá. Na jaře tomu tak bylo. Přispělo by to k lepšímu přenosu informací mezi vládní koalicí a ostatními parlamentními subjekty, řekl Jurečka na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Vláda by podle něj také měla více spolupracovat s firmami a zaměstnavateli, například je finančně motivovat nebo materiálně vypomoci.

Vláda by podle zástupců školských asociací měla co nejdřív jasně říct, zda se žáci budou moct příští týden vrátit do škol, nebo zda bude pokračovat současná výuka na dálku. S ohledem na špatnou epidemickou situaci se podle nich dá předpokládat, že školy zůstanou zavřené. Zástupci škol nechápou, proč vláda nechává pedagogy, žáky i rodiče v nejistotě.

Ve středních Čechách přibylo za posledních 24 hodin 1349 nakažených. Jde zhruba o srovnatelný nárůst jako v minulém týdnu, rekord v kraji je 1752 nakažených za 24 hodin. Počet zemřelých s covidem-19 vzrostl o tři na 111, vyplývá z dnešních informací na webu krajské hygienické stanice.

Výpadek nedělního prodeje další dny nenahradí. Potravinářské řetězce tak očekávají negativní dopad nového vládního opatření na svůj obrat. Někteří zástupci obchodních sítí předpokládají vyšší koncentraci lidí v sobotu a pondělí. Další se predikcím vyhýbají, doufají, že se lidé budou chovat v zájmu vlastního zdraví i zdraví svých nejbližších. Vyplývá to z ankety ČTK mezi potravinářskými sítěmi. On-line supermarket Košík.cz očekává vyšší zájem zákazníků. Objednávky na neděli doporučuje uskutečnit před víkendem, uvedl mluvčí firmy František Brož.

Vláda by měla podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nejpozději dnes sdělit, zda a v jakém rozsahu se s ohledem na epidemii covidu-19 od pondělí otevřou školy. Předseda STAN Vít Rakušan novinářům ve sněmovně řekl, že lidé nemohou být nadále v nejistotě. Stejný požadavek v úterý vyslovil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). Kabinet by podle něj měl oznámit rozhodnutí ohledně návratu dětí z prvního stupně základních škol k prezenční výuce nejpozději v úterý večer.

Žákům z chudých rodin v Brně chybí pro on-line vzdělávání podle neziskových organizací téměř 50 počítačů. Brněnští radní se proto rozhodli požádat o pomoc firmy i veřejnost. V tiskové zprávě to uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

"Jsme v kontaktu s neziskovými organizacemi, které nám sdělily, že aktuálně chybí dětem z vyloučených lokalit nebo sociálně slabých rodin 45 počítačů. Lidé, a především firmy výpočetní techniku často mění, a to i přesto, že je stále funkční. Napadlo nás proto oslovit firmy i veřejnost o darování funkčních notebooků, které již nepotřebují nebo nechtějí," uvedl Hladík.

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Květinářství hlásí výrazný propad návštěvnosti prodejen. Nepovažují za výhodu, že mají z platných vládních opatření výjimku a i za současné situace mohou mít otevřeno. Nemají možnost žádat o dotace na nájem, nárok jim nevzniká ani na plné proplacení mezd zaměstnanců, pro něž však nyní nemají dostatek práce.

Znečištěné ovzduší přispělo podle výzkumu k 15 procentům úmrtí pacientů s nemocí covid-19: 

V Královéhradeckém kraji od pondělního do dnešního rána přibylo 991 potvrzených případů covidu-19. Dosud bylo v kraji zjištěno 13 518 případů nákazy. Počet aktivních případů nemoci v kraji dnes ráno proti pondělí klesl o 133 na 7360, protože počet uzdravených vzrostl o 1117 na 6064. Počet úmrtí lidí s covidem za posledních 24 hodin vzrostl o sedm na 94. Vyplynulo to úterních dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

Karlovarský hotel Grandhotel Pupp musel kvůli koronavirovým opatřením zavřít. Uzavírka by měla trvat zatím do konce roku. Ikonický hotel, jehož historie sahá do 18. století, kdysi na zimu zavíral, od té doby, co je lázeňská sezona v největším lázeňském městě v zemi celoroční, ale Pupp fungoval také po celý rok.

Podívejte se, kde všude můžete pomoci - prací, financemi, darem. V přehledu se také dozvíte, kde naopak můžete o pomoc zažádat:

Fakultní nemocnice Brno osloví členské státy Evropské unie a požádá je o poskytnutí speciálních zdravotnických týmů pro polní nemocnici, která vzniká na brněnském výstavišti pro pacienty s nemocí covid-19. V tiskové zprávě to uvedl zdravotnický náměstek fakultní nemocnice Ondřej Ludka. Podle něj by tak mohli Brnu pomoci například Poláci nebo Němci. Fakultní nemocnice poskytne záložnímu zařízení svůj Emergency Medical Team, který pomáhá ve světě při katastrofách, jako je například zemětřesení. Skládá se z šesti lékařů a 18 sester různých odborností.

Moravské divadlo v Olomouci se v době nouzového stavu přesunulo na vlny Českého rozhlasu Olomouc. Každé sobotní odpoledne bude vysílat pořad ze zákulisí divadla, roli rozhlasového moderátora převezme šéf uměleckého souboru činohry Roman Vencl. Přinášet bude informace z uzavřeného divadla a zpovídat hosty. Moravské divadlo chystá tento pátek také on-line záznam baletního představení, informoval jeho mluvčí David Kresta.

V Bulharsku za posledních 24 hodin přibylo 2243 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Premiér Bojko Borisov, který se léčí s nemocí covid-19, z domácí izolace vyzval občany, aby dodržovali kroky mířící proti šíření nákazy.

Opavským seniorům, kteří jsou v karanténě, nemocní či se jen obávají kontaktu s dalšími lidmi, zajišťuje opět rozvoz obědů Červený kříž. Služba fungovala i na jaře. Nákupy potravin a léků zase nabízejí skauti. Řekla to Anna Sotolářová z tiskového oddělení opavského magistrátu. Zájemci mohou volat na číslo 734 181 696.

Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi Národní rady do 3. listopadu. Kvůli infikovaným poslancům a jejich kolegům, kteří nastoupili do karantény, by se jednání parlamentu patrně nemohl zúčastnit potřebný počet zákonodárců.

Zadaní lidé v České republice jsou podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví v době pandemie koronaviru spokojenější než lidé bez partnera. Oproti závěrům zahraničních výzkumů vzrostla u zadaných i nezadaných sexuální touha, v častějším praktikování sexu se ale neprojevila. O výzkumu v úterý informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

V Moravskoslezském kraji v pondělí přibylo 1268 nakažených covidem-19, o den dříve jich bylo 824. Dále výrazně roste počet hospitalizovaných. Kraj chce proto z nemocnic přesunout některé pacienty, kteří jsou sice pozitivní, ale v dobrém zdravotním stavu. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které v úterý zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 27 932 lidí.

V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření proti koronaviru. V Miláně a Turíně se v noci na dnešek protestující střetli s policií, ta proti nim použila slzný plyn. Kvůli stoupajícímu počtu nakažených musejí restaurační podniky po celé zemi nově zavírat už v 18:00, mimo provoz jsou i kina a divadla.

Protesty proti koronavirovým opatřením v Turíně.

Protesty proti koronavirovým opatřením v Turíně. | Foto: Reuters

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně kompletně zrušila pánované operace. Dělá jen akutní zákroky. Nemocnice chce mít lůžka i personál pro lidi s nemocí covid-19. Nyní pečuje o 150 pacientů s koronavirem.

Více než čtvrtina malých a středních firem nebude mít na splátky svých úvěrů peníze. V sobotu přitom končí šestiměsíční období odkladu splátek úvěrů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli. Vzhledem k tomu, že výzkum se uskutečnil ještě před zavedením aktuálních vládních opatření, lze čekat, že realita bude horší.

Jednou z forem podpory firem i jednotlivců po jarní ekonomické odstávce kvůli koronaviru byla možnost odložit splátky úvěrů až o šest měsíců. "Půlroční lhůta pro odklad splátek úvěrů se blíží ke konci, zdá se ale, že pro malé a střední podniky nebyla dostatečně dlouhá," uvedl šéf české pobočky společnosti Lidya Libor Vaníček.

Rusko dnes oznámilo 16 550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den, což je nejvíce od začátku pandemie. O den dříve to bylo 17 347 nových případů a 219 úmrtí. Ruské úřady se rozhodly zpřísnit opatření proti infekci.

O plicní ventilátory CoroVent určené nemocným s koronavirem požádalo podle výrobce přes 50 zdravotnických zařízení v České republice. Ventilátory vyrábí firma MICo Medical. Podle zástupce firmy Michala Kazdy poputují první ventilátory do nemocnic na konci týdne. Jejich distribuci i zaškolování obsluhy má na starosti ČVUT v Praze, které za vznikem ventilátoru stojí.

Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 625 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, minulé pondělí jich bylo 594. Denní přírůstek není za neděli a pondělí tak vysoký, jaký byl od poloviny minulého týdne. V neděli přibylo 589 nakažených, od středy do soboty bylo vždy kolem tisícovky nových případů, dosud rekordní nárůst byl v pátek, kdy bylo 1198 nových případů nákazy. V kraji je od začátku epidemie podle ministerstva zdravotnictví 18 191 nakažených.

Armáda ráno vyslala letoun CASA pro 60 plicních ventilátorů. Do České republiky je převeze ze skladových zásob Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Česko kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19 nakupuje v posledních dnech stovky nových ventilátorů. Zároveň dostává desítky přístrojů jako humanitární pomoc.

Aplikaci eRouška si dosud aktivovalo 1,339 milionu lidí, za poslední týden přibylo 74 000 aktivací.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nabídla Česku pohotovostní tým zdravotníků. Během následujícíh 14 dnů by tak mohlo české zdravotníky posílit 30-50 kolegů. Detaily nyní WHO domlouvá s ministerstvem zdravotnictví. Na Twitteru o tom informoval Srdan Matic, zátupce WHO v Česku.

Spojené státy zrušily plán přednostně očkovat proti koronaviru umělce ztvárňující Santa Clause výměnou za propagaci vakcíny. Očkování měli dostat také baviči vystupující jako elfové a paní Clausová, informoval zpravodajský web BBC.

Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden na druhém místě ve světě již od 11. října, podle počtu úmrtí také druhá od 22. října, vždy za malou Andorrou.

V Libereckém kraji přibylo v pondělí dalších 421 pozitivních testů. Počty nových případů v pondělí jsou vždy nižší, protože se v nich ještě projevuje nižší počet odběrů o víkendu. Podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, potvrdily testy minulé pondělí nový koronavirus u 405 lidí, o týden dříve bylo pozitivních testů 171.

Česká republika v současnosti vykazuje podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nejvyšší procento pozitivních testů ze všech zemí Evropské unie. Ve druhé polovině září překročil deset procent a stále roste. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je klouzavý průměr za posledních sedm dnů přes 31 procent, rekordní je tato hodnota z 25. října (přes 34 procent).

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) vyzval ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), aby o možném návratu žáků 1. stupně do škol rozhodl v úterý a ihned o tom informoval školy, žáky i rodiče. Prymula původně uvedl, že o tom rozhodne až v pátek.

V Olomouckém kraji přibylo za posledních 24 hodin dalších 470 případů onemocnění novým typem koronaviru. V porovnání s pondělím minulého týdne je to o 200 případů méně, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. V kraji je nyní evidováno 16 259 pozitivních případů od počátku pandemie, aktuálně se s nemocí potýká 9711 lidí. S nemocí covid-19 dosud zemřelo v regionu 133 lidí, je to o tři více než předchozí den.

Aktuálně.cz přináší přehled aktuálních zákazů a opatření: 

V Praze přibylo v pondělí 1278 případů koronaviru. Je to nové pondělní maximum. Po nedělním poklesu se nárůst opět vrátil nad 1000 případů za den. Vývoj v hlavním městě je tak opět podobný jako v celém Česku. V Praze je nyní 24 152 lidí s prokázanou nákazou covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Německu za poslední den přibylo 11 409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi zemřelo dalších 42 lidí, obětí je od začátku pandemie 10 098. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Ve zhruba osmkrát méně lidnatém Česku se v pondělí denní nárůst potvrzených případů také vrátil nad deset tisíc.

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10 273 nakažených. Je to nejvyšší pondělní přírůstek od březnového začátku epidemie. Před týdnem jich bylo o 2200 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V zemi je nyní 162 785 lidí s prokázanou nákazou covid-19. Většina z nich má sice mírný průběh, ale rychle roste počet hospitalizovaných i zemřelých.

Prezident Miloš Zeman odpoledne přijme v Lánech kandidáta na ministra zdravotnictví po odcházejícím Romanu Prymulovi, který je ve funkci sedmatřicet dní. Jméno jeho nástupce premiér zatím nezveřejnil. Média od pátku, kdy premiér Prymulu vyzval k odchodu a žádost o jeho odvolání předal prezidentovi, o nástupci spekulují. Nejčastěji zaznívá jméno náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jana Blatného.

V Bruselu kvůli šíření koronaviru zakázali přinejmenším do 19. listopadu prostituci. Opatření se týká ulic i zařízení "určených i neurčených k této činnosti", oznámil podle belgických médií předseda bruselské regionální vlády Rudi Vervoort. Cílem je zbrzdit šíření epidemie covidu-19.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček připustil, že školy zůstanou zavřené ještě několik týdnů.

Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nejsou ohledně úmyslu nouzový stav prodloužit ve vládě rozpory. 

Nedávná analýza poradenské společnosti Moore Czech Republic ukázala, že zatímco na jaře produktivita práce při home officu klesla až o třetinu, nyní v průměru činí 10 až 20 procent. Mnoho firem se podle analýzy na druhou vlnu pandemie připravilo a investovalo do nákupu lepšího hardwarového a softwarového vybavení. Coby nejefektivnější se podle partnera Moore CR Petra Kymličky ukázala kombinace práce na dálku a fyzické přítomnosti v zaměstnání.

V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě. Podle expertů z poradenské společnosti BDO Lukáše Regece a Adama Husseina má zaměstnanec právo na uhrazení všech nákladů, které mu při výkonu práce při práci z domu vznikly. Náhrada těchto nákladů nesmí být zahrnuta ve mzdě. Zaplatit ji lze z paušálu, ale tím není možné proplatit například energie, uvedli.

Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být podle vlády přikázána práce z domu. Nelze to ovšem nařídit paušálně, počítá se s tím, že 70 procent zaměstnanců zůstane doma, zbytek bude vykonávat práci běžně na pracovišti. Rozhodnutí bude na vedení firem. 

Kabinet podle Prymuly počítá s nasazením policistů kvůli kontrolám. "Budou mít právo občany legitimovat a kontrolovat," řekl. Pokud člověka v době nočního vycházení hlídka zastaví, bude mít povinnost dokázat, že se na něj vztahuje některá z výjimek, tedy například kam jde či kde pracuje. "To nebude vždy otázka místa, lze to zjistit dodatečně, lidé s sebou nemusí nosit knihu dokumentů. Ale bude to kontrolováno," uvedl Prymula.

Výjimky zákazu nočního vycházení platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

Podle statistik roste počet domovů, kde se nákaza objevila. Přibývá také nakažených seniorů, a to v průměru 1600 denně. Od prvního října testy nákazu potvrdily u 25 000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.

V domovech seniorů se mají od příštího týdne začít plošně používat antigenní testy. Pokud odhalí koronavirovou nákazu u více obyvatel, následovat bude testování PCR, tedy výtěr z nosohltanu. Cílem je izolovat pacienty s covidem.

"Vláda rozhodne o možném návratu žáků prvního stupně ZŠ na základě dat na konci týdne. Čísla jsou ale nepříznivá," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Diskutovali jsem veškeré varianty opatření, které jsou k dispozici. Kromě Izraele nejsou v žádné zemi tak silná, aby přímo devastovala hospodářství. My ale chceme mít Vánoce v nějakém přijatelném režimu. Opatření jsou sice razantnější, ale není to ten úplný lockdown," sdělil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Vláda dnes spustila program COVID BUS, který podpoří provozovatele dálkových linek," sdělil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

"V maloobchodních prodejnách se zakazuje volný prodej v neděli. V ostatní dny musí mít od 20 hodin večer do 5 hodin ráno zavřeno," sdělil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Nevztahuje se to na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží.

"Současně omezení doby neplatí pro prodejny ve zdravotnických zařízeních a pro restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat," dodal Havlíček.

jimkou jsou i farmářské obchody. "V místě farmářských trhů se zakazuje konzumace výrobků a v jeden čas se na ploše nesmí vyskytovat víc než 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Stánky na trzích musí být minimálně dva metry od sebe," dodal Havlíček.

"Home office by měl být nařízen všude tam, kde je to možné. To se týká všech podniků i státních úřadů," oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Zakazujeme volný pohyb osob od 21 hodin do 4.59 hodin ráno. Výjimky se týkají cest do a z práce, výkonu povolání. Týká se i ústavních činitelů," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ten, kdo bude v tomto čase kontrolován, se bude muset prokázat potvrzením, že do popsaných výjimek patří. Nařízení platí od 28. října. "Cesty, které se konají za účelem ochrany zdraví a života, jsou povoleny. Po deváté hodině večer je možno venčit psa, ale pouze do 500 metrů od bydliště," upřesnil Prymula.

"Výkony, které jsou odložitelné, musí nemocnice odkládat. Týká se to péče lůžkové i následné péče lůžkové," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Jsou připravena volná lůžka, abychom mohli oddělit nemocné a zdravé rezidenty domovů seniorů a domovy se sociálními službami," sdělil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Testovat budeme seniory pomocí PCR testů," upřesnil Prymula.

"Opatření, která tu byla v uplynulých dvou týdnech, se projevila pouze velmi omezeně. Ochota se jim podrobovat je totiž nízká," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Nacházíme se před kolapsem zdravotnictví, projdeme exodem. Vrchol nastane okolo 6. listopadu," dodal.

V rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. ČTK to sdělil člen NERV a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle informací ČTK by omezení sociálních kontaktů mohlo spočívat v zákazu nočního vycházení nebo povinném uzavírání obchodů nejpozději ve 20:00 hodin. Na to upozornil i server Seznam Zprávy, podle kterého je jednou z možností zákaz nočního vycházení nebo rušení některých výjimek z aktuálních opatření.

Británie zaregistrovala 20 890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v neděli. Tamní vláda dnes oznámila, že kvůli vzrůstajícím počtům nakažených tento týden zpřísní pravidla ve střední a severozápadní Anglii, píše zpravodajský server BBC.

Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na základě výroku personálního šéfa Bílého domu v neděli obvinil demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, informovaly dnes agentury AFP a AP. Trump dnes zároveň na Twitteru pandemii zlehčoval a obvinil média, že o ní informují, jen aby jej poškodila.

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows v neděli v rozhovoru se stanicí CNN řekl, že současná administrativa "nebude kontrolovat pandemii" a bude kontrolovat jen "skutečnost, že dostaneme vakcínu a léky".

Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz cestování o víkendech nebo uzavírání obchodů. Druhou možností je celostátní karanténa, která by však byla mírnější než na jaře. V rádiu RTL to dnes uvedl profesor Jean-François Delfraissy, který předsedá poradnímu orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19.

V 58 pobytových sociálních zařízeních z 84 ve Zlínském kraji se objevila nákaza koronavirem. Klientů je pozitivních 104, karanténu jich má 54, celkem je v zařízeních asi 2500 klientů. Více nakažených je mezi pracovníky, pozitivních je jich 145. Karanténu má 57 pracovníků, celkem je jich asi 3500, řekl dnes ČTK hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Žádné pobytové sociální zařízení však podle něj není kvůli koronaviru zavřené.

Do konce října by v Česku kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 mělo přibýt zhruba 6000 lůžek s možností podávání kyslíku a přibližně 1500 lůžek intenzivní péče s umělou plicní ventilací. K dosažení tohoto cíle bude třeba pozastavit veškerou odkladnou péči až na čtyři týdny a snížit počet takzvaných sociálních hospitalizací. Vyplývá to z dnes zveřejněné prezentace na webu ministerstva zdravotnictví.

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem překročil na Vysočině k dnešnímu dni stovku. Dnes se podle hygieniků zvýšil o pět na 101. Nakazilo se dalších 437 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice Kraje Vysočina k 18:15.

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) varuje před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na nemoc covid-19. Dostávají je i lidé, kteří na testu nebyli. Jde o hackerské útoky, VFN se věcí zabývá ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). VFN to dnes uvedla na Facebooku. Ukázala tam také, jak vypadá pravá textová zpráva.

"Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není výjimkou," uvedla VFN. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní.

Mezi nakaženými covidem-19 je v posledních dnech průměrně přes 1600 seniorů denně. Celkem jich bylo pozitivně testováno od 1. října více než 25 000. Aktuálně tvoří lidé nad 65 let více než 14 procent nakažených, lidí nad 75 let je asi 6,5 procenta. Vyplývá to z prezentací, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Změny v ošetřovném z dílny lidovců, podle kterých by se vyplácelo po celou dobu uzavření školského zařízení nebo karantény na děti do 13 let, a to ve výši 80 procent denního vyměřovacího základu, vláda na dnešním zasedání odmítla. Sdělila to ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Sněmovna už schválila vládní předlohu o ošetřovném, která na epidemii covidu-19 reaguje.

Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku na počtu provedených testů v neděli dosáhl rekordních 34,43 procenta. Nakažených bylo za neděli 7301, což byl nejvyšší nedělní nárůst od březnového začátku epidemie koronaviru v zemi. Dnes zatím k 18:00 přibylo 5474 případů nákazy, což je zhruba o 1400 více než minulé pondělí k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nárůst počtů hospitalizovaných a zemřelých byl v neděli podle aktuálních údajů podobný jako v předchozích dnech minulého týdne. Množství lidí s covidem-19, kteří skončili v nemocnici, stouplo za neděli o 268 na 5613. Z toho přes 800 lidí je nyní ve vážném stavu. Zemřelých přibylo v neděli 115 a dnes dalších 61 na celkem 2337 od začátku epidemie v Česku. Za celý minulý týden počet hospitalizovaných i zemřelých vzrostl asi o polovinu.

Město Hradec Králové zatím dalo na pomoc podnikatelům a svým organizacím postiženým epidemií koronaviru téměř 55 milionů korun. Město teď chystá pomoc pro zmírnění dopadů v nynější druhé vlně epidemie. "Principy podzimního balíčku pomoci budou na podobných obrysech jako ty jarní. Jejich konkrétní body projedná městské zastupitelstvo 2. listopadu," uvedl dnes primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Minulý týden radnice vytvořila pracovní skupinu, která začala připravovat opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronaviru.

Novináře o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Vláda, jejíž videokonferenční jednání začalo ve 14:00, by měla mimo jiné rozhodovat o dalších opatřeních kvůli koronavirové epidemii.

Moravskoslezský kraj hledá lůžka pro seniory, kteří jsou kvůli covidu-19 hospitalizováni, ale jejich zdravotní stav není vážný. Pro tyto seniory by mohlo být už v tomto týdnu k dispozici 35 lůžek vyčleněných v Bílovecké nemocnici. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Největší problém, který je, je dneska ten, že máme celou řadu seniorů, kteří jsou v situaci, že nepotřebují nemocniční péči, nicméně jsou odmítáni, aby byli vzati zpět do svých domovů seniorů, případně ke svým blízkým. To je věc, kterou jsme teď řešili," uvedl Vondrák. Podle něj si kraj vyžádal z nemocnic seznamy takových seniorů.

Stále rychle rostoucí počet lidí nakažených covidem-19 přiměl belgické úřady ode dneška opět přitvrdit v omezování veřejného života. V Bruselu lidé nesmějí vyjít na ulici po desáté večer, zavřela se kina či divadla a střední školy přejdou na dálkovou výuku. 

Ve fakultní nemocnici Motol je k dnešnímu datu 196 pacientů s onemocněním covid-19.

S nejistotou a obavami vyhlížejí k současným i připravovaným opatřením proti šíření koronaviru pořadatelé plzeňských Adventních trhů na centrálním náměstí Republiky. Zatím vše chystají, jako by se měly jedny z největších vánočních trhů v Česku konat, a počítají i s nařízenými omezeními. Pokud by je ale museli úplně zrušit, znamenalo by to citelný zásah do podnikání i do budoucna, řekl dnes ČTK Emil Procházka z pořadatelské společnosti PROSTR SERVIS.

V Nizozemsku přibylo rekordních více než 10 300 případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin. Celkový počet nakažených v západoevropské zemi se 17,4 milionu obyvatel překročil hranici 300 tisíc.

V Belgii zase rostly v předchozím týdnu počty infikovaných o téměř 12 500 případů za den, vyplývá z údajů místních úřadů. Země Beneluxu patří aktuálně mezi nejhůře zasažené v Evropě a Belgie je v počtu nově infikovaných za poslední dva týdny vzhledem k velikosti populace hned za Českou republikou.

Domov sociálních služeb Liblín na Rokycansku má po druhém sobotním testování 89 pozitivních klientů celkem ze 132 seniorů a mentálně postižených a 39 zaměstnanců, tedy polovinu. Ředitel Petr Kounovský dnes řekl, že zařízení, zřejmě nejpostiženější koronavirem v Plzeňském kraji, jede takzvaně jen s šíleně odřenýma ušima.

V dnešním počtu 89 klientů je 73 lidí, jimž vyšly pozitivní výsledky už minulé úterý, kdy bylo 17 pozitivních zaměstnanců. "Ode dneška nám pomáhají čtyři studenti vyšší odborné školy v Plzně. Pracují i u lůžek. Jezdíme si pro ně," uvedl ředitel.

K posílení zdravotnického personálu v současné epidemii covidu-19 by podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) Martina Vokurky mohlo pomoct, kdyby medici měli možnost více se zapojit do péče o nemocné. V současnosti jim legislativa umožňuje vykonávat ve zdravotních zařízeních jen pomocné práce. Vokurka proto vyzval vládu a další státní orgány, aby co nejrychleji změnily předpisy. Uvedl to ve svém komentáři, který ČTK zaslala mluvčí fakulty Petra Klusáková.

"Jsme v mimořádné situaci. Již nyní chybí zdravotnický personál, počty nemocných se budou dále zvyšovat. Stát chce využít tisíců mediků, ale posílá je vykonávat pomocné práce," uvedl. Medici podle něj mají nyní v podstatě nulové kompetence na pomezí uklízečky či poslíčka, přestože se již několik let učí vyšetřovat, ovládají první pomoc, prošli ošetřovatelskou praxí a jsou zvyklí na etiku práce ve zdravotnictví. 

Pro zpomalení šíření epidemie covidu-19 je podle odborníků nejdůležitější maximální omezení kontaktů mezi lidmi. Víc než v současné době by jich například mělo pracovat z domova, protože pracoviště je nejčastějším místem nákazy. Zásadní je, aby vládní opatření všichni lidé dodržovali. Vyplývá to z jejich vyjádření na sociálních sítích. Podle některých je problematický samotný termín lockdown, který není jednoznačně definovaný. Tímto anglickým termínem se označuje uzávěra společnosti, ekonomiky a volného pohybu.

Prachatice zaplatí podnikatelům, kteří musí mít kvůli vládním koronavirovým omezením zavřeno, 50 procent nájemného. O druhou polovinu mohou živnostníci požádat stát. Stejně město podpořilo podnikatele na jaře. Kvůli dopadům covidové pandemie budou mít Prachatice příští rok zřejmě schodkový rozpočet. Odloží opravu letního kina nebo letního koupaliště Hulák. Radnice asi zruší letošní adventní program. Po jednání radních to dnes ČTK řekl starosta Martin Malý (Nezávislí).

Zlínský magistrát se kvůli šíření koronaviru na dva dny uzavře, nepřístupný bude ve čtvrtek a v pátek. Opatření se týká odborů a oddělení sídlících v budově radnice i na detašovaných pracovištích. Na magistrátu se již dříve kvůli onemocnění covid-19 a karanténám omezoval provoz některých oddělení. K dnešnímu dni je na covid pozitivně testováno 31 lidí, z toho 21 pracovníků magistrátu a deset členů městské policie.

Zástupci Pirátů, STAN, Spojenců a ODS podepsali koaliční smlouvu pro Olomoucký kraj. Krajská rada bude muset řešit hlavně dopady epidemie covid-19.

Fakultní nemocnice Hradec Králové vyzvala lidi vyléčené z nákazy covid-19 k darování plazmy, která poslouží k léčbě nemocných s covidem-19. Od června plazmu na transfuzním oddělení nemocnice darovaly desítky lidí, kteří se s nákazy uzdravili. Plazma byla využita k léčbě pacientů ve fakultní nemocnici a také v krajských nemocnicích. 

Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval úřad vlády. Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Kabinet ho může prodloužit jen po předchozím souhlasu poslanců. Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem minulého týdne počítal s tím, že se případnou žádostí bude zabývat kabinet 30. října.

Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na mzdy z programu Antivirus pro firmy s omezenou výrobou, tedy příspěvek B, oznámila Maláčová.

Radnice Hradce Králové letos sníží počet vánočních stromů ze tří na dva. Nadále budou stromy stát na historickém Velkém náměstí a na Masarykově náměstí. Strom letos nebude na náměstí 28. října. Tradiční vánoční trhy se letos přesunou z Masarykova náměstí na Velké náměstí do prostoru ke katedrále svatého Ducha. 

Klatovská nemocnice začne příští týden odebírat takzvanou rekonvalescentní plazmu od lidí, kteří prodělali a úspěšně se vyléčili z onemocnění covid-19. Jejich plazma obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Transfuze tak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou. Nemocnice nyní hledá dárce této rekonvalescentní plazmy a vyzývá je, aby pomohli s léčbou dalších nemocných.

Děti zdravotníků našly po uzavření škol útočiště v zábavním vědeckém centru Vida! v Brně. Zopakovala se tak situace z jarních měsíců. Příměstské tábory ve Vida! centru u brněnského výstaviště pořádá a personálně zajišťuje školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka.

"Máme radost, že opět můžeme pomoct tam, kde je potřeba. Naši zaměstnanci i rozlehlé prostory jsou zárukou, že se tu děti smysluplně zabaví," uvedl Lukáš Richter, ředitel Vida! centra zaměřeného na popularizaci vědy.

Odběrová místa v Olomouckém kraji posílil ode dneška také speciální tým hasičů. Takzvaný mobilní odběrový tým covid-19 bude nasazen v regionu především v ohniscích nákazy, jako jsou například sociální zařízení. Tvoří ho dvojice profesionálních hasičů, kteří mají zdravotnické vzdělání a minulý týden absolvovali odborné školení na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.

V Íránu se za uplynulý den potvrdilo dalších 5960 případů nákazy novým koronavirem, dalších 337 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo. Podle íránské státní televize nyní v zemi s koronavirem zemře každé čtyři minuty jeden člověk. V hlavním městě Teheránu i dalších částech země byla prodloužena protiepidemická opatření. Írán, který má přes 80 milionů obyvatel, je koronavirem nejvíce zasaženou zemí na Blízkém východě.

Jihomoravský kraj nakoupí 30 000 ochranných obleků. Poslouží pro případ budoucího nedostatku. Náklady jsou 8,9 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Nákup dnes schválila krajská rada. "Jihomoravský kraj má kvůli epidemii koronaviru zavedený dynamický nákupní systém také na nákupy ochranných zdravotnických pomůcek, tedy roušek, respirátorů, ochranných obleků, rukavic, návleků a podobně," uvedl hejtman Bohumil Šimek (za ANO).

Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že magistrát nechce oslavy Vánoc úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů.

Novým ministrem zdravotnictví bude podle informací serveru Lidovky.cz náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Životopis, který přivezl premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi do Lán, patří podle serveru právě jemu. Blatný má ve funkci nahradit současného ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO).

Soukromá laboratoř v Chomutově nabízí firmám v regionu služby mobilního odběrového týmu. Laboratoř testuje pacienty na koronavirus ode dneška. Denně může vyšetřit až 200 odebraných vzorků. V tiskové zprávě to dnes uvedl Robert Hladil, mluvčí společnosti Synlab, která testuje pacienty na covid-19 od poloviny března.

Rakouští hasiči dnes přivezli do Česka 45 plicních ventilátorů určených pro pacienty s koronavirem. Přístroje darované Rakouskem skončily ve skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech na Příbramsku, čeká je rozvoz do nemocnic. Kam přesně budou dodány, záleží na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Patnáct ventilátorů darovalo rakouské ministerstvo vnitra, 30 pochází od rakouského Červeného kříže. Ministerstvo zdravotnictví má ve skladu Správy státních hmotných rezerv kromě toho uloženo dalších 44 plicních ventilátorů.

Prosincový sjezd německé vládní Křesťanskodemokratické unie, který by vybral nové vedení strany a možného kandidáta na kancléře, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. "Za současné situace není konání stranického sjezdu 4. prosince s účastní delegátů možné," řekl generální tajemník CDU Paul Ziemiak. Uvedl, že vedení strany nadále podporuje jako nejlepší řešení prezenční konání sjezdu.

Sjezd, který se tak očividně přesouvá na příští rok, rozhodne o nástupci dosavadní předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové. Budoucí šéf CDU se může v nadcházejících parlamentních volbách v roce 2021 ucházet o funkci kancléře, kterou dosud zastává Angela Merkelová.

Jihočeský kraj má dva scénáře, kdy se naplní nemocniční kapacity pro pacienty s covidem-19. Podle pesimistického scénáře to bude 4. listopadu, podle modelu, jenž odpovídá posledním třem dnům, 11. listopadu. Kraj je připraven přesunout pacienty s lehčí formou koronaviru do volných objektů poblíž nemocnic nebo některé z hal. V jihočeských nemocnicích je 443 pacientů s covidem, z toho 51 na ARO a JIP. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje a českobudějovické nemocnice.

Devět desítek studentů zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity (JU) nastupuje dnes do nemocnic v kraji, aby pomohli v současné situaci kolem koronaviru. Jde většinou o studenty vyšších ročníků, kteří už mají praktické zkušenosti. V tiskové zprávě o tom informovala Alena Binterová ze zdravotně sociální fakulty.

"Tak jako na jaře při první vlně pandemie, zaznamenáváme nyní opět velkou ochotu našich studentů pomáhat. Někteří z nich už také pracují individuálně jako dobrovolníci," uvedla děkanka fakulty Ivana Chloubová.

Zaměstnanci Moravských Budějovic na Třebíčsku začnou zřejmě ještě dnes pomáhat s trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem. Školení krajské hygienické stanice absolvovaly dvě desítky úředníků a pracovníků příspěvkových organizací města. Většinou budou pracovat z domu. Čekají už jen na povolení přístupu do druhého ze dvou informačních systémů. 

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem-19. Je to méně než v sobotu, kdy bylo pozitivně testováno 1119 osob. Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 26.664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný (kurz 1,3:1). Na druhém místě je stávající ministr Roman Prymula (za ANO) s kurzem 3,75:1. Následují hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová (6:1), náměstek ministra zdravotnictví a biochemik Aleksi Šedo (11:1) a epidemiolog Rastislav Maďar (12:1). ČTK o tom dnes informovala sázková společnost Fortuna. Ostatní kanceláře kurzy nevypsaly.

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem-19. Je to méně než v sobotu, kdy bylo pozitivně testováno 1119 osob. Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 26 664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

V Rakousku bylo za posledních 24 hodin evidováno 2456 nově nakažených koronavirem. Země dnes slaví státní svátek, který se však kvůli opatřením proti šíření koronavirové nákazy odehrává bez obvyklých davů lidí v centru Vídně. Rakouský kancléř Sebastian Kurz navíc nevyloučil, že v zemi by mohl být zaveden druhý takzvaný lockdown, tedy výrazné omezení služeb a pohybu i setkávání lidí.

V Pardubickém kraji za 24 hodin kleslo tempo růstu počtu potvrzených případů koronaviru. Pozitivní testy nově vyšly 238 lidem, v předchozích třech dnech počty nově zjištěných případů stoupaly o více než 400 za den.

Jak rostou počty nemocných s koronavirem, lze na mnoha úrovních sledovat chaos a zásadní nepřipravenost na současnou fázi epidemie. V dnešním prohlášení to uvedlo vedení Masarykovy univerzity v Brně (MU). Zároveň univerzita apelovala na akademickou i širokou veřejnost, aby nepodceňovala a nezlehčovala epidemii.

Nemocnicím a zdravotníkům přetíženým kvůli vrcholící epidemii koronaviru by mohli pomoct kuřáci, pokud by se vzdali cigaret nebo alespoň kouření omezili. Počet akutních hospitalizací zejména na interních a plicních odděleních by se tak v nejbližších měsících podle odhadů mohl snížit až o desítky tisíc. Několik lékařů ve výzvě "Přestaňte kouřit - uvolníte lůžko nakaženým!" apeluje na lidi, aby přestali kouřit a pomohli nejen sobě, ale i pacientům s koronavirem a personálu v nemocnicích.

Ve středních Čechách přibylo od pátku 4579 nakažených covidem-19. Jde o nejvyšší víkendový nárůst za celou dobu pandemie. Nyní je v kraji 21 659 nemocných, od počátku pandemie se nakazilo 32 938 lidí. S nemocí zemřelo 108 lidí, vyléčit se podařilo 11 171, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.

Klienti znojemského domova důchodců, kteří se nakazili koronavirem, mají jen mírné příznaky. Nikdo z nich dosud nepotřebuje hospitalizaci. Nákaza se projevila u téměř 60 ze 183 klientů. Všichni jsou izolování v jedné ze dvou budov domova, řekla ČTK ředitelka městské organizace Radka Sovjáková.

Na ministerstvo zdravotnictví ráno přišel dopis obsahující neznámou látku. Na Twitteru to uvedli zástupci policie. Podle mluvčího ministerstva Jana Brodského látku na místě otestovali hasiči a vyloučili možnost, že je nebezpečná. Část budovy ministerstva musela být kvůli zásilce evakuována.

Mělník v pondělí spustil krizové linky, fungovaly i na jaře. Mohou se na ně obracet například senioři kvůli pomoci s nákupem a zajištěním léků, řekla ČTK mluvčí mělnické radnice Barbora Walterová. Podobné linky fungují i v dalších středočeských městech.

Pražští hasiči vybudovali v polní nemocnici v Letňanech stanoviště dekontaminace, které bude sloužit k dezinfekci zdravotníků, pomocného personálu i vybraného materiálu. V případě, že tato záložní nemocnice pro lidi s nemocí covid-19 kvůli přeplnění klasických zdravotnických zařízení začne fungovat, budou dekontaminační linku nepřetržitě obsluhovat minimálně čtyři hasiči, pro které je připraveno i nezbytné zázemí. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. ČTK to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Strom na Staroměstském náměstí stát bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků. Vánoční trhy v Praze každoročně pořádá společnost Taiko, její vyjádření ČTK shání.

V Královéhradeckém kraji přibylo za 24 hodin 761 potvrzených případů covidu-19 na 12 527. Dosavadní rekord je z nedělního dopoledne, kdy činil denní přírůstek 1022 nákaz. Za posledních 24 hodin stouply i počty úmrtí lidí s covidem-19 o čtyři na 87 a aktivních případů o 234 na 7493. Uzdravených k dnešnímu dopoledni bylo v hradeckém kraji 4947, o 523 více než v neděli dopoledne. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje zveřejňuje k 09:00.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17 347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 16 710 případů a 229 úmrtí, uvedla agentura Reuters. V Moskvě, což je nejvíce zasažený ruský region, přibylo 5224 nakažených.

Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala v pondělí stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. Řekla to brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Postavená by měla být za týden, zcela hotová i s vybavením za dva týdny. Fungovat by podle Vaňkové začala ale jen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Provoz by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno.

Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13 000. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to v pondělí řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Nakažených je podle něj 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Počty v posledních dnech rychle rostou, podle Kubka onemocní asi tisíc zdravotníků denně. Na začátku října bylo podle dat ČLK nakažených téměř 600 lékařů, asi 1000 sester a 900 ostatních zdravotníků. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku 50 000 lékařů a přes 117 000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 589 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v posledních dnech, za sobotu bylo 1109 nově nakažených, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 1111 případů. Dosud rekordní denní přírůstek byl v pátek, kdy bylo 1198 nových případů nákazy, po zpětné úpravě 1185. Za minulou neděli přibylo 432 případů. Od začátku epidemie je v kraji 17.564 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Olomouckém kraji přibylo v neděli 527 potvrzených nákaz novým koronavirem. Ve srovnání s minulou nedělí je to více než dvojnásobný počet. Za celý víkend je v kraji evidováno 1083 nákaz covidem-19, zatímco minulou sobotu a neděli jich bylo dohromady 790. Ministerstvo zdravotnictví eviduje v kraji od počátku epidemie 15.790 případů.

Testy v Libereckém kraji odhalily za víkend dalších 711 nakažených covidem-19. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, je to nejvyšší víkendový nárůst v kraji od začátku epidemie. O víkendech se ale méně testuje, v kraji jsou otevřena jen dvě z pěti odběrových míst, a to v nemocnicích v Liberci a České Lípě.

V Česku nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100 000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100 000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.

Jaká profese je mezi nakaženými nejčastější? Data Ústavu pro zdravotnické informace a statistiky ukazují, že největší podíl tvoří pracovníci v administrativě a kanceláři. 

V Německu za poslední den přibylo 8685 případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v posledních dnech. O víkendu ale bývají počty nově infikovaných nižší než obvykle, protože se méně testuje. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

Zájezdoví autobusoví dopravci budou moci od tohoto pondělí žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Ministerstvo dopravy bude žádosti přijímat do 25. listopadu, o rozdělení peněz chce rozhodnout do konce roku.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Stát zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku.

Žákům a studentům základních a středních škol v pondělí začíná dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření nového typu koronaviru. Navážou na něj státní svátek 28. října a dvoudenní podzimní prázdniny, takže děti celý týden nebudou mít výuku.

Kvůli nárůstu počtu nakažených s covidem-19 byly už v předchozích týdnech děti doma, protože vláda rozhodla o přechodu škol na distanční vzdělávání. Příští týden bude zřejmě kvůli nepříznivé epidemické situaci výuka na dálku pokračovat.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: ČTK

Přehled nejdůležitějších událostí:

V neděli přibylo v Praze 745 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak sice klesl po šesti dnech pod tisíc, ale zároveň je to nejvyšší nedělní přírůstek od začátku epidemie. Hlavní město v tomto případě kopíruje vývoj v celé zemi. Nedělní nárůsty bývají nižší, méně se testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Laboratoře v Praze od března odhalily 40 557 nakažených, z nich se 16 845 lidí vyléčilo, obětí je 321.

Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Dobrý den, vážené čtenářky a vážení čtenáři, 

vítáme vás u pokračování on-line přenosu k dění kolem koronavirové pandemie.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Francie dnes oznámila přes 52 tisíc nových případů, Itálie přes 21 tisíc. V Nizozemsku poprvé zaznamenali více než 10 tisíc nakažených za den a vysokou denní bilanci oznámila i Velká Británie, kde testy nákazu odhalily u téměř 20 tisíc lidí.

Indie se bojí další vlny koronaviru. Klesající počet nakažených v Indii mohou překazit nadcházející svátky a také zhoršující se stav ovzduší.

Do večera dnes v Česku přibylo 4577 případů koronaviru, zhruba o tři čtvrtiny více než minulou neděli za stejnou dobu. Počet úmrtí s nemocí covid-19 se od ranní statistiky zvýšil o 90 na 2167, počet pacientů ve vážném stavu vystoupal na 800. Vyplývá to z informací, které k nedělní 18. hodině na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Světlem na konci tunelu je z pohledu Andreje Babiše vakcína. "Předběžně jsou zprávy, že by mohla být k dispozici od prosince," řekl premiér. Česko by podle něj mělo dostat půl milionu vakcín, prioritně by měli být očkováni lidé nad 65 let, pacienti s chronickými chorobami, zdravotníci nebo zaměstnanci v sociálních službách. Připomněl, že vláda objednala v Evropské unii 3,5 milionu dávek, což vystačí pro 1,75 milionu obyvatel.

"Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném dnes na YouTube. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra "strašně moc" výjimek.

Babiš také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal.

Italský premiér Giuseppe Conte řekl, že přísnější opatření, která budou od pondělí v zemi platit, by měla dostat prudce stoupající křivku nových případů nákazy pod kontrolu v příštích týdnech.

"Domníváme se, že tento měsíc budeme trochu trpět, ale když při těchto restrikcích trochu zatneme zuby, budeme se moci v prosinci opět nadechnout," prohlásil na nedělní tiskové konferenci Conte.

Ujistil, že cílem vládních nařízení je ochránit jak veřejné zdraví, tak ekonomiku. Sektorům, které budou zpřísněním opatření trpět nejvíce, podle něj pomohou podpůrné nástroje, na nichž vláda nyní pracuje.

Španělská vláda dnes na mimořádné schůzce schválila kvůli nárůstu počtu případů nového koronaviru na dva týdny nouzový stav, schválila také zakáz cestování mezi autonomními regiony s výjimkou nutných cest, například do práce, a zákaz nočního vycházení. Informoval o tom deník El País. V dekretu o nouzovém stavu už vláda výslovně zmínila, že ho plánuje prodloužit o půl roku, což ale musí schválit dolní komora parlamentu. Zatím není jasné, od kdy budou opatření platit.

V Římě se v noci na neděli střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Podle agentury DPA v centru italské metropole protestující na policisty házeli světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice. Italská vláda v neděli mezitím vyhlásila další zpřísnění kroků proti šíření koronaviru. Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina.

Demonstrace proti epidemickým opatřením v Římě

Demonstrace proti epidemickým opatřením v Římě | Foto: Reuters

Slovensko v sobotu již třetí den za sebou vykázalo rekordní přírůstek počtu potvrzených případů nákazy koronavirem. Pětimilionová země zaznamenala 3042 nových případů infekce, o den dříve to bylo 2890. Vyplývá to z údajů, které dnes slovenská vláda zveřejnila na svých internetových stránkách. V Česku v sobotu přibylo 12 472 nakažených.

Česko podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí přesunulo makroekonomickou predikci z listopadu na leden, je nezodpovědné, řekl v neděli v pořadu Partie televize CNN Prima News bývalý viceguvernér ČNB.

Mojmír Hampl

Mojmír Hampl | Foto: Economia

Pokud v úterý neklesne počet nakažených koronavirem, budou namístě další opatření, řekl Prymula. Jinak by trval nestandardní režim až do Vánoc, dodal s tím, že nová opatření v týdnu může již navrhovat místo něj jeho nástupce.

Jednotky intenzivní péče, laboratoře, počítačový tomograf i rentgen. Vojáci v pražských Letňanech ladí poslední detaily při výstavbě záložní polní nemocnice. Podívejte se na záběry.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Podle Prymuly firmy dostatečně nenařizují home office, tedy práci z domova, a i to je důvodem, proč se nedaří nákazu tlumit.

Podle Prymuly je nevyhnutelné prodloužení nouzového stavu, a to až o měsíc. Podle Prymuly lidé nedodržují vládní opatření. O prodloužení stavu nouze již v sobotu mluvil také premiér Andrej Babiš. 

"Roušku jsem neměl pár sekund. To ať někdo posoudí, zda je nutné ji mít při nastupování do auta. Do restaurace jsem s rouškou vstupoval," uvedl Prymula.

"Byl jsem v šoku, celá ta schůzka byla pro mě trochu absurdní. Na ministerstvu jsme standardně od 6 do 22 hodin. Když jsem dostal pozvání na tuto schůzku, tak bylo celkem jisté, že v parlamentu to nejde, personál na ministerstvu také někdy musí jít domů, proto jsem souhlasil, že se sejdeme na této adrese," uvedl Prymula ke kauze, kvůli které nyní Babiš požaduje jeho rezignaci.

Prymula uvedl, že je po odchodu z čela ministerstva zdravotnictví připraven s epidemií jako nezávislý odborník. Babiš mu v pátek nabídl působení v expertní skupině epidemiologů.

"Jsem v tuto chvíli připraven okamžitě rezignovat," uvedl Prymula v pořadu Otázky Václava Moravce. Zdůraznil ale, že musí být znám jeho nástupce. "Nemůžeme ministerstvo nechat bez hlavy v době, která je velmi, velmi krizová," doplnil. Přímo se Zemanem ale od pátku o situaci nejednal.

Schillerová nemá k výměně ministra zdravotnictví žádné bližší informace než ty, které již v médiích zazněly. "Premiér navrhl odvolání ministra, navrhl jmenování nového. V rukou to má prezident," řekla Schillerová.

"Teď je potřeba mít co nejdříve nového ministra zdravotnictví. Je to škoda, Prymula je odborník na slovo vzatý, ale toto je nepřijatelné, zahrávat si s důvěrou," uvedla v neděli ministryně financí Alena Schillerová v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové.

Prymula se zatím nerozhodl, zda po odchodu z postu ministra zdravotnictví přijme místo v expertní skupině, které mu Babiš nabídl. "To taky ještě nemohu říct. Je to součástí rozhodovacího procesu," sdělil.

Prymula také pro iDNES.cz uvedl, že neví, kdo by ho měl ve funkci nahradit.  Dětského hematologa a náměstka ředitele brněnské fakultní nemocnice Jana Blatného, jehož jméno se v souvislosti s novým ministrem zdravotnictví skloňuje nejčastěji, podle svých slov nezná.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nevyloučil, že v pondělí sám rezignuje na funkci ministra zdravotnictví. Řekl to serveru iDNES.cz. Myslí si ale, že žádné nařízení ale neporušil.

"Myslím si, že tam žádné porušení nebylo. Ještě přes víkend si to rozmyslím. Není vyloučeno, že zítra (v pondělí - pozn. red.) oznámím rezignaci sám," uvedl.

Prymula ještě v pátek uvedl, že nehodlá sám rezignovat na svou funkci. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho k tomu vyzval poté, co deník Blesk vydal fotografie, které ministra zachytily bez roušky při nočním odchodu z restaurace

Vláda se chystá v pondělí rozhodovat o případném pokračování podpory z programu Antivirus pro firmy, které musely kvůli výpadku poptávky či surovin omezit výrobu a služby. Jednat bude o příspěvku B, který dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29 000 korun superhrubé mzdy. Zatím ho má stát poskytovat do konce října. Odboráři a zaměstnavatelé opakovaně žádali, aby se program Antivirus prodloužil aspoň do konce roku.

Polní nemocnice v Letňanech je téměř dokončena. "Doufejme, že záložní nemocnice nebude nikdy potřeba. Ale kdyby ano, jsme připraveni. Jako vždycky," zní z armády.

V Kolumbii se přehoupl počet zaznamenaných infekcí koronavirem přes milion. V neděli o tom informovala agentura AFP s odvoláním na sobotní aktualizaci tamního ministerstva zdravotnictví. Dosud zde zemřelo 30 000 pacientů s nemocí covid-19.

Za posledních 24 hodin v této jihoamerické zemi, kde žije necelých 50 milionů obyvatel, přibylo 8769 nakažených koronavirem a zemřelo 198 pacientů s nemocí covid-19.

Německé zdravotní úřady hlásí 11 176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku pandemie jich zachytily dohromady 429 181. Zemřelých s covidem-19 za poslední den přibylo 29 na celkových 10 032. Vyplývá to údajů německého Institutu Roberta Kocha (RKI), aktualizovaných v neděli ráno.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek velmi pravděpodobně jmenuje do funkce nového ministra zdravotnictví, který nahradí dosavadního šéfa resortu Romana Prymulu. V sobotu to v České televizi uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Doposud nebylo zřejmé, zda Zeman návrh premiéra na odvolání Prymuly přijme.

"V tuto chvíli se zdá, že není jiné možné řešení než výměna na postu ministra zdravotnictví. Pan prezident vyšel maximálně vstříc panu premiérovi (Andreji Babišovi - pozn. red.). V úterý ve 14:00 se pan prezident setká s kandidátem a lze předpokládat, že ve čtvrtek dojde ke jmenování nového ministra," řekl Ovčáček.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Podívejte se na přehled největších víkendových přírůstků nákazy koronavirem v ČR od začátku pandemie (sobotní přírůstek 12 472 nakažených výrazně překonal rekord z minulého víkendu, kdy se v sobotu 17. října nakazilo 8712 lidí).

DenPočet potvrzených případů
Sobota 24. října12 472
Sobota 17. října8712
Neděle 18. října5059
Sobota 10. října4636
Neděle 11. října3104
Sobota 3. října2555
Sobota 19. září2046
Sobota 26. září1981
Neděle 4. října1840
Sobota 12. září1537
Neděle 27. září1304
Neděle 20. září984
Neděle 13. září791
Sobota 5. září505
Neděle 6. září410
Sobota 29. srpna320
Neděle 28. června305

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

V sobotu byl zároveň dosud čtvrtý nejvyšší denní přírůstek nakažených, tři vyšší údaje jsou z předchozích tří dnů. Z 250 797 dosud nakažených se vyléčilo 94 902 lidí. Z aktivních 153 818 případů nemoci má většina mírný průběh, do nemocnice muselo podle údajů ke čtvrtku 5314 lidí, 772 bylo ve vážném stavu.

Čeští hasiči vyrazili v neděli kolem druhé ráno do Maďarska. Vyzvednou tu celkem 150 plicních ventilátorů, které dá tato země Čechům kvůli zhoršující se situaci kolem pandemie.

Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni. Bylo jich 12 472, zhruba o polovinu víc než o týden dřív. Nemocných je nyní téměř 154 000 lidí, počet úmrtí se dále zvýšil na 2077. Pátek se zařadil mezi čtveřici dní se sto a více zemřelými s nemocí covid-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Dobrý den, vážené čtenářky a vážení čtenáři,

vítáme vás u pokračování on-line přenosu k dění kolem koronaviru.

Vážení čtenáři, sobotní on-line reportáž sledující dění kolem koronaviru končí. Aktuální zpravodajství vám zase nabídneme v neděli od 7 hodin. Dobrou noc. 

Fakultní nemocnice Brno potřebuje navýšit personál pečující o pacienty s covid-19, proto omezuje od pondělí 26. října fungování některých lůžkových oddělení v Dětské nemocnici. 

V Německu zemřelo s covidem-19 již přes 10.000 lidí. Za posledních 24 hodin do statistik přibylo 14.714 nakažených virem, což je dosud nejvyšší denní počet. Kancléřka Angela Merkelová vyzvala, aby lidé co nejvíce omezili kontakty. Německo podle posledních údajů registruje 10.003 zemřelých s covidem-19, od počátku epidemie se nákaza potvrdila u 418.005 lidí. Více než 314.000 lidí se viru již zbavilo. 

Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od počátku pandemie. Ve Francii se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u více než 45.000 lidí, v Itálii u téměř 20.000. Vysokou denní bilanci oznámila opět i Británie, kde testy nákazu odhalily u více než 23.000 lidí. Evropa se stala po Latinské Americe druhým kontinentem s více než 250.000 zemřelými s nemocí covid-19.

Šéf České pošty Roman Knapp podruhé onemocněl koronavirem. Uvedl, že se cítí dobře a vzkázal, že pošta funguje stejně jako na jaře. 

Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala letos v srpnu dotaci více než 650.000 korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají jít na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Napsal to dnes server Euro.cz, podle kterého byla firma dosud většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost. Karolína Prymulová i její otec se podle týdeníku k věci nevyjádřili. Dotaci přidělila firmě výběrová komise ministerstva průmyslu a obchodu a podle mluvčí úřadu Štěpánky Filipové tvoří polovinu plánované investice. V době přidělení dotace byl Prymula vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Technické vybavení pro dálkovou výuku má školákům z chudších rodin pomoci zajistit nový portál Darujnotebook.cz. Školy na něm mohou požádat o potřebné počítače, dárci jim mohou nové či starší notebooky nabídnout. Web zprovoznil Český červený kříž (ČČK). Poptávku po noteboocích zadalo zatím 142 škol. Školy jsou zavřené kvůli šíření koronaviru od 14. října, kdy přešly na výuku na dálku. 

Už jen pár hodin a polní nemocnice v Letňanech bude připravená pro pacienty s onemocněním covid-19. 

Podle premiéra Andreje Babiše překročil jeho stranický kolega Jaroslav Faltýnek na tajné schůzce s dosavadním ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou své kompetence. Odmítl spekulace o tom, že se schůzka týkala ovlivnění nákupu testovacích přístrojů na koronavirus v Moravskoslezském kraji. Podle něj se setkání v restauraci Rio´s, kterého se zúčastnil i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, týkalo testování obyvatel na covid-19 formou antigenních testů. Babiš to uvedl v rozhovoru pro Radio Z. "U pana Faltýnka jsem opakovaně řekl, že to není možné. On vůbec se do toho nemá montovat, to není vůbec jeho byznys. Já si na to dohlížím sám," řekl premiér.

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 2000, zdvojnásobil se za dva týdny. Nemocných je aktuálně víc než 152.000 lidí. U většiny z nich má onemocnění mírný průběh, v nemocnicích ale za den přibylo 270 lidí. Nyní je v péči lékařů 5314 pacientů. Za dnešek zhruba do 18 hodin hygienici potvrdili 7698 nových případů koronaviru, což je méně než v pátek nebo ve středu, kdy byla čísla rekordní, ale víc než ve čtvrtek.

O víkendu se přitom obvykle méně testuje. Koronavirem se dosud v Česku nakazilo 246.022 lidí, vyléčilo se 91.922 z nich. Počet úmrtí se vyšplhal na 2047, od ranní statistiky se zvýšil o 76. Počet testů včetně opakovaných přesáhl dva miliony.

DatumPočet úmrtí s covid-19Počet lidí s onemocněním
22. března21165
2. dubna503865
8. dubna1085324
13. dubna1586071
21. dubna2057045
1. května2507750
18. května3008603
4. července35012.458
15. srpna40019.890
17. září50144.141
26. září61063.285
1. října70274.258
6. října82990.026
8. října903100.758
10. října1014114.011
12. října1122121.424
14. října1231139.292
16. října1358160.118
17. října1433168.830
18. října1506173.889
19. října1607181.965
20. října1700193.949
21. října1821208.917
22. října1924223.072
23. října2017238.324

Španělská vláda nejspíš v neděli na své mimořádné schůzi vyhlásí nouzový stav kvůli koronaviru. K tomuto kroku vyzvalo vládu několik španělských regionů, aby mohly vyhlásit noční zákazy vycházení, aniž by hrozilo, že opatření odmítnou soudy. Celonárodnímu omezení volného pohybu, jaké zažilo Španělsko na jaře, se ale podle místních médií vláda chce vyhnout. "Čekají nás velmi těžké týdny a měsíce," prohlásil v pátek španělský premiér Pedro Sánchez. Vyzval také Španěly, aby dodržovali stávající opatření, zejména nosili roušky, vyhýbali se většímu shlukování a udržovali sociální rozestupy. Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 1,046 milionu případů nákazy koronavirem, z toho 34.752 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. 

V Belgii překonal denní přírůstek počtu nakažených koronavirem poprvé hranici 15 tisíc. V úterý přibylo 15.432 potvrzených případů nákazy. Belgie má kolem 11,5 milionu obyvatel. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených pocházel z neděle, kdy mělo pozitivní test 12.969 lidí. Kvůli šíření nákazy se bruselská regionální vláda rozhodla v hlavním městě a okolních obcích zavést nová opatření. Od pondělí se budou muset ve veřejných prostorech opět nosit roušky, obchody se budou muset zavírat ve 20:00 a od 22:00 bude platit noční zákaz vycházení. 

Nemocnice Na Bulovce zveřejnila aktuální čísla pacientů s onemocněním covid-19. 

Slovinsko od pondělka zavře hranice s Itálií. Italům ale umožní tranzit přes zemi, který nesmí trvat déle než 12 hodin, či cesty za prací nebo rodinou. Důvodem opatření je vysoký nárůst nakažených koronavirem v italském pohraničí. Počet nákaz roste i ve Slovinsku. Obě země už zpřísnily opatření proti šíření koronaviru.

Počet lidí zemřelých v USA po nákaze koronavirem by mohl do února dosáhnout hranice půl milionu, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky. Vyplývá to z uznávaného modelu Washingtonské univerzity, který se v minulosti již několikrát ukázal jako poměrně přesný. Spojené státy nyní registrují necelých 224.000 úmrtí přičítaných koronaviru a bezmála 8,5 milionu pozitivních nálezů nákazy. "Směřujeme do velmi významného podzimního/zimního nárůstu," prohlásil spoluautor studie Chris Murray. Nejnovější denní údaj o nově nakažených je 83.757 případů, což je více než dosavadní nejvyšší přírůstek z poloviny července, kdy za jediný den měly USA 77.362 případů. 

Aktuální čísla z aplikace eRouška, která zaznamenává anonymní data o setkáních s ostatními uživateli. Když se u některého z nich testem prokáže onemocnění covid-19, aplikace zobrazí anonymní upozornění na možné riziko nákazy koronavirem a doporučí další řešení.

Další lidé na tajné schůzce na Vyšehradě? Podle vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly pro týdeník Respekt byly na schůzce v restauraci Rio's další čtyři osoby. Vedle Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO a ředitele ostravské fakultní nemocnice Jiřího Havrlanta tedy ještě dva neznámí lidé. Okolnosti podle serveru Seznam zprávy nasvědčují tomu, že tito dva lidé nemají formálně nic společného s politikou a zdravotnictvím, a tudíž ani nemají mandát řešit aktuální politické otázky související s epidemií covid-19, které byly podle obou aktérů tématem schůzky.

Podle premiéra Andreje Babiše bude zřejmě nutné prodloužit nouzový stav v zemi. Nyní platí do 3. listopadu. Jeho případné prodloužení musí odsouhlasit poslanci. Premiér také vyzval firmy, aby poslali na home office zaměstnance, jejichž náplň práce to umožňuje. 

Do České republiky před pár hodinami dorazilo z Rumunska 30 plicních ventilátorů v rámci pomoci od Evropské komise. 

V Rakousku překonal denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem poprvé hranici tří tisíc. Testy odhalily 3614 infikovaných, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Poprvé je v alpské zemi také více než 20.000 aktivních případů nákazy.

Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha, která spravuje pražské náplavky, v pátek doporučily provozovateli farmářských trhů na Rašínově nábřeží, aby je zrušil. I tak se dnes konaly a přišlo na ně stovky lidí. Velký zájem byl také o bleší trhy v pražském Hloubětíně. Na rozdíl od jara se ale nyní na trhy vládní opatření nevztahují a konat se mohou. 

Podle údajů deníku The New York Times je Česko podle počtu úmrtí na 100.000 obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě na světě za malou Andorrou. Celkově je ČR v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100.000 obyvatel na 46. místě (ještě minulý týden byla na 61. místě) na světě, v rámci Evropské unie pak na 11. místě (minulý týden byla na 14. místě). Nejhůře jsou na tom v EU Belgie a Španělsko.

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se zastal Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka, kteří jsou kritizováni za svou středeční schůzku v restauraci na Vyšehradě. Podle něj se kvůli zákazu návštěv ve sněmovně neměli možnost jinak setkat. "Účastníci schůzky se prokazatelně potkali pracovně a řešili v těchto vypjatých časech věci související s pandemií," napsal na svou facebookovou stránku.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Slovensko zaznamenalo v pátek druhý den v řadě rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V pětimilionové zemi přibylo 2890 nakažených, ve čtvrtek laboratorní vyšetření zjistila 2581 infikovaných. Ode dneška platí na Slovensku výrazné omezení volného pohybu osob, které vláda zavedla v zájmu zpomalení šíření koronavirové nákazy.

Zmíněná čísla pozitivně testovaných nezahrnují údaje z plošného testování obyvatel na koronavirus, jehož úvodní fáze začala v pátek ve čtyřech okresech na severním a východním Slovensku. První den bylo otestováno téměř 62 000 lidí, z toho bylo 2225 infekčních. Na plošné testování lidí používají zdravotníci antigenové testy, které sice ukážou výsledek již během zhruba čtvrt hodiny, jsou ale méně přesné než laboratorní vyšetření vzorků z PCR testu.

Polský prezident Andrzej Duda se nakazil koronavirem. Oznámil to dnes na Twitteru jeho mluvčí Blažej Spychalski. Dodal, že hlava státu se cítí dobře. V zemi ode dneška začínají platit další restriktivní opatření, která mají zastavit současné rychlé šíření nákazy.

Pokles produktivity práce zaměstnanců při práci z domova není tak velký jako na jaře, v průměru činí 10 až 20 procent. Firmy, kde bylo zavedení home officu alespoň trochu možné, se na tento způsob práce postupně adaptovaly. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic, podle které v prvních měsících pandemie klesla efektivita práce až o třetinu.

Česko je na tom s více než 730 případy na 100 000 obyvatel ve srovnání se sousedy nejhůře, a to s velkým náskokem. Vykazuje v přepočtu na 100 000 lidí zhruba desetinásobek proti Německu, které má za uplynulý týden 74 nových případů na 100 000 obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí států V4.

 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v důsledku vládních omezení souvisejících s pandemií nemoci covid-19 za zhruba 4,8 miliardy korun. Na úřad se dosud obrátilo 69 lidí a 291 firem. 

Koronavirus už se v celé ČR šíří komunitně, všechny kraje jsou v semaforu rizika nákazy červené. Před týdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů.

Rakouská pošta chce se rozhodla vydat známku s motivem koronaviru. Vytištěná bude na toaletním papíře, jednom z druhů zboží, které lidé během pandemie nakupují do zásoby, informovala agentura APA.

Denní přírůstek případů koronaviru v Praze po třech dnech nárůstů na nové rekordy klesl pod 1500. V pátek jich bylo potvrzeno 1489.

Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku poprvé překročil 15 000. Pátečních 15 252 případů nákazy překonalo zhruba o 300 dosavadní rekord ze středy. Nemocných je aktuálně 144 701 lidí, u většiny má onemocnění covid-19 mírný průběh. Hospitalizovaných už je ale víc než 5000 a počet úmrtí se blíží dvěma tisícům. Obě čísla rychle rostou. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu.

Football news:

Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two
Suarez's Italian language examiners were suspended for 8 months. An investigation is underway against the Director of Juve Paratici
Zinedine Zidane: I Never felt untouchable at Real Madrid. Criticism is normal
Marca made a Grand Declaration of love to Ramos. On the front page-100 reasons to extend Sergio's contract with Real Madrid
Manchester United can invite Tuchel. The coach of PSG is Interested