Estonia

Juhtkiri | Kas Eestil on oma Valgevene-poliitika?

Foto: Teet Malsroos

Valgevene presidendivalimiste meediakajastuse põhjal oli oodata senise võimu kukkumist, kuid läks nagu alati ja senine riigipea valiti tagasi. President Kaljulaid ei pidanud valimisi vabadeks ega õiglasteks, välisminister Reinsalu oli mures valimisjärgsete meeleavalduste vastu jõu kasutamise ja inimõiguste pärast, president Ilves kutsus Euroopa Liitu üles Lukašenka vastu sanktsioone kehtestama. 

Jääb üle nõustuda Ilvesega, et üle Euroopa nappinud reageeringud või vaikimine tähendavad tegelikult toetust tollele režiimile. Ühest küljest pole Euroopale vaja veel üht võimalikku võimuvaakumit ja kulukat segadust Ukraina ja mõne teisegi riigi kõrvale, eriti veel koroonaajal. Nii nagu Põhja-Koreaski on ka Valgevenes olukord kõva käe kontrolli all ning vaba maailm pole huvitatud kaose puhkemisel nende majanduslikust järeleupitamisest ega Valgevene puhul ka Venemaa kätte libisemisest.

Liiati on riikidel ka majanduslikud huvid ning isegi läände integreerunud Eesti ei saa läbi kaevandustes meie riigifirma poolt Valgevenest soetatud suurkallurite ning riikliku raudteefirma Stadleri rongi miljoniremont otsustati teha just Valgevenes. Nii võib öelda, et Eesti annab ka oma rahalise panuse praeguse režiimi püsimisse. 

Samas on Eesti varemgi olupoliitikast lähtunud, kui Ilves käis riigivisiidil autokraatses Bakuus koostööd tugevdamas ning riiklik suhtlus dalai-laama ja Taiwaniga on takerdunud Hiina seisukohtade taha nagu pole Eesti jõuliselt protestinud Hongkongis toimuva vastu. Liiati pole ükski diktatuur igavene, kui mõelda Ceausescule, kolonel Gaddafile või Saddamile.

Seni on Eesti olnud Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide üks eestvedajatest. Praegu saab Eesti näidata, kui palju me sõna maksab juhul, kui üldse on poliitilist tahet – kas õnnestub ELis kokku saada piisavalt toetust piirangute kehtestamiseks ka Minskile või piisab meile Ukraina toetamisest ja ootame väljaastujate kriitilise massi tekkimist Valgevenes endas, kes muutused valla päästaksid.

Football news:

Lucien Favre: it's Great when Dortmund wins 3-0, but Gladbach didn't have many players
De Gea failed to repel 18 consecutive penalties in the Premier League. The last save was in 2014
Torres on leaving Liverpool: there Was no Xabi, Mascherano, Benitez, there was no project... Nothing happened!
Koeman can't be on the Barca bench. All due to the fact that the club is suing Setien
Suarez turned down an offer from Inter Miami in the summer. He could become the highest paid player in the MLS
Barcelona gave Aceme rental Almeria. The defender wanted to sign Juventus
Manchester United lost the first game of the Premier League for the first time in 6 years and for the third time in 29 seasons