Estonia

Juhtkiri: leht tulgu hommikul

Joonistanud Ott Vallik.

Haapsallased on juba kaks kuud hädas ajalehtedega, mis ei jõua enam hommikuti postkasti. Häda paneb hindama seda, mida muidu tähelegi ei pane. Heldimusega meenutatakse aegu, mil lehte sai lugema hakata juba hommikul kell seitse, kaheksa või üheksa. Sest isegi ajal, kui paberlehe tellijaid jääb üha vähemaks, jätkub ikka veel neid, kes ei kujuta hommikukohvi ette ilma värske ajaleheta. Nüüd tuleb ümber harjuda, sest kella kolme-neljani kohvita vastu ei pea.

Ühest küljest võib see tunduda anakronismina. Kiired uudised on nagunii kolinud internetti ja miski ei takista kohvi kõrvale telefoni või arvutit rullida. Teisest küljest – kuni paberlehed veel ilmuvad, post käib ja inimesed on ajalehe tellinud, peaks see tulema hommikul.

Eesti Posti meelest see nii ei ole. Universaalne postiteenus – kirjade ja ajalehtede kojukanne, viimased alles jäänud postipunktid ja kontorid – on Eesti Postil nagu kivi kaelas, riigiettevõte üritab selles asjas kokku hoida nii palju kui võimalik ja lähtub postiseadusest. Selle järgi tuleb Eesti Postil ajalehti koju kanda üks kord päevas viis päeva nädalas. Kas selle ühe korraga tuleb kohale tuua eilsed või tänased lehed, seadus ette ei kirjuta, nagu ta ei kirjuta ette ka seda, mis kell kirjakandja käib. Eesti Post andis Lääne Elule teada, et maal – kus kojukannet toetab riik – jõuab ajaleht tellijani hiljemalt kella neljaks pärast lõunat. Linnas, kus kojukannet ei toetata, jõuab post kohale hiljemalt kella viieks. Haapsalu paraku on linn.

Eesti Posti jaoks on kõik korras. Seadus on täidetud. Ja lõpuks ometi on ükski asi – posti kohalejõudmine – maal parem kui linnas. Teisest küljest ei ole miski korras. Kui inimene on tellinud ajalehe, siis on tal õigustatud ootus seda lugeda enne, kui see vanaks läheb, ja siis, kui ta on harjunud – hommikuti.

Football news:

Fans booed the kneeling Millwall and Derby players
Guardiola on the Premier League: Everyone can win against everyone. Manchester City must do simple things better
Zidane Pro 1-0 with Sevilla: a well-Deserved win. Real Madrid have character
Guardiola has played 700 games in his career as a coach: 507 wins, 111 draws and 82 losses
De Bruyne has 14 assists in 2020. Most of all in the Premier League
19-year-old midfielder Sevikyan made his debut for Levante in La Liga. He is a pupil of Lokomotiv
Barca Director Amor: Messi gave a lot to the club, and the club gave a lot to Leo. I hope he finishes his career here