Estonia

NAISEGA TULEB PLAANID LÄBI RÄÄKIDA! Eesti tuntuim rahapaigutaja jookseb ikka ja jälle samade rehade otsa

Jaan Roosaare valis põrumistest rääkimiseks välja kõige punasema riideeseme oma garderoobist.Foto: Martin Ahven

Jaak Roosaare on oma „Rikkaks saamise õpikuga“ saanud ilmselt Eesti tuntuimaks investoriks. Iga finantsekspert soovitab esimese asjana paigutada raha selle raamatu ostu, et järgmised sammud tuleksid lihtsamalt. Tänavusel investeerimisfestivalil otsustas Roosaare aga rääkida ala teisest otsast, miinustest!

Roosaare uuris festivali avapäeva õhtul telgitäie inimeste käest, kui paljud neist pole kunagi teinud ühtegi halba investeeringut. Vastuseks tõusis üks käsi. Kuigi igal investoril (see üks ilmeksimatu välja arvata) on rääkida oma lugu, tõi Roosaare näidetena välja mõned enda eksisammud.

Esiteks pakkus kogenud rahaliigutaja välja lihtsa matemaatikatehte: kõige kergem on suur osa varandusest tuulde lennutada, kui see varandus on parajasti väga väike. „Kõige suurem kaotus, mille ma olen saanud, on 91 protsenti mu vara koguväärtusest. See oli aastal 1992,“ paljastas 38aastane mees. „Ma ostsin oma esimese Lego. Ma olin 64 krooni suutnud kõrvale panna ja Lego-komplekt maksis 54 krooni. Rumal otsus: oleks raha teenima pannud, oleks sellega paremini läinud,“ naeris ta.

Tulles reaalsete investeeringute juurde rõhutas Roosaare, et vigu teha võib alati, kuniks ükski neist pole hävitava suurusega. Oma rahaasju hinnates leidis ta näiteks, et üle kahe protsendi tema vara koguväärtusest pole ükski eksisamm kulutanud. Edasi jagas ta prohmakad kolmeks.

Bensiin ei alistanud elektrit

Aktsiaturgudel on Roosaare üks hiljutine kallis eksimus tulnud „lühikeseks müümisega“ – termin, mis tähendab osakute mahamüümist lootuses, et nende hinda ootab ees järsk langus ja siis saab aktsiad odavalt (loe: kasumiga) portfelli tagasi soetada. Jutt käib konkreetselt Tesla aktsiast: koroonakriisis langes nafta hind põhja ja ootuses, et odav kütus annab uue elu sisepõlemismootoritele, loobus Roosaare elektriautosid tootva firma väärtpabereist. Aga võta näpust.

„Iga päev on hullemaks läinud. Ma olen seda miinust vaikselt vastu võtnud ja just täna hommikul vaatasin, et seda on kogunenud juba 66 000 – selle raha eest oleks juba mingi Tesla auto saanud,“ kehitas Roosaare õlgu ja tänas kõigevägevamat, et USAs on käsil pikk iseseisvuspäeva nädalavahetus, mistõttu börs suletud ehk ta kaotus ei suurene.

„Lühikeseks müügiga“ on veel seegi eripära, et kui aktsiaid ostes on suurim karistus nende väärtusetuks muutumine ehk 100protsendine miinus, siis müües ja tagasi ostes saab kulutada sootuks suuremaid summasid – Teslaga on Roosaare kaotus olnud näiteks kahekordne!

Kui varem on koostöö sujunud…

Football news:

Messi sleeps on an anti-coronavirus mattress. The tissue is coated with nanoparticles that destroy the virus
Andrea Agnelli: Ronaldo will stay at Juventus. He's the mainstay of the club
Mbappe got into PSG's yawn for the match with Atalanta in the Champions League
Guardiola again played against Madrid without strikers. Zidane did not find an answer
Gattuso on the match with Barca: Napoli will climb Everest
Lampard about the game with Bayern Munich: the History of the games, when everything changed. Chelsea needs to be trusted
Zinedine Zidane: I am the coach of Real Madrid until something extraordinary happens