Estonia

Natse tsiteerivad saksa vandenõulased levitavad COVID-19 valeinfot Eestiski

Querdenken on Saksamaal segadust külvav vandenõuline grupeering, mis on korraldanud koroonameetmete vastaseid proteste, leidnud suure vaatajaskonna YouTube'is ning nüüd oma valesõnumite kohaleviimiseks tuuritab ringi mööda Saksamaad.

Grupp teeb koostööd "Valgustatud arstidega", mis on samuti Saksamaal tegutsev libainfot levitav grupp, millest oleme varem kirjutanud. Arstide seltskonda kuuluvad alternatiivmeditsiiniga seotud terapeudid ning hambaarstid, kes on koroonakriisi kestel teeninud lisaraha valetõendite väljastamisega maskikohustuse kandmiseks vabastamiseks.

Querdenken on sammukene veel radikaalsem grupeering. Kui "Valgustatud arstid" räägivad peamiselt vaid tervishoiust - pahandades maskikandmise nõude üle, nõudes sotsiaalse isolatsiooni lõpetamist, siis nn "Ristmõtlejad" lähtuvad Qanoni sõnumitest lisades sellele natsitsitaate.

Mis on QAnon?

QAnon on ohtlik vandenõuteooria, mille uskujad usuvad, et satanistlikud jõukurid, Demokraadid ning Hollywoodi kuulsused on inimkaubanduse taga. Nad on võimaldanud pedofiilia ja seksuaalsed kuriteod, mis nüüd Epsteini paljastuste raames avalikuks tulevad. USA president Donald Trumpi ülesanne on teooria uskujate kohaselt vabastada maailm nendest kihtidest läbi arreteerimiste ja paljastuste.

Esimest korda mainiti QAnonit 2017. aastal, pärast seda on QAnoni uskujate hulk aina kasvanud.

QAnoni valeväidete hulka kuuluvad väited nagu oleks Kim Jong-Un CIA käpiknukk, Angela Merkel Hitleri lapselaps, MMS ravib COVID-19 ning sel suvel jõudis otsapidi Eestissegi valeväide, nagu oleks kummutite pähe müüdud inimkaubanduse ohvriks langenud lapsi. 

QAnoni "vihjeid" postitatakse Telegrami gruppides üle maailma, iga paljastust nimetatakse "leivatükikesteks" ("crumb") ning võrgustik on Saksamaal kasvanud hiiglaslikuks. Eestis seni teadaolevalt QAnonil jälgijaid ei ole. 

Eestikeelses Facebookis on üle 200 tuhande inimeseni jõudnud katkend Berliinis toimunud Querdenkeni pressikonverentsilt augusti lõpus, kus osalesid Delfi varasemast loost tuttav valgustatud arst Heiko Schöning ning ülemaailmne vaktsiinivastaste kogukonna eestkõneleja Robert F. Kennedy jr, kelle sõnavõtud samuti Eesti sotsiaalmeedia kogukondades valeinfona tihti ringlevad (1; 2; 3; 4).

Football news:

Jaydon Sancho: Zenit made us work hard, but Borussia managed to score
Frankie de Jong on the defender's role against Juve: Always ready to play where Barcelona need to play
Rashford with 4 goals led the race of scorers of the season Champions League
Holand scored the most goals (12) in the first 10 matches in the Champions League
Pirlo about 0:2 with Barca: this match will help Juventus grow
Griezmann did not make any effective actions in 6 matches under Koeman
Ole Gunnar Solskjaer: Leipzig made Manchester United work hard. Rashford had a big impact on the game