Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ÕL VIDEO | TASUB TEADA: päästeamet demonstreeris, kuidas kõlab ohusireen

Video : Martin Ahven

Kolmapäeval demonstreeriti Männiku karjääris esimest Eestisse jõudnud ohusireenikomplekti. Detsembris paigaldatakse esimene ohusireenikomplekt Tallinna. 

Oktoobris sõlmisid siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus ning päästeamet ohuteavituse sireenisüsteemi ostuks lepingu Slovakkia ettevõttega Telegrafia. Esimene komplekt on nüüd Eestisse jõudnud ning täna oli esimest korda võimalus seda kuulda ja näha.

„Sireenisüsteemi välja arendamist riigile soovitas juba 2018. aastal valminud elanikkonnakaitse kontseptsioon, kuid toona ei leitud selleks raha. Sõda Ukrainas õpetab meid vaatama laiema pilguga, sest vaenlane ei ründa ainult sõjalisi objekte, aga ka tsiviilelanikke ja taristut. Riik peab olema võimeline oma elanikke sõjas või mistahes muus kriisis kaitsma. Tänavu kevadel seisis siseministeerium selle eest, et riigikaitse lisaeelarve sees leitaks raha ka ohuteavituse sireenideks. Valitsus eraldas ohusireenide võrgustiku loomiseks 4,5 miljonit eurot,“ ütles siseminister Lauri Läänemets.

„Ligi miljardi euro suuruse sõjalise kaitse-eelarve kõrval on see väike ent hädavajalik investeering, millega saame tagada oma Eesti elanike turvalisuse, kaitstuse, valmisoleku ja toimetuleku kriisides,“ lisas ta.

Päästeamet alustas ühtse üle-eestilise ohusireenide võrgustiku arendamisega tänavu kevadel. Eesmärk on välja töötada süsteem, mis võimaldaks jõuda võimalikult suure arvu elanikeni ning mida oleks võimalik keskselt käivitada. Elanikkonnakaitse vaatest on see suurim investeering, mida viimase 30 aasta jooksul on tehtud.

Kiireks ohuteavituseks kasutab riik erinevaid kanaleid ja vahendeid, mis võimaldavad võimalikult palju inimesi õigeaegselt ohu eest hoiatada. „Sireenide võrgustik on üks osa ohuteavituse süsteemist. Lisaks kasutatakse ohuteavituseks ka massimeediat, asutuste veebilehekülgi ja sotsiaalmeediakanaleid, mobiiltelefoni sõnumeid, vajadusel ka valjuhääldeid ja ukselt uksele teavitamist,“ rääkis päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

ÕL VIDEO | TASUB TEADA: päästeamet demonstreeris, kuidas kõlab ohusireen

Foto : Päästeamet

Sireenidel põhinev ohuteavituse süsteem paigaldatakse 22 asulasse: Tallinna ja selle lähiümbruse tiheasustusse, Tartusse, Narva, Pärnusse, Võrru, Paldiskisse, Sillamäele, Tapale, Jõhvi, Kohtla-Järvele, Maardusse (sh Muugale), Rakverre, Valka, Keilasse, Viljandisse, Jõgevale, Põlvasse, Raplasse, Kärdlasse, Kuressaarde, Haapsallu, Paidesse. Tulevikus soovitakse võrgustikku laiendada kõikidesse suurematesse linnadesse.

„Sireenide paigaldamisel ja kohavalikul lähtutakse sellest, et hoiatav signaal kostaks võimalikult kaugele. Seepärast paigutatakse sireenid eelistatult juba olemasolevate kõrgemate rajatiste, näiteks sidemastide, korstnate jms külge. Samaaegselt seadmete hankimisega käivad läbirääkimised nende kohtade omanikega, kelle hoonete või ehitiste külge sireenisüsteeme paigaldada soovime,“ ütles Tammearu.