Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

OTSEBLOGI | Leyen: Haagi luuakse rahvusvaheline Ukraina kuritegude menetlemise keskus

Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen teatas, et Haagi luuakse rahvusvaheline Ukraina kuritegude menetlemise keskus.

Von der Leyen viibib Kiievis, kus ta ja teised Kiievit külastavad EL-i ametnikud näitavad oma toetust ning lubavad Ukrainale sõja aastapäeva eel sõjalist, rahalist ja poliitilist abi.

Taani plaanib Saksamaalt osta 20 remonditud Leopardi ja need Ukrainale saata.

Euroopa Liit koolitab välja veel 15 000 Ukraina sõdurit

Euroopa Liit (EL) koolitab oma sõjalise abistamise missiooni raames välja täiendavalt 15 000 Ukraina sõdurit, teatas liidu välispoliitika juht Josep Borrell neljapäeval.

„Venemaa tõi sõja Euroopasse tagasi, kuid Ukraina võitleb jätkuvalt,“ säutsus Borrell.

Russia brought war back to Europe, but Ukraine keeps fighting back. Glad to announce to PM @Denys_Shmyhal that EU Military Assistance Mission #EUMAM will train additional 15.000 Ukrainian soldiers, taking the total number of EUMAM trained personnel to 30.000.
(1/2) pic.twitter.com/cLTspN6MBz

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 2, 2023

„Rõõm on teatada [Ukraina peaministrile] Denõss Šmõgalile, et EL-i sõjalise abi missioon EUMAM koolitab välja täiendavalt 15 000 Ukraina sõdurit, mis suurendab EUMAMi koolitatud personali koguarvu 30 000-ni.“

Borrell teatas ka, et EL annab 25 miljoni euro väärtuses varustust ja koolitust Ukrainas miinitõrjeoperatsioonide jaoks.

„Tsiviilelanike ja nende elatise kaitsmine on prioriteet,“ ütles ta.

Kramatorskit tabas Venemaa rakettide uus rünnak

Kramatorsk langes neljapäeval Venemaa uue rünnaku alla, vaid päev pärast seal toimunud raketirünnakut elumajale, milles hukkus vähemalt kolm inimest.

Kaks raketti maandusid veel käimasoleva päästeoperatsiooni lähedal elamurajoonis, vahendab CNN.

Esialgse teabe kohaselt on neljapäevased rünnakud kaasa toonud tsiviilohvreid, ütles piirkondliku sõjaväeadministratsiooni juht Pavlo Kõrõlenko, kuid pole selge, kui palju.

„Kramatorskit raputasid taas plahvatused, kui venelased sooritasid veel kaks raketirünnakut,“ ütles Kõrõlenko sõnumsiderakenduses Telegram. „Jälle tabasid nad kesklinna elumaju.“

Linnapea Oleksandr Hontšarenko kinnitas, et Kramatorski vastu oli raketirünnak ja kutsus elanikke üles pommivarjenditesse jääma.

Kolmapäevaõhtuses rünnakus hukkus kolm ja sai vigastada kaheksa inimest, kellest kahe seisund on kriitiline, ütles Hontšarenko.

Ukraina julgeolekuteenistus pidas kinni Odessa piirkondliku sõjaväevalitsuse büroo juhataja asetäitja, kes nõudis ettevõtjatelt raha.

⚡️ The SSU detained an official of the Odesa military administration who demanded money from entrepreneurs.

He turned out to be the deputy head of one of the offices of the Odesa Regional Military Administration. pic.twitter.com/FtNrgGUrWq

— FLASH (@Flash_news_ua) February 2, 2023

Venemaalt põgenenud ohvitser tunnistab: „meie väed piinasid ukrainlasi“

Konstantin Jefremov ütles BBCle antud intervjuus, et Venemaa peab teda nüüd reeturiks ja ülejooksikuks.

„Vabandan kogu Ukraina rahva ees, et tulin nende koju kutsumata külalisena, relv käes. Jumal tänatud, et ma kellelegi haiget ei teinud. Ma ei tapnud kedagi. Jumal tänatud, et mind ei tapetud.“

Ta lisas: "Mul pole isegi moraalset õigust ukrainlastelt andestust paluda. Ma ei saa endale andestada, seega ei saa ma oodata, et nad mulle andestaksid.“

Vene väed rajavad Luganskisse täiendavaid sõjaväehaiglaid

Vene okupatsiooniväed muutsid ajutiselt okupeeritud Luganskis kolm tsiviilraviasutust sõjaväehaiglateks. Vene väejuhatus eeldab haavatud sõdurite arvu suurenemist. Ukraina sõjaväe teatel ravitakse haiglas umbes 100 Vene sõjaväelast.

Uus haigla rajati kohaliku sünnitusmaja territooriumile. Nüüd peavad Luganski elanikud lapse sünnitamiseks sõitma Venemaa Föderatsiooni, sest piirkonnas enam sünnitusmaju pole.

„Okupatsiooniväed on juba muutnud kolm Luganskis asuvat tsiviilhaiglat sõjaväehaiglateks. Vaenlane valmistub lahingute eskaleerimiseks Luganski rindel ja suurendab haavatud sõdurite voodikohtade arvu,“ teatas Ukraina kindralstaap.

Sõjaväehaiglates töötavad Vene arstid, kuna okupatsiooniväed ei usalda kohalikke arste.

Austria saadab välja neli Vene diplomaati

Austria kuulutas neli Venemaa diplomaati persona non grata'ks rahvusvaheliste lepingutega vastuolus oleva käitumise eest, teatas välisministeerium neljapäeval.

Reutersi andmetel on kaks neljast diplomaadist alalises esinduses ÜRO juures Viinis ning tegutsesid ÜRO ja Austria vahelise lepinguga kokkusobimatul viisil. Ülejäänud kaks on Venemaa saatkonna töötajad, kes tegutsesid oma diplomaatilise staatusega kokkusobimatul viisil.

Ursula von der Leyen jõudis Kiievisse.

Good to be back in Kyiv, my 4th time since Russia‘s invasion.

This time, with my team of Commissioners.

We are here together to show that the EU stands by Ukraine as firmly as ever.

And to deepen further our support and cooperation. pic.twitter.com/zf8fvoNKnG

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 2, 2023

Sevastopolis toimus öösel tulekahju elamumoodulis, kus elasid Tavrida maantee ehitajad, teatas Vene Föderatsiooni hädaolukordade ministeerium.

Teatavasti elas seal üle 100 töölise. 7 inimest sai surma ja kaks inimest viidi haiglasse.

⚡️In Sevastopol at night there was a fire in a construction module, - Ministry of Emergencies of the russian federation.

It is reported that more than 100 workers lived there. 7 people died.

— FLASH (@Flash_news_ua) February 2, 2023

Vene vägede kaotused Ukraina kaitsejõudude andmetel 2. veebruari seisuga:

⚡️The General Staff of the Armed Forces of Ukraine published data on combat losses of russian troops as of February 2.

In total, about 129,030 russians were eliminated.

— FLASH (@Flash_news_ua) February 2, 2023

Neljapäeval saabub Kiievisse üle tosina EL-i kõrgeima ametniku, vahendab Reuters. See on sümboolne reis, mille eesmärk on rõhutada toetust Ukrainale, kuna läheneb Venemaa sissetungi esimene aastapäev.

Kuid EL kavatseb purustada Ukraina lootused saada kiiresti Euroopa Liitu. Vaatamata suurele imetlusele Ukraina vastupanu üle ja kiitusele korruptsioonivastase võitluse eest, keeldub EL pakkumast Kiievile kiiret liitumisvõimalust.

Neljapäeval kohtuvad Euroopa Liidu täitevvõimu Euroopa Komisjoni liikmed Ukraina valitsuse kolleegidega. Reedel kohtuvad komisjoni juht Ursula von der Leyen ja ELi 27 riigijuhi esimees Charles Michel president Volodõmõr Zelenskõiga.

„Kramatorsk. Vene terroristid tabasid linna ballistilise raketiga, mis tõi kaasa tsiviilohvreid. Mõned inimesed on endiselt rusude all. Pole muud eesmärki kui terror. Ainus viis Venemaa terrorismi peatamiseks on see võita. Tankide abil. Hävituslennukite abil. Kaugmaa rakettide abil,“ ütles president Zelenskõi Twitteris.

Kramatorsk. Russian terrorists have hit the city with a ballistic missile leading to civilian casualties. Some people are still under the rubble. No goal other than terror. The only way to stop Russian terrorism is to defeat it. By tanks. Fighter jets. Long-range missiles. pic.twitter.com/jYlltDDl1G

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 1, 2023

Venemaa plaanib suurpealetungi

Venemaa plaanib riigi kaitseministri Oleksii Reznikovi sõnul suurpealetungi, mis langeb kokku Ukraina sõja aastapäevaga 24. veebruaril.

Prantsuse telekanalile BFMTV antud intervjuus hoiatas Reznikov, et Venemaa on idapiirile koondanud ligi 500 000 mobiliseeritut.

„Me ei alahinda oma vaenlast,“ ütles Reznikov. „Ametlikult kuulutati välja [monilisatsioon] 300 000 inimesele, aga siis meie hinnangul on piiril vägesid palju rohkem.“

President Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeva õhtul, et Vene väed püüavad saavutada edu, mida näidata sõja aastapäeva.

„Meie riigi idaosas on rindel toimunud okupantide pealetungoperatsioonides märgata kindlat kasvu. Olukord on muutunud karmimaks," ütles Zelenskõi videopöördumises.

Reznikovi sõnul võivad Venemaa relvajõud üritada kahesuunalist pealetungi idasuunas Donbassis ja lõunas.

Bahmutis on endiselt üle 5000 tsiviilisiku

Rindelinnas Bahmutis elab endiselt vähemalt 5990 tsiviilisikut, sealhulgas 200 last, teatas politsei.

„Vaatamata kannatada saanud politseijaoskonnale jätkavad tavaüksus, uurimis- ja operatiivmeeskonnad ning evakuatsioonirühm linnas tööd 24/7,“ seisab avalduses.

Vene regulaarväed koos Kremli kontrolli all oleva erapalgasõdurite rühmitusega Wager on püüdnud Bahmuti vallutada juba üle viie kuu, samal ajal kui Venemaa üritab kindlustada oma haaret kogu Donetski oblasti üle

Bahmuti vallutamine võimaldaks Venemaal häirida Ukraina varustusliine selles piirkonnas ja avada peatee, mis viib Ukraina kahe olulise linna Kramatorski ja Slovjanski juurde, kirjutab Kyiv Independent.

Eilse päeva blogi loe SIIT: