Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

OTSEBLOGI | Ukraina ametnik: tulreb arvestada võimalusega, et venelased lasevad Zaporižžja tuumajaama õhku

Ukraina ametnik: tulreb arvestada võimalusega, et venelased lasevad Zaporižžja tuumajaama õhku

Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu (RNBO) sekretär Oleksi Danilov tõdes Raadios NV, et tuleb arvestada võimalusega, et Vene sissetungijad lasevad Zaporižžja tuumajaama õhku. „Selle tagajärjed on palju hullemad kui Tšernobõli tuumaelektrijaama plahvatuse tagajärjed,“ sõnas ta nv.ua vahendusel.

„See on Euroopa suurim tuumajaam, seal on kuus jõuplokki. Selle on vallutanud relvastatud terroristid. Kui me hakkame praegu „nendega suhteid lahendama“, on võimalus, et nad otsustavad selle õhku lasta,“ sõnas Danilov.

Danilov tõdes, et maailm ei taha selle probleemi lahendamisega tegeleda ja Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur IAEA „on kuhugi kadunud“. Ukraina aga mõistab, mida saab selle probleemi vältimiseks teha.

Venelased pommitasid taas Dnipropetrovski oblastis elumaju. Marhanetsi linna lendas 40 raketti – vähemalt kolm inimest sai vigastada, sealjuures ka 12aastane laps.

Täna lahkub Ukraina sadamatest kaks viljalaeva. Star Laura suundub 60 150 tonni kaaluva teraviljalaadungiga Iraani. Sormovskõi 121 ja selle pardal oleva 3050 tonni teravilja sihtpunktiks on Türgi. Lisaks saabub täna Ukrainasse laev Black Commander, mille pardale laaditakse 23 000 tonni vilja, mis suundub Etioopiasse.

Suurbritannia kaitseministeeriumi tänane luureraport keskendub 9. augustil Krimmis Sakõ õhuväebaasis toimunud plahvatustele. Ehkki plahvatuste põhjus pole brittide sõnul veel selge, pärinevad pealtnägijate videotest nähtud suured seenekujulised pilved tõenäoliselt kuni nelja katmata laskemoona hoiuala lõhkamisest.

Pea kindlasti sai õhuväebaasis toimunud plahvatustes kahjustada (või hävines täielikult) vähemalt viis Su-24 hävituspommitajat ja kolm Su-30 reaktiivlennukit. Sakõ baasi keskne ala sai tõsiselt kahjustada, ent lennuväli jäi ilmselt kasutuskõlblikuks.

Brittide kaitseministeeriumi hinnangul moodustab kaheksa lahingulennuki kaotus vaid väikese osa Venemaa lennukite koguarvust. Siiski kasutati Sakõt peamiselt Venemaa Musta mere laevastikku kuuluvate õhusõidukite baasina. See tähendab seda, et Musta mere laevastiku lennuvõimekus on oluliselt halvenenud. Ilmselt sunnib juhtum Venemaa sõjaväge oma ohutunnetust üle vaatama, sest Krimmi peeti seni turvaliseks tagalaks.

Kaadrid Donetski kesklinnast umbes 10 km loodes asuvast Piskõ külast. Väidetavalt kasutati kortermajade hävitamiseks vaakumpomme.

Bloombergi analüütikute teatel viib sõda Venemaa majandust ühe kvartali jooksul tagasi lausa nelja aasta võrra. Mediaanprognoosi kohaselt tabab Venemaa SKTd teises kvartalis 4,7% langus, mis viib riigi majanduse 2018. aasta tasemele. Siiski on langus varasemalt prognoositust isegi väiksem.

⚡️Bloomberg: War sets Russian economy back 4 years in a quarter.

Twelve analysts offer a median forecast of a 4.7% drop in Russia’s GDP in the second quarter, Bloomberg reported on Aug. 11.

— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 12, 2022

President Volodõmõr Zelenskõi käskis Ukraina ametnikel lõpetada ajakirjanikega vestlemine Kiievi sõjalist taktikat puudutavatel teemadel. Ta toonitas, et sellised märkused on „vastutustundetud“. Ilmselt viitas riigipea anonüümsetele ametnikele, kes olid jaganud meediale kommentaare ja väitnud, et teisipäeval Krimmi õhuväebaasis toimunud plahvatuste eest vastutavad Ukraina väed. Kiiev keeldus teatavasti kinnitamast, et plahvatuste taga oli Ukraina armee. „Sõda pole kindlasti aeg edevuseks ja lärmakateks teadaanneteks. Mida vähem üksikasju te meie kaitseplaanide kohta jagate, seda parem on meil neid kaitseplaane ellu viia,“ sõnas Zelenskõi.

ÜRO kutsus sõja osapooli üles muutma Zaporižžja tuumaelektrijaama ja selle ümbruse demilitariseeritud tsooniks. Neljapäeval toimusid jaama lähistel taas rünnakud. Ukraina tuumaenergiaettevõte Energoatom teatas, et Vene väed tulistasid jaama suunas viis korda. Kohalikud venemeelsed võimud aga märkisid, et tehast tulistasid hoopis Ukraina väed.

ÜRO üleskutset toetavad ka Ameerika Ühendriigid. „Võitlus tuumajaama lähedal on ohtlik ja vastutustundetu, mistõttu kutsume jätkuvalt Venemaad üles lõpetama kõik sõjalised operatsioonid Ukraina tuumarajatises ning nende läheduses ja tagastama täieliku kontrolli Ukrainale,“ teatas USA välisministeeriumi kõneisik. Energoatomi väitel töötab tehas praegu veel normaalselt.

Eilset blogi loe siit: