Estonia

Repsi skeeme toetanud kantsler oma vastutust ei näe. Lubab vaid auto kasutamise korda parandada

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) teatas täna, et alustas reedel tagasi astunud haridusminister Mailis Repsi poolt riigi auto pereasjade ajamiseks kasutamise skeemi osas korruptsiooni tunnustel väärteomenetlust.

Reps on tänaseks tagasiastumisega võtnud poliitilise vastutuse, kuigi see ei pruugi väärteo kinnitamisel teda asjas karistusest vabastada.

Kui seadus paneb ministeeriumi juhtimise vastutuse ainuisikuliselt ministrile, siis tegelikkuses toimub otsuste tegemine natuke peenemalt. Selleks, et ministri juhtimisotsused oleksid kõik seaduslikud ja vastaksid nõuetele, on ministeeriumis ametnikud ja neist kõige tähtsam on kantsler.

Vabariigi valitsuse seadus nõuab kantslerilt lausa eraldi, et ta valvaks eelarveraha otstarbeka kasutamise üle ja korraldaks riigivara kasutamist kooskõlas riigivara seadusega. Kui minister soovib näiteks raha kulutada viisil, mis on seaduse piiri peal või koguni üle selle, on kantsler tema viimane kaitsevall, kes peab ütlema, et otsus oleks vale või kahtlane. Ministrit ta takistada ei saa, kuid Eesti ministeeriumites on olnud juhtumeid, kus ükski ametnik ega ka kantsler ei pane ministri otsusele tavapärast kaasallkirja, millega sisuliselt võtab poliitik kogu vastutuse järgneva eest.

Mailis Repsi autovedude juhtum on aga äraspidine. Pärast Õhtulehe loo ilmumist oli ministri skeemide üheks esimeseks kaitsjaks haridusministeeriumi kantsler Mart Laidmets, kes väljastas isegi sellekohase pressiteate. Laidmets lausa kiitis otsesõnu täna väärteomenetluse alla läinud skeemile takka, millest on selgelt näha, et kõik toimus kantsleri teadmisel ja heakskiidul.

„Haridus- ja Teadusministeeriumi tugistruktuuride töötajad andnud parima, et minister saaks eriti pingelistel tööpäevadel erilisel koroona-aastal oma tööülesandeid täita ja teda aidanud logistiliste probleemidega. Rõhutan, et nimetatud transpordivahendi puhul on tasutud õiguslikult korrektselt erisoodustustasu, mis võimaldab kasutada sõidukit ka töövälisel ajal,“ ütles Mart Laidmets Repsi toetuseks saadetud teates.

Football news:

Barcelona does not want to pay compensation to Setien. The club believes that the coach did not meet expectations
Ramos, Carvajal, Valverde, Edegor and Nacho will miss the match between Real Madrid and Alaves in La Liga
Drinkwater went to Kasympasha: didn't play for almost a year, cut down a 16-year-old in a youth match and had a Harry Potter-style night out during the Champions League
Lampard on retirement: I'm not stupid and I know what the pressure is when working with a top club. Rumors don't matter
Klopp on transfers: I can't spend money, I just give recommendations. Never made such decisions
Allegri is not on the list of candidates for the post of Chelsea coach. Tuchel is the favorite, Rangnik is the backup option
De Bruyne will miss 4 to 6 weeks due to injury. He will not play with Liverpool and Tottenham, probably