Estonia

TÄHTAEG KUKKUS: Valgevene töölised asusid streikima

Esmaspäeval tulid Minski tänavatele pensionärid, kes said tuge ka tudengitelt.Foto: EPA/Scanpix

Esmaspäeval kukkus Valgevene protestijate ja Lukašenka-vastaste poliitikute seatud tähtaeg miilitsa vägivaldse tegevuse lõpetamiseks, poliitiliste vangide vabastamiseks ja Lukašenka lahkumiseks presidendilossist. Ükski nõudmistest täidetud ei saanud ning riiki haaras streigilaine.

Kuigi päris üleriigilist ja täielikku tööseisakut siiski ei toimu, panid paljud ärid ikkagi uksed kinni, vahendab Reuters. Kohvikud, restoranid, mõned tehased ja mitmed ülikoolid seisavad tühjalt. Enamjaolt siiski eraettevõtted, ehkki ka mõnes riiklikus tehases toimusid streigikoosolekud. Esmaspäeviti protestima kogunevate pensionäridega liitusid sel korral ka tudengid.

Streikidest võib kokkuvõttes režiimivastastele siiski palju kasu tulla. Kui massimeeleavaldusi võib pidada Aljaksandr Lukašenka vastu astumisel esimeseks etapiks, siis streigilainest võib saada järgmine samm. Mida rohkem just riigitöölisi protestib, seda enam näitab see võimulolija(te) nõrka toetust nendelt, kes otseselt Lukašenka jagatud leivast söönuks saavad. Praegu teatas valitsuse esindaja küll, et riigiettevõtted töötavad üldiselt normaalselt ja mingeid tugevaid mõjusid töökorraldusele nemad ei näe. (Kõige selle peale olevat Lukašenka ise turtsatanud ja öelnud: „Kes siis lapsi peaks toitma?“)

Protestimeelsete valgevenelaste juhtfiguur Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus valgevenelasi lisaks tööseisakutele üles ka teid blokeerima, mitte kasutama riigipoode ning võtma pangast raha välja. Selle kohta, et politsei nädalavahetusel jälle inimesi vahistas ja meeleavaldajate vastu šokigranaate kasutas, kommenteeris Tsihhanovskaja, et ega Lukašenka režiim peale jõuvõtete muud peale hakata ei oskagi.

Football news:

The DFB wants Klopp to be Germany's coach at Euro 2024. Lev will stay at the world Cup if he reaches the semi-finals of Euro 2020
Alaba wants to earn 15 million euros a year. Juventus, PSG and Chelsea are Interested in him
Bayern want to sign Midfielders Gladbach Neuhaus and Zakaria next season
Kane missed Tottenham's training session. His participation in the game with Arsenal is possible
Vincent Kompany: Stop comparing me to Guardiola. I didn't say that Anderlecht will become Manchester City
Bruno was named Manchester United's player of the month for the 5th time. It was purchased in January
Andrej Kanchelskis: Pogba keeps talking about leaving Manchester United. Just go away, no problem