Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Taipeist naasnud Eesti tudeng: taiwanlased Hiinat ei karda!


 

Kaks aastat Taipeis elanud Maria sõnul ei tundu Hiina agressiivne käitumine Taiwani kohalikele nii hull kui rahvusvaheline meedia laseb paista. Siiski arvab Maria, et agressiooni korral hakkaksid taiwanlased Hiinale vastu.

FOTO: RITCHIE B. TONGO | EPA

Maria elas Taiwani pealinnas Taipeis kaks aastat ja õppis kohaliku ülikooli magistrantuuris. Tema sõnul on kohalikud elanikud välismaalaste vastu sõbralikud. Värskelt Eestisse jõudnult teab ta rääkida, et mingisugust laialdast hirmu Hiina sõjaliste õppuste ega üldisemalt Hiina agressiivse suhtumise pärast ei tunta. „Inimestel on kohapeal palju suuremaid muresid, see ei ole kindlasti keskne teema,“ ütleb Maria. Ta lisab, et uudistes Hiina õppuseid küll kajastatakse, kuid inimesed sellele üleliia tähelepanu ei pööra. Ta võrdleb olukorda ajaga, kui muret pakkus koroona levik, ja tema sõnul reageerisid inimesed toona tunduvalt intensiivsemalt.

Kui saart peaks tabama Ukrainaga sarnane saatus, on Maria kindel, et taiwanlased hakkaksid Hiinale vastu. Kui küsida selle kohta, kuidas kohalikud Hiinasse või Mandri-Hiina elanikesse suhtuvad, sõnab Maria, et Taiwani noored suhtuvad neisse pigem negatiivselt. „Need, kes on sündinud Taiwanil, defineerivad ennast ikkagi taiwanlastena,“ sõnab ta. See-eest Hiinas sündinud vanema generatsiooni ja saarele sisserännanute arvates on Taiwan siiski Hiina osa.

„Inimestel on kohapeal palju suuremaid muresid, see ei ole kindlasti keskne teema.“

Ka 2020. aasta Hongkongi sündmused ei olevat taiwanlasi Maria arvates eriliselt raputanud. Tema sõnul tunti ikka Hongkongile kaasa, kuid erilist hirmu see avalikkuses ei külvanud. Maria sõnul on suurem osa Taiwani elanikkonda koondunud presidendi erakonna taha, mis esindab väga Hiina-kriitilisi ideesid. Elanikud on kohapeal üldiselt rahumeelsed ja Hiina toetajate korraldatud erilisi valitsusvastaseid intsidente tema teada juhtunud ei ole.

Maria tõdeb, et Taiwani puhul on tegu meie mõistes lääneliku riigiga, kus austatakse demokraatiat. Suurima erinevusena Euroopast toob ta esile Aasiale omase ruumipuuduse. Maria sai ka ise tudengiaastail elada pisikeses korteris, kus niigi väiksel elupinnal elab koos viis inimest, kellel kõigil on oma tuba. Ta tõdeb, et Eestis ta niimoodi kindlasti elama ei nõustuks, kuid Taiwanil olevat tegu normaalsusega.