Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

VAR tuleb Eesti liigasse. Hannes Kaasik: istume väga uhke auto rooli, aga me ei tea isegi veel seda, kuidas tõmme on

Novembri keskel alustatakse Eestis videokohtunike laiemapõhjalise väljakoolitamisega. Miks kestavad need kursused nii kaua – „õpilased“ on ju tippkohtunikud, kes reegleid niikuinii tunnevad?

AA: Protokoll ütleb ette, mis on vaja läbida. Ega meil ei saagi oma kava või plaani seal olla, sest FIFA protokoll paneb seal kindlad asjad ette.

HK: Mitte kellelgi meist ei ole kogemust seal ekraani taga istuda – seda peamegi simulatsioonide kaudu harjutama. Millised on need kohad, mis tuleb rünnaku ülesehitusel meelde jätta, ning juhul kui pall väravasse läheb, siis kiirelt üle vaadata? Millised on iga olukorra jaoks õiged kaameranurgad, mida esimesena vaadata? Kuna meil ei ole eraldi videotehnikut, mis tähendab, et kordusi ja erinevaid kaameranurki haldab abivideokohtunik ise, siis läheb kindlasti oma aeg ka selle süsteemi tundmaõppimisele.

Samuti tuleb harjutada seda, et VAR ja AVAR ei vaataks samal ajal kordusi, kui mäng käib ja uued olukorrad tekkida võivad. Selge see, et koolituse läbimise järel ei ole me meistrid, vaid saame sealt ainult baasteadmised, misjärel hakkame samm-sammult liikuma. Meilt ei tasu kohe oodata samasugust taset, nagu näitavad praegu videokohtunikud maailma juhtivates riikides, kus otsused võetakse väga kiiresti vastu. Oleme ennast ehk suutnud pisut harida sel teemal, milline võiks olla VARi sekkumise tase, aga mitte keegi meist pole ise seda mängus veel teha saanud.

AA: Kui teistpidi mõelda, siis 60 tundi tundub isegi vähe – alustame ju teooriast, siis vaatame videoid ja alles siis jõutakse reaalselt aparaatide taha seadmeid näppima. Eksam on taliturniir, kus kohtunikud saavad reaalsed mängud, mida teenindada.

HK: Võluvitsa ei olegi – praktika ja õpe käivad käsikäes. Kui tulevadki eksimused, siis peame sellest õppima. Statistiliselt võttes lähevad aga mängud kindlasti ausamaks.

Kuidas tehti valik, kes kohtunikest saadetakse koolitusele ja kes mitte? Koolitust alustab kokku 25 kohtunikku.

HK: Kõige lihtsam valik oli Kristo Tohver, kes on tegelikult selle koolituse juba läbinud. Kirjutasime kõikidele praegustele Premium liiga ja arengugrupi kohtunikele, et märku annaksid need, kes ei taha tulla. Ainsana polnud VARina tegutsemisest huvitatud Martti Pukk, mis on ka arusaadav, sest tema kirg on olla võimalikult kaua väljakul. Ta jõudis tippu kohtuniku kohta päris kõrges eas ning nooremaks ta ei jää, kuigi tema füüsis on endiselt tõelisel tipptasemel. Tänu sellele saime kaasata veel ühe inimese – Marko Liiva, kes teeb praegu läbi ainult videokohtuniku koolituse.