Estonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

VIDEO | Priit Sibul: Isamaal häid variante ei olnud, tegime parima võimaliku valiku

Erinevusi on palju ja maailmavaatelisi erinevusi ka. Kuidas te arvate, et see valitsus toimima hakkab?

See sõltubki sellest, kuidas koalitsioonikõnelustel kokkulepitakse. Kui lepitakse kokku, siis need asjad, mida kokku lepitakse viiakse ellu ja tõenäoliselt on asju, mida laua peale ei tõsteta, kui ühisosa ei leita.

Mis te arvate, et kuidas peaministri koha jagamine läheb? Kas Isamaa sihib ka peaministritooli?

Mulle tundub, et selles koosluses võib see osutuda keeruliseks.

Isamaa teatas, et alustab läbirääkimisi sotside ja Reformierakonnaga, mis sai otsustavaks?

Üks, mis volikogus selgus oli see, et Isamaal häid variante ei ole, et me tegime kõige parema valiku, mis meile tundus ja mis Eesti jaoks praegu olla saab. Need teemad, mis õhus on julgeolekust kuni sügisise kriisini, et inimestele volikogus tundus, et niiviisi on meil kõige parem võimalik neid lahendusi leida. Kõik andsid endale väga selgelt aru, et tulevad väga keerulised läbirääkimised.

Te ütlesite, et Isamaa jaoks häid valikuid ei ole. Kas see tähendab, et teie ei ole otsusega rahul?

Ma arvan, et kui me vaatame seda situatsiooni, kuhu peaminister Kaja Kallas on Eesti tüürinud kriisi ajal, siis me olime kategooriliste valikute ees, et me pidime ühe valiku langetama ja seda me tegime.

Kas te ikka veel ootate, et Kaja Kallas astuks tagasi?

Ma eeldan küll, et kui uue valitsuse kokku panemine hakkab, siis ikkagi formeeritakse uus koalitsioon nullist, mitte poolelt teelt.

Reformierakonna ja Isamaa vahel on selge lõhe lastetoetuste tõstmise eelnõu osas. Kuidas minnakse eelnõule vastu, mis osas on Isamaa nõus kompromisse tegema?

Nii nagu ma olen öelnud, siis Isamaa toetab perehüvitiste eelnõu praegusel kujul vastu võtmist. Kui kellelegi tundub, et midagi saab paremaks muuta, siis me ootame seda alternatiivi, mida arutada, aga meie arvates on see eelnõu mõistlik ja see tuleks vastu võtta.

Nüüd alles hakkavad läbirääkimised, aga mis hetkeks võiks valitsuse moodustamine tehtud olla?

Ma arvan, et meie kõigi huvides on see, et nii kiiresti kui vähegi võimalik, aga selge on see, et esiteks praegune julgeoleku olukord on keeruline, inflatsioon jookseb üles ja sügiseks prognoositakse kõrgeid energia hindasid, sellest tulenevalt on oluline, et me räägiksime praegu need teemad läbi, sest kevadel tulevad riigikogu valimised, seal on nagunii parteidel erinevad arvamused. Ehk me väga loodame, et kogu see üheksa kuud ei ole permanentne läbirääkimine nagu laiali läinud valitsuse kaks viimast kuud, kus ainult läbirääkimisi peeti. Seda tehti meedia kaudu ja ühiskonna stressitase ainult tõusis. Teades, kus liinil me oleme on mõistlik nii palju asju kokku leppida ja see võtab oma aja, sest nii nagu teiegi viitasite on selgelt eriarvamusi ja need tuleb selgeks rääkida.