Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

במקום מלחמת מים: מסלולי טיול רטובים לשבועות

חג השבועות שמתקרב לפתחנו זכה עם השנים לכינויים רבים – חג הביכורים, חג הקציר, חג מתן תורה ועוד. אך כינוי אחד, מיוחד, הוא הכינוי האהוב ביותר על ילדים ומשפחות – חג המים, בזכותו כמיטב המסורת יוצאים הילדים ל"מלחמות מים" וחוזרים שמחים, מותשים ורטובים הביתה בסופן.

חג המים הוא גם הזדמנות מצויינת לשלב זמן איכות משפחתי, ובמקום מלחמת מים בגינה או בפארק, אספו ברשות הטבע והגנים המלצות לשישה מסלולי טיול רטובים וחווייתיים, שיחשפו אתכם לנופיה היפים ביותר של הארץ. אורית שטיינפלד ראש חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים:
״חווית השיכשוך במים לאחר הליכה ( לבטח ממושכת) הינה חוויה מענגת ובלתי נשכחת. אנחנו מזמינים אתכם לבוא ולהנות מכל הטוב הזה שהטבע הישראלי יודע להציע. רק באחריות: לא לשכוח להצטייד בכמות מים מספקת, נעלי הליכה, כובע וקרם הגנה וכמו כן, להשאיר את המקום בדיוק כפי שהיה כשהגעתם שהבאים אחריכם יוכלו להנות ממנו לא פחות.״

שמורת הטבע מג'רסה
שמורת הטבע מג'רסה היא נקודת מפגש ייחודית שמתנקזת אל הדלתא שנוצרה בה של כמה מנחלי הגולן החשובים בדרכם לכינרת. המפגש המרשים בין המדרונות התלולים הגולשים אל הדלתא ושפעת המים הזורמים הופכים את השמורה לאוצר טבע המשמר רצף בתי גידול ושלל בעלי חיים.
נחל דליות גולש מהגולן וזורם אל הכינרת מצפון-מזרח. בשפך הנחל נמצא "המסלול הרטוב" (סימון שבילים כחול) – קטע שאורכו כ-800 מטרים של הליכה במי הנחל, המתאים לטיול באביב, בקיץ ובסתיו, ובסופו אפשר לחזור לנקודת ההתחלה דרך "המסלול היבש" ולהתרשם מהשמורה ומנופיה ללא הליכה במים. המסלול היבש מתאים להליכה גם בחורף. בתחילת מסלול המג'רסה שירותים ומלתחות לשירות המטיילים, מי שתייה ושטח מוצל לפיקניקים. הדלקת אש במקום אסורה. הכניסה לשמורה בתשלום.

ישנו גם מסלול הליכה אתגרי באפיק המים שנוצר מחיבור שפך נחל יהודייה ונחל משושים (סימון שבילים ירוק). אופי המסלול משתנה על פי עוצמת הזרימות בנחל, יש בו חלקים שהזרימה בהם חזקה והברכות עמוקות, אך גם קטעים שהזרימה בהם אטית והמים רדודים. מסלול הזאכי מתפתל לאורך נחל יהודייה, והוסדרו בו שבעה דרכי מילוט למקרה חירום או לשם קיצור הדרך.
מסלול הזאכי מסתיים ביציאה 7 במסלול היבש חזרה לחניון כדי לחזור לחניה יש ללכת על המסלול השחור, המקביל לנחל. כמה מהברכות הטבעיות במסלול עמוקות ומחייבות ידע בשחייה או שימוש באמצעי ציפה.
עומק המים במג'רסה מצריך ליווי והשגחה של מבוגר, לילדים מתחת לגיל 13. כמו כן חלקו דורש שחייה.
איך להגיע: נוסעים על כביש עוקף כנרת (מס' 92). בצומת מעלה גמלא פונים מערבה בכיכר ומשם על כביש האספלט ממשיכים על פי השילוט "מג'רסה".

שמורת הטבע עינות צוקים


שמורת הטבע עינות צוקים שבצפון ים המלח היא אחת השמורות הייחודיות והמעניינות ביותר בארץ, הן בשל עושר מיני החי והצומח שבה, והן בשל שרידי הפעילות האנושית שהתגלו בה. במקום תמצאו, מלבד נוף מרהיב, בריכות שכשוך נהדרות הניזונות מהמעיינות היפים, ולכן מלאות במשך כל השנה. הטיול בשמורה היא חוויה מענגת ומתאימה לכל גיל ולכל רמה בשל העובדה שיש בה שביל נגיש לעגלות שמגיע עד לבריכות השכשוך.

השמורה נחלקת לשלושה אזורים נפרדים. מרכז השמורה פתוח בפני כולם, ובו תמצאו בריכות שכשוך ושחייה במי מעיינות טבעיים, סככות, מלתחות, שירותים, שולחנות פיקניק והרבה מאוד צמחייה. כאן יש גם אתר ארכיאולוגי מתקופת בית שני, שבו בית אחוזה, בריכת השקיה, גן ומתקן גדול שהפיקו בו את בושם האפרסמון. אם תרצו לטייל בדרום השמורה (אזור המכונה "השמורה החבויה"), תוזמנו, מפאת הדאגה ושימור הטבע המתפרץ שבמקום, להיכנס לכאן רק בלוויית מדריכים מוסמכים מטעם רשות הטבע והגנים, ובתיאום מראש.

השביל הנגיש מגיע גם לבריכת התמר, בריכה עגולה ועמוקה שנוח להשתכשך ולטבול בה. מעלון חשמלי עומד לרשות אנשים עם מוגבלות בתנועה כדי להורידם למים. ברכת תמר פתוחה לרחצה כל יום בחודשים יולי ואוגוסט, ובשאר השנה רק בסופי שבוע ובחגים. בימים שברכת תמר פתוחה יש שירותי הצלה.
איך להגיע: השמורה שוכנת בצפון ים המלח 3 ק"מ דרומית לקיבוץ קליה על כביש 90

נחל יהודיה
נחל יהודיה הוא אחד הנחלים המפורסמים והיפים בגולן, ובו מים זורמים במשך כל השנה, בריכות נפלאות לטבילה, וקניון בזלת מרשים מאין כמוהו עטור בצמחייה ירוקה.
ישנן שתי אופציות למסלולים - מסלול מעגלי בן 3 שעות ומסלול קצר יותר במשך שעתיים – ישירות אל מפל יהודיה והבריכה. ה-1.5 ק"מ הראשונים משותפים למסלול הקצר ולמסלול הארוך (כחצי שעה הליכה). מקצה החנייה יוצא שביל הליכה סלול בסימון אדום העובר בין עצי אלון תבור ושיזף השיח – הצמחים השולטים ביער יהודיה.

השביל עובר גם במעבר תת-קרקעי מתחת לכביש העולה מהכנרת לקצרין (כביש 87) ודרך שער מקושת בגדר הבקר, ומגיע לחורבות הכפר יהודיה. תוכלו להמשיך בשביל האדום, או לפנות ימינה עם הסימון הירוק לסיבוב מעגלי בן 5 דקות בין חורבות הכפר, שייקח אתכם גם לתצפית יפה לעבר קניון יהודיה.

בהליכה על גדת נחל יהודיה מגיעים אחרי כקילומטר לנקודת מפגש עם שביל מסומן בשחור. וזוהי נקודת הפיצול בין המסלול הקצר למסלול הארוך. למסלול הקצר המשיכו בפיצול השבילים, בסימון האדום מטה ישירות למפל יהודיה ולבריכה. המפל נופל מגובה של כעשרים מטר לתוך בריכה טבעית הנמצאת בקניון וניתן לשחות בבריכה המוקפת בשיחי הרדוף, עצי ערבה ועצי תאנה.

איך להגיע:
מצומת יהודה בצפון-מזרח הכנרת עולים בכביש 87 לכיוון קצרין. אחרי כ-7 קילומטרים יש פנייה שמאלה לחניון יהודיה.

עמק המעיינות
פארק המעיינות הוא שטח פתוח שנחל הקיבוצים זורם בו יחד עם עוד שלושה מעיינות פופולאריים במיוחד: עין שוקק, עין מודע, ועין מגדל. המטיילים הרבים שבים ומבקרים בפארק לאורך כל ימות השנה ובעיקר בחופשות החגים, באביב ובקיץ.

שביל הטיול הוא קווי, קצר וכיפי. אורכו כ-300 מטרים, אך קיימות אופציות מגוונות להארכה שיכולות להאריך אותו מחצי שעה – לחצי יום! "השביל הרטוב", שנחנך בשנת 2015 לזכרו של סרן צביקה קפלן, בן קיבוץ מירב, שנפל במהלך "צוק איתן" בעזה נפרץ בידי חבריו ובני משפחתו של צביקה קפלן, חולף בלב סבך של שיחי פטל וצמחי קנה, מה שרק מעצים את תחושת ההרפתקה.

תחילת ההליכה בעין שוקק ונקודת הסיום בבריכת הטחנה, שהיא מוצלת, ויש בה שולחנות פיקניק וכמובן, מים כל השנה. למעוניינים בתצפית נוף יפהפייה, מומלץ להמשיך לתל שוכה, משם ניתן להשקיף על כל אזור הגלבוע הפורח ומרגלותיו.

איך להגיע: שימו בוויז "מבואת עמק המעיינות"
מומלץ להגיע עם נעליים להליכה במים, בגדי החלפה ומגבת

עין גדי
שמורת עין גדי היא נאת מדבר קסומה, ומעיינותיה זורמים אל ים המלח. השילוב המנצח בין מפלים יפים לבריכות מים מתוקים לצד מדבר צחיח, יוצר נווה מדבר מיוחד במינו ומקום נפלא לטיולים. שני נחלי איתן עוברים בשמורה – נחל דוד ונחל ערוגות (שהוא אחד משני הנחלים היחידים במדבר יהודה שבהם זורמים מי מעיינות בכל ימות השנה) – וארבעה מעיינות מתוקים נובעים בה: עין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי.

שביל הנוה הנמצא במקום הוא שביל המחבר בין הנחלים ועתיקות עין גדי. השביל נוח להליכה ומונגש בחלק שבין נחל דוד לגן לאומי עתיקות עין גדי. לאורך השביל תוכלו לקרוא ולקבל מידע על השפע הייחודי של האזור, בין היתר תוכלו לקרוא על החי והצומח, על זנים פולשים, על בולענים ועוד וכמובן לראות בעיניכם את השפע הבוטני ואולי גם לפגוש בבעלי חיים.

למי שבוחר בשביל הנגיש, לאחר 4444כ-350 מטר פונה ימינה והופך לסיפון עץ מתוח עד מרפסת תצפית, המשקיפה על הברכה התחתונה ועל מפל המים שיורד אליה. זה המקום ליהנות מיופייה של נאת המדבר, הנזכרת אף בשיר השירים: "אשכול הכופר דודי לי בכרמי עין גדי" (שיר השירים א 14).
המסתפקים בשביל הנגיש חוזרים ליציאה באותה דרך. אחרים יכולים להמשיך עוד כחצי ק"מ, לחצות את פלג נחל דוד, להתקדם במנהרת קנים ולהגיע למפל שולמית. מכאן יוצאים מהמים לגדה הדרומית של הנחל וחוזרים לנקודת היציאה במסלול יבש.

איך להגיע: לנחל דוד מגיעים מכביש ים המלח (90). פונים לאתר בין סימני ק"מ 244–245, כ-2 ק"מ מצפון לקיבוץ עין גדי.

נחל עיון
בנקודה הצפונית ביותר בארץ, ממש בצמוד לעיר מטולה נמצא נחל עיון, ובשמו המוכר יותר בקרב המטיילים: "מפל התנור", הזורם בשמורה מגובה של 30 מטרים.

השילוב הייחודי בין מצוקים נישאים למים זורמים יוצר עולמות חי וצומח מגוונים. בנוסף לעצי השקד הבולטים והיפים במיוחד בנוף הסביבתי, בשמורה אפשר לפגוש גם צמחייה ים-תיכונית אופיינית, וגם צמחייה ערבתית וצמחי בתי גידול לחים. כדי לעמוד כראוי על השתנות הצומח בשמורה לאורך השנים, הוקמו בה חלקות מעקב ומתבצע ניטור שנתי של מיני הצומח.

האתר מציע אפשרויות סיור מגוונות, החל משרידים ארכיאולוגיים נדירים של ערים קדומות, ועד לתצפיות ומצפורים מרהיבים ואף ערכי מורשת (טחנות קמח ושרידי שביל קדום).

דרכי הגעה למפל התנור: מכביש קריית שמונה-מטולה. כקילומטר אחד מדרום למטולה פונים מזרחה.
דרכי הגעה למפל עיון ולנחל: בדרך המתחילה מהקצה הצפון מזרחי של מטולה, ליד גדר הגבול.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו