logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Israel

במקום פעילות גופנית: תוסף חלבון לשריר

חוקרים במישיגן שחקרו את ההשפעה של חלבון טבעי בשם שססטרין (Sestrin) בזבובים ובעכברים, גילו שהוא יכול למנוע הידלדלות שרירים עקב הזדקנות, חוסר פעילות וסיבות נוספות. החוקרים מקווים שגילוי זה יכול לשמש בסופו של דבר לטובת אנשים שחוו הידלדלות של שרירים מסיבות שונות, אך הדגישו שייקח זמן מה עד שיוכלו להקטין את גודל המולקולות בהן השתמשו כדי לבצע את הבדיקות בקנה מידה קטן. עם זאת, זהו צעד בכיוון הנכון עבור אנשים שלא מסוגלים לבצע פעילות גופנית השומרת על נפח השרירים שלהם ומונעת הידלדלות, כמו משותקים למשל.

"בעבר הבחינו החוקרים שססטרין מצטבר בשרירים בעקבות אימונים", אומר פרופ' מיונג'ין קים, עוזר מחקר במחלקה לפיזיולוגיה מולקולרית ואינטגרטיבית באוניברסיטת מישיגן. קים, בצוות החוקרים במעבדה של פרופסור ג'ון היי לי, ביקש לבדוק את הקשר לכאורה שבין החלבון לפעילות הגופנית. הצעד הראשון במחקר היה לעודד חבורת זבובים לבצע פעילות גופנית. בסיועם של ד"ר רוברט ויסלס  ואליסון סוקוקובסקי מאוניברסיטת ווין בעיר דטרויט פיתחו סוג של הליכון זבובים. בעזרתו אימן הצוות את הזבובים במשך שלושה שבועות והשווה בין יכולת הריצה והתעופה של זבובים רגילים לזו של זבובים שנוצרו ללא יכולת לייצר ססטרין.

לדברי פרופ' לי, "זבובים בדרך כלל יכולים לרוץ ארבע עד שש שעות. אצל הזבובים הרגילים השתפרה היכולת אולם אצל הזבובים ללא ססטרין לא השתפרה יכולת הריצה". ההשפעות המועילות של ססטרין כוללות יותר מסתם סיבולת משופרת. "ססטרין תוכל לתאם את הפעילויות הביולוגיות הללו על ידי הפעלה או כיבוי של דרכים מטבוליות שונות", אומר פרופ' לי. "סוג זה של אפקט משולב משפיע על השריר השפעה דומה לזו של פעילות גופנית".

פרופ' לי גם עזר במחקר של ד"ר פורה מונז-קנובז מאוניברסיטת פומפו פאברה בספרד, כדי להדגים כי ססטרין הספציפי לשרירים יכול גם לעזור במניעת הידלדלות בשריר, כמו במקרים של גיבוס יד אור רגל לתקופה ארוכה. "מחקר עצמאי זה מדגיש שוב כי ססטרין בלבד מספיק בכדי לייצר יתרונות רבים של תנועה גופנית ופעילות גופנית", אומר פרופ' לי.

האם תוספי ססטרין יהיו בקרוב על מדפי הפארמים? "לא ממש", אומר פרופ' לי. "ססטרינים אינם מולקולות קטנות, אך אנו פועלים למצוא מודולנטים של מולקולות קטנות של ססטרין".

בנוסף, מוסיף קים, מדענים עדיין אינם יודעים כיצד פעילות גופנית מייצרת ססטרין בגוף. "זה קריטי מאוד למחקר עתידי ויכול להוביל לבניית השריר ושמירה על הקיים אצל אנשים שאינם יכולים לעשות פעילות גופנית", אמר.

Themes
ICO