Israel

דחה את העתירות אך מתח ביקורת: התהיות שהעלה בג"ץ על פרשת הצוללות

ביהמ"ש נימק את דחיית העתירות שדרשו להקים ועדת חקירה בנושא תיק 3000 ולפתוח בחקירה נגד נתניהו, בכך שהוא לא מתערב בהחלטות היועמ"ש. מנגד, המליץ לממשלה לחקור את הנושא והביע תמיהה על הלחצים שהופעלו לביטול מכרז הרכש, וכן על הסתרת העסקה מראשי מערכת הביטחון

בג"ץ דחה היום (חמישי) את העתירות שדרשו לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת המניות וכלי השיט, והקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת תהליכי רכש כלי השיט.

השופט יצחק עמית הסביר בפסק הדין כי למרות תהליכי הרכש שתוארו כמעוררי ספקות, בית המשפט לא מתערב בהחלטות היועמ"ש, שבמקרה של נתניהו החליט לא לפתוח בחקירה נגדו, אלא במקרים חריגים בלבד. בנוגע לדרישה להקמת ועדת חקירה ממלכתית, הדגיש השופט עמית כי אין תקדים למקרה שבו בית משפט העליון הורה לממשלה להקים ועדת חקירה, אבל המליץ לקיים בחינה ביקורתית עצמאית בנוגע לקבלת ההחלטות בנושא.

"לא אכחד כי מאז הונחו העתירות על שולחננו, עצם העלאת החשד כי אין מדובר במקריות הדירה שינה מעיניי ומעפעפיי", הודה השופט עמית. "בפסק הדין עמדנו על כך שראוי כי הדברים ייבחנו וייבדקו בדרך שלא תפגע בהליך הפלילי המתנהל בפרשת העמלות (תיק 3000) ובאינטרסים ביטחוניים של המדינה. אנו תקווה כי כך ייעשה, ועד אז נותיר את הדברים למשפטו של הציבור".

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר- האם זה באמת עוזר לכאבים בברכיים?

לכתבה המלאה

השופט עמית סקר את פרשת כלי השיט, והעלה כמה תהיות מרכזיות בנוגע להתנהלות הבלתי תקינה לדבריו, שעלתה מחומר החקירה של המשטרה:

ראשית, ביקש לבחון מי הגורם שניסח את טיוטת מזכר ההבנות עם גרמניה שהועבר על ידי המל"ל וכן מדוע נשלח המסמך לאלוף עמוס גלעד. כמו כן, עולה תהיה מי הכניס לטיוטת מזכר ההבנות דרישה לספינות לוחמה נגד צוללות, בידיעת העלות הכבדה הכרוכה בכך, ומדוע הוכנסה הדרישה מלכתחילה. בנוסף עלתה תמיהה כיצד הוסרה דרישה זו במהרה ממסמך ההבנות לנוכח התנגדות צה"ל ומערכת הביטחון, אם היה צורך בספינות הללו.

תהיה נוספת שהעלה השופט עמית היתה לגבי הטענות ללחצים הכבדים שהופעלו לביטול המכרז הבינלאומי לרכש ספינות המגן, עוד לפני שתיסנקרופ התחייבה להוזיל משמעותית את מחירן ועוד לפני שהבהירה מה הדגם המוצע והמפרט הטכני של הספינות.

שאלה נוספת שנותרה פתוחה היא מדוע הסתיר ראש הממשלה דאז נתניהו, על פי הנטען, משר הביטחון, הרמטכ"ל, מפקד חיל הים, אגף המודיעין וראש המוסד את העובדה שגרמניה קיבלה את הסכמתו למכור צוללות למצרים, וכן מי היה שותף להחלטה ואת מי עדכן ראש הממשלה, אם בכלל, בנוגע להסכמה שנתן למכירת הצוללות למצרים.

בתוך כך, בעקבות הפסיקה, ולאור שורת סימני השאלה שעולים ממנה סביב כל הליכי הרכש, יו"ר התנועה לאיכות השלטון והפורום הביטחוני של התנועה ייפגשו מחר עם שר הביטחון בני גנץ על מנת לדון בדרישת התנועה להקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות. בפגישה ישתתפו הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו והאלופים במיל' עמוס מלכא, עמוס גלעד, אילן בירן וגיורא איילנד.

Football news:

Van Dijk on the 1st match after injury: 285 days ago, my return began. The work continues
Director of Sassuolo: Locatelli wants to go to Juventus, but Torino need to negotiate with us
Pochettino did not think about leaving for Real Madrid or Tottenham: There was always clarity in relations with PSG
Diving into the Russian Cup: the Orthodox club from Domodedovo, Krasava and Kairat is one step away from the match with the RPL team
Man City will sell midfielder Ilic to Verona for 7.5 million euros. He spent a year on loan there
Roma and Genoa agreed on the lease of Shomurodov with a mandatory purchase for 17.5+2.5 million euros. The contract will be signed on Monday
Van Dijk played for Liverpool for the first time in 9 months