logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Israel

"האח הגדול": תסגביר לי עגבנייה

תגידו, מישהו בכלל זוכר איך התחיל הריב בין ליאור לבין רונן? יש כל כך הרבה מריבות קטנות שמתערבבות, ומישהו חדש מתערב ויוצר מריבה נפרדת, שמובילה למריבה חיצונית עם שניים שלא היו קשורים לראשונה, שאני לא מצליחה בכלל לזכור אם רונן אמר על ליאור משהו מגעיל ולכן הוא שונא אותו, או שליאור לא בא לרונן טוב בעין ולכן הוא אומר לו משפטים כמו "לא פה, לא עליי".

מבחוץ, הכל מתנהל בצורה תקינה (אם כי לא פוליטית, כפי שמעיד אצל חלק מהדיירים לכסון העיניים באצבעות כאשר הם שרו שיר בסינית). ירדן ממשיכה לפלרטט עם ליאור למרות שהוא ביקש ממנה להפסיק, היא ותקוה מאחדות כוחות לטובת המשימה למרות שהן שונאות זו את זו וגדי ממשיך להיות מצחיק וטיפשון עד שהוא בבת אחת מעצבן את כל מי שעובד בבית וחוטף צעקות על חוסר פעילותו הממושכת.

ואם כבר גדי, אז להאזין לשיחות שלו עם דיירים אחרים זה משהו שיכול לשרוף אונות במוח, כמו ההברקה שלו לירדן "אני אגיד לך למה את מתרגשת מאמנות", פאוזה ליצירת מתח, "זה כי את אוהבת אמנות". מה הפלא שהוא הכניס את רות לרשימת ההדחה כי הרגיש שהיא מדברת איתו במילים גבוהות? נראה שכל מילה עם יותר משלוש הברות עונה עבורו להגדרה.

הכל טוב, יפה ומשעשע, עד שב"האח הגדול" החליטו לקחת את התוכנית אחורה לא רק בזמן אלא גם בשוויון מגדרי, ולהציע לדיירים את הצלחת המשימה תמורת לקיחת יכולת ההצבעה מנשים. הגברים מסכימים באופן מידי, כי למי אכפת מפטריארכיה כשיש משימה – והם אפילו כועסים על רות שרוצה לפתח דיון בנושא.

היא מסבירה להם שלא מדובר בגחמה ספציפית לתוכנית, אלא בעיקרון שנוגע לכל הנשים. האם אנחנו מסוגלות ורוצות לתת לגיטימציה לזמנים אפלים יותר, בפריים טיים של התוכנית הנצפית ביותר, בשביל הצלחת המשימה? אני תוהה איך הקהל בארצות הברית היה מגיב לו בבית "האח הגדול" האמריקני היו מבטיחים את הצלחת המשימה תמורת יום שבו השחורים מכבסים את בגדי הלבנים.

אף אחד לא מצטרף לרות, והיא יושבת בודדה מול ערימת גברים שמסגבירים לה למה זה רק משימה, ולא מצליחים לפתח איתה דיון הגיוני בנושא. זה הופך מהר מאוד להכרזות סטייל אדם, שאומר שמבחינתו אין תקרת זכוכית לנשים בעבודה (ואמלי מסכימה: "יש טייסות"), גדי ששואל "מה רע בזה" כשרות אומרת שרוב הנשים כיום עובדות במטבח והגברים יוצאים לעבודה (אין רע בזה, גדי, כשזה מגיע מתוך בחירה ולא מתוך אילוץ חברתי) ויוסי שמסביר לה "ככה זה הטבע".


גדי, שלזכותו ייאמר שהוא באמת התאמץ להבין מה זה מגדר (אולי לזה הוא התכוון ב"מילים גבוהות"? או שמא "כלים" ו-"שטיפה"? איזו מילה הייתה קשה לך, גדי? דבר אלינו), הכריז שנשים הן כמו מלפפון וגברים כמו עגבנייה, ולכל אחד התפקיד שלו, כמו שמלפפון אוכלים ועגבנייה גם כן. אה, רגע, זה פחות מתאים. אז כמו שגבר לא יכול לשטוף כלים, כי מדובר במולטי-טאסקינג: פתיחת הברז ושטיפת הכלי. בחייאת רבאק, תפסיקו לדרוש מהם כל כך הרבה.

ונקנח ביוסי, יוסי טוב הלב והמתוק, שעדיין תקוע אי שם בזמנים בהם היה לגיטימי לומר לנשים באמצע דיון "ואת תירגעי?", כאילו במשך מאות שנים לא לקחו מהן את אופציית הוויכוח בתירוץ "היא היסטרית" סותם הפיות, שאחריו כבר באמת אי אפשר להגיד כלום. מעניין מה טילטיל היה אומר על זה.

תהיות

איך זה שאף אחד, אבל באמת אף אחד, לא הצליח להבין למה רות יצאה בסערה מהשיחה אל הגינה? וכמו כדי להוסיף חטא על פשע, אסיף ורונן באו להסביר לה שהיא "לא יכולה להתחיל דיון ולברוח, בית שלם ישב והקשיב לך ואת בורחת". אם זה נקרא להקשיב, אבוד לנו.

מסקנות

יש לנו עוד דרך ארוכה לעבור, ו"האח הגדול" רק מוכיח את זה, פעם אחרי פעם.

הערות

*גֶ'נְדֶרְקְוִויר הוא מי שזהותו המגדרית אינה רק "גבר" או רק "אישה". הזהות המגדרית הג'נדרקווירית עשויה להיות מורכבת מזהות כגבר וכאישה יחד, בשילובים שונים, או שונה ונפרדת לחלוטין משתיהן. זהות ג'נדרקווירית עשויה אף לעבור באופן חופשי בין סוגים שונים של מגדר (מתוך ויקיפדיה).

Themes
ICO