logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Israel

האם עמר בר לב חשף מבצע סודי?

במהלך דיון בכנסת חשף חבר הכנסת: "חתום לנצח – מהמבצעים הנועזים אי פעם" • בכירים לשעבר בסיירת מטכ"ל: "לא מכירים שם של מבצע כזה"

ח"כ עמר בר לב, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל, תועד היום (שני) כשהוא מתייחס כמעט בהיסח הדעת למבצע לא מוכר שנקרא לדבריו "חתום לנצח". במהלך דיון של הוועדה המסדרת בנוגע להקמת ועדת הכנסת פנה ח"כ מיקי זוהר לח"כ אבי ניסנקורן ואמר לו "אתה תהיה חתום לנצח על הפיכת הבית הזה", ובתגובה ענה לו ח"כ בר לב כך: "אני יכול לספר ש'חתום לנצח' זה שם של אחד המבצעים הנועזים ביותר שצה"ל ביצע אי פעם".

אך מהו אותו מבצע עלום שח"כ בר לב חשף את שמו בדיון בכנסת? כלל לא ברור. בחיפוש ברשת, כמובן, לא מופיע דבר על אודות המבצע שאמור להיות אחד הנועזים ביותר שבוצעו אי פעם בצה"ל, וגם קצינים ומפקדים לשעבר בסיירת מטכ"ל אינם מכירים אותו. "אני לא מכיר את השם הזה", אמר אחד הקצינים הבכירים. אחר השיב: "לא יודע, אם היה דבר כזה זה לא היה בתקופתי". גם היסטוריונים וסופרים שכתבו ספרים על אודות היחידה המסווגת לא הכירו את שם המבצע.

עמר בר לב // צילום: דודי ועקנין

בהתחשב בעובדה שמדובר באחת היחידות המסווגות ביותר של צה"ל, לא מן הנמנע שמדובר במבצע שאסור היה להתפרסם. גם שמו "חתום לנצח" מרמז על כך שהוא לא היה אמור לצאת לאור ולהישאר במחשכים לעד. יחד עם זאת, מוזר שבכירים בסיירת לשעבר מסרו כי הם אינם מכירים את שם המבצע, ולא הכחישו את קיומו או מסרו שאינם יכולים לפרט על אודותיו.

Themes
ICO