Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

הרופא כרת והקפיא שחלה למטופלת לפני 21 שנה - ועכשיו הרחיב את משפחתה

זו הייתה, מבחינתו, "חוויה עילאית", לא פחות, אף שמבחינה מקצועית לא היה שום דבר מיוחד בניתוח הקיסרי הזה, שנערך לפני מספר שבועות. מה שהבדיל בינו לבין ניתוחים אחרים שביצע פרופ' אריאל רבל, היה זהותה של המנותחת בת ה-46: הוא הכיר אותה היטב.

פרופ' רבל, מומחה בגינקולוגיה ובמיילדות העוסק שנים רבות בהפריה חוץ-גופית ובניתוחים זעיר פולשניים, פגש אותה לראשונה לפני 21 שנה, כשהייתה בת 25. "התגלה בגופה גידול ממאיר שסיכן את חייה", הוא נזכר, "והיא הסכימה להיכנס לניתוח ולעבור כריתה של השחלה הימנית כדי להקפיא אותה לפני שהיא מתחילה טיפולי כימותרפיה. בעקבות הטיפולים האלה היא החלימה לחלוטין, ואחר כך הכירה בן זוג ונישאה לו.

2 צפייה בגלריה

פרופ' אריאל רבל
פרופ' אריאל רבל

פרופ' אריאל רבל. "הממשלה שלנו צריכה להשקיע משאבים בביוטכנולוגיה וברפואת העתיד. זה יאפשר לאנשים להגשים חלומות"

"לפני החתונה נפגשתי עם בני הזוג במרפאה שלי בהדסה עין כרם בירושלים ובישרתי להם שבינתיים כבר השתלתי לשלוש מטופלות את פיסות השחלה שלהן, ושתיים מהן הרו וילדו. לפני כעשר שנים ביצענו למטופלת השתלת פיסות שחלה בחזרה לאגן שלה. כעבור חודשיים הופיעו זקיקים בשחלה המושתלת, והורמוני המין שלה השתפרו והגיעו למצב שהיא הייתה יכולה להתחיל בטיפולי הפריה חוץ-גופית. את הביציות ששאבתי מהשחלה המושתלת שלה, הפרינו בזרע של בעלה, ונולדה ילדה חמודה שהיום היא כבת עשר.

"לפני כשנתיים חזרו אליי בני הזוג עם בקשה להגדיל את המשפחה. הפיסות המושתלות התנוונו אמנם, אבל נשארו בשבילה עוד המון פיסות שנשמרו במכל חנקן נוזלי בהדסה. מאחר שבינתיים עברתי לנהל את יחידת הפוריות בבית החולים שמיר-אסף הרופא, החלטנו להעביר את הפיסות לשם וגם לבצע בבית החולים את ההשתלה. לצערנו, השתל לא נקלט, ונאלצנו לחזור להשתלת פיסות נוספות. הפעם השחלה נקלטה יפה. גם נשאבו ביציות בטיפולים חוזרים, והושגו עוברים, אבל לא הושג היריון.

"לפני תשעה חודשים היא התקשרה אליי ואמרה שהמחזור שלה מאחר, ולפני מספר שבועות היא ילדה בת בריאה וחמודה. מאוד התרגשתי לראות אותה, את בעלה ואת התינוקת. אמא שלה חיבקה אותי ואמרה שהגשמנו יחד חלום, ועוד פעמיים"

"כשהמטופלת חצתה את יום הולדתה ה-45, קופת החולים סירבה לממן לה עוד טיפולים. לא הועילו הטענות שהשחלה שלה צעירה ממנה בשני עשורים. בקופה התעקשו ש'טיפולים בסל זה עד גיל 45 של המטופלת'. היא ובעלה קיבלו את התשובה בעצב רב והחליטו לממן את הטיפולים מכיסם. לפני תשעה חודשים היא התקשרה אליי ואמרה שהמחזור שלה מאחר. תוצאות הבדיקה הקפיצו את כולנו משמחה, ולפני מספר שבועות היא ילדה בת בריאה וחמודה.

"אני מאוד התרגשתי לראות אותה, את בעלה ואת התינוקת. אמא שלה חיבקה אותי ואמרה שהגשמנו יחד חלום, ועוד פעמיים. יש רגעים בחיים שבהם אני מודה להוריי שהביאוני עד הלום. זה היה אחד מהם".

2 צפייה בגלריה

פרופ' רבל מרבה להשתמש בדבריו במונח "מנופאוזה" - "ואל תשתמש במושג 'הפסקת וסת' בהקשר הזה", הוא מבקש. "הרי הווסת יכולה להיפסק מכל מיני סיבות, כמו היריון. הכוונה היא לגיל הבלות, גיל המעבר, או כמו שכתוב בתנ"ך, 'חדל אורח'. כששרה אמנו הרתה עם יצחק בגיל מבוגר, נכתב ש'חדל להיות לה אורח כנשים'".

לדבריו, הרעיון להיאבק בביולוגיה החל לעורר בו עניין לפני כ-25 שנה. "התחלתי להתעניין באפשרות להקפיא שחלות של מטופלות על מנת להשתיל אותן בעתיד", הוא אומר. "אז עוד לא הבנתי כלום בנושא הזה, והייתי אחד הרופאים הראשונים בעולם שעסקו בו. בדיעבד אני מבין שהנחישות שלי נבעה מהרצון להוכיח לעצמי, לסטודנטים המסורים שלי ולמנטורים שלי - בראשם פרופ' נרי לאופר, פרופ' אלכס סימון וד"ר בוב קספר - שזה אפשרי.

"שיטות הקפאה מאפשרות להכניס לגופנו רקמות ותאים צעירים. יש שיטות מרתקות שיאפשרו לרפא לחלוטין סוכרת ולהיטיב עם חולים במחלות חשוכות מרפא כגון ALS"

"תוצאות המחקר שלי ושל עמיתיי פרופ' דרור מאירוב, ד"ר הילה רענני, פרופ' פואד עזאם ואחרים הוצגו בכנסים בישראל ובחו"ל. המחקר זכה בפרסים ובמענקי מחקר, וגם יצאתי בזכותו לשנת שבתון בקליפורניה. אחר כך זכיתי להקים שירותים של הקפאת שחלות בטורונטו, באוקספורד ובסטנפורד, והמחקר נהפך לפעולה שיוצרת חיים אנושיים שלמים. ההשלכות הן רבות, ולא קשורות רק לפוריות. אני מאמין שבשיטה הזו ניתן יהיה לבטל לחלוטין את המנופאוזה".

לדעתו, למדע ולרפואה יש כיום יכולות יוצאות דופן לנצח את חוליי הטבע ואת מגבלותיו. "שיטות הקפאה מאפשרות להכניס לגופנו רקמות ותאים צעירים", הוא אומר. "יש שיטות מרתקות שיאפשרו לרפא לחלוטין סוכרת ולהיטיב עם חולים במחלות חשוכות מרפא כגון ALS. הממשלה שלנו צריכה להשקיע משאבים בביוטכנולוגיה וברפואת העתיד. זה יאפשר לאנשים להגשים חלומות".