Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

הוריקן איאן נחלש, אך עדיין זורע הרס "קטסטרופלי" בפלורידה

הסופה נחלשה מקטגוריה 4 לקטגוריה 1 במהלך הלילה, וכעת עושה דרכה באטיות צפונה לכיוון ג'ורג'יה וקרוליינה הדרומית. גורמים רשמיים כבר מזהירים כי תיקון הנזק שנגרם לתשתיות יימשך ימים עד שבועות, בזמן שמיליוני אנשים נותרו ללא חשמל

בווידאו: הוריקן איאן זורע הרס בפלורידה 29 בספטמבר 2022 (רויטרס)

אזהרות ההוריקן והסופה הטרופית ברחבי דרום פלורידה בוטלו היום (חמישי), בזמן שהוריקן איאן נע צפונה, כך על פי עדכון מהמרכז הלאומי להוריקנים בארצות הברית. בלילה הורדה גם רמת העוצמה של איאן, מקטגוריה 4 לקטגוריה 1. "היחלשות נוספת צפויה במהלך היממה הבאה, אך איאן עשוי להתחזק שוב כשינוע לאורך החוף המזרחי של פלורידה היום", נמסר מהמרכז.

חמדת בר, שגרה בעיר אוונטורה שבמחוז דייד, מצפון למיאמי, אמרה לוואלה הלילה כי "אנחנו עדים בעיקר לרוחות וגשמים, אך לא משהו מטורף, זאת הודות לכך שהסופה שינתה כיוון". מוקד ההוריקן נמצא כעת במרחק כ-90 ק"מ מדרום מזרח לאורלנדו, נע במהירות של כ-14 קמ"ש לכיוון צפון מזרח ומתקרב לצפון מזרח פלורידה, ג'ורג'יה וקרוליינה הדרומית.

נזקי הסופה איאן בפלורידה(צילום: רויטרס)
נזקי הסופה איאן בפלורידה(צילום: רויטרס)

ההוריקן הגיע לחופי פלורידה אתמול בלילה עם רוחות עזות בעוצמה של 240 קמ"ש, גשמים כבדים, הצפות ונחשול מאיים. הסופה נחלשה עם ההגעה לחוף אך גורמים רשמיים עדיין קוראים לתושבים לתפוס מחסה ולהישאר דרוכים משום שהגרוע מכל עדיין לפניהם.

הודות לרוחות העזות, הוריקן איאן מתחרה כעת בהוריקן צ'רלי מ-2004, כסופה החזקה ביותר שפקדה את החוף המערבי של חצי האי פלורידה, על פי CNN. איאן עשוי להיכנס לחמישייה הפותחת של ההוריקנים שפקדו את חצי האי, אמר מושל פלורידה רון דסנטיס.

ומהמרכז הלאומי להוריקנים נמסר כי "הצפות מסכנות חיים קטסטרופליות יימשכו בחלקים של מרכז פלורידה". יותר משני מיליון לקוחות בפלורידה נותרו הלילה ללא חשמל, בעיקר באזור דרום מערב ומרכז המדינה, על פי האתר שמנטר הפסקות חשמל PowerOutage.us. בכמה מחוזות באזור התושבים נאלצים להרתיח מים בשל הנזק בתשתיות המים.

גורמים רשמיים בפלורידה הזהירו גם מפני שיטפונות נרחבים ברחבי המדינה. על פי נתונים ראשוניים, חלקים מדרום-מערב פלורידה כבר רשמו רמות שיא או כמעט-שיא של משקעים. כך, מפלס המים באזור הורס קריק שליד העיר ארקדיה הגיע לכדי 6.23 מטרים, וקבע שיא. נהר השלום בזולפו ספרינגס עלה לגובה של 7.29 מטרים, והתקרב לשיא.

עומרי אש, תושב טמפה שגר כרבע שעה מטמפה ביי, אמר לוואלה כי "השיא של הסופה היה בלילה והבוקר: חפצים עפים באוויר, הגשם לא נפסק במשך יומיים ויימשך עד הערב או מחר, וסגר הוטל על טמפה. העסקים סגורים, בתי הספר סגורים ומקלטים מקומיים נפתחו, ובהם נמצאים תלמידי תיכון, משפחות וחסרי בית טמפה כרגע ריקה מאדם, אנשים התפנו, אין מכוניות ואין תנועה בכבישים. בנוסף, אין חשמל לפרקים וכולם נשארים בבית".

ובזמן שהסופה ממשיכה במסלולה צפונה, גורמים רשמיים כבר מזהירים כי תיקון הנזק שנגרם לתשתיות החשמל יימשך ימים עד שבועות. לדברי אריק סילג'י, נשיא ומנכ"ל חברת החשמל Florida Power & Light, הסופה היא "אירוע משנה חיים. סופה עוצמתית וקטסטרופלית שתגרום לנזק כבד".

נזקי הסופה איאן בפלורידה(צילום: רויטרס)
נזקי הסופה איאן בפלורידה(צילום: רויטרס, Marco Bello)
twitter
נזקי הסופה איאן בפלורידה(צילום: רויטרס)
twitter

הרשויות במדינה פתחו בלילה בחיפושים אחר 23 בני אדם לפחות, לאחר שסירת מהגרים טבעה סמוך לחוף, נמסר ממשמר הגבול של ארצות הברית הלילה. לדברי ולטר סלוסאר, מפקד משמר החופים במיאמי, המהגרים מקובה שחו לחוף באי סטוק ליד קי ווסט, לאחר שהסירה שלהם טבעה בשל השפעות הוריקן איאן. לאחר מכן צייץ משמר החופים כי הצוות הציל שלושה אנשים מדרום לאיי פלורידה קיז. הם הובאו לבית חולים מקומי תשושים ומיובשים.

הערים נייפלס ופורט מאיירס הורו על עוצר כללי בשל הסופה. על פי המשטרה, עוצר החירום יישאר בתוקף במשך 48 שעות "במטרה להגן על הבריאות, הבטיחות והרווחה של התושבים וצוותי החירום".

נזקי הסופה איאן בפלורידה(צילום: רויטרס)

על פי נתונים של אוניברסיטת מדינת קולורדו, הוריקן איאן הוא אחד ההוריקנים העוצמתיים ביותר על פי מהירות הרוחות שאי פעם פקדו את ארצות הברית. הנתונים מראים כי איאן מדורג במקום החמישי בעוצמתו. סופות אחרות בעוצמה כזאת היו הוריקן איידה והוריקן מישל ב-2018. ההוריקן העוצמתי ביותר על פי עוצמת הרוחות נרשם בלייבור דיי ב-1935, אז עוצמת הרוחות היתה כ-300 קמ"ש.

איאן המשיכה לפלורידה לאחר שפקדה את קובה וגרמה לניתוק החשמל באי כולו. תושבי פלורידה החלו לעזוב בהמוניהם ופקקים נוצרו בכבישים המהירים. בתי ספר, סופרים, פארקי שעשועים, בתי חולים ושדות תעופה נסגרו. הצי הזיז את ספינותיו, ומשמר החופים סגר נמלי ים.

"זאת סופה משמעותית, משמעותית ביותר. ידענו שהיא תהיה כזו. זה הוריקן חזק ביותר שיהיו לו השפעות משמעותיות על דרום מערב פלורידה, מבחינת רוחות, גשם והצפות. אלה עומדים להיות יומיים מזעזעים", אמר המושל דסנטיס.