Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

"לא האמנתי שאגיע לגיל 55"

טלי אופיר מחיפה עם סרטן שד עם ביטוי מסוים של HER2 ולמרות שעברה כריתה, לאחר מספר שנים המחלה חזרה בצורה גרורתית. בזכות טיפול תרופתי חדש – מצבה השתפר "למרות הגרורות בשלד ובעצמות, חזרתי לעבוד ולתפקד בצורה תקינה"

בשיתוף אסטרהזניקה

לפני 17 שנים, טלי אופיר (55), מחיפה, קיבלה בשורה שאף אדם לא רוצה לקבל. היא אובחנה עם סרטן השד ונאלצה לעבור ניתוח כריתה. למרות שהגידול זוהה רק בשד אחד, היא אינה נושאת את הגן BRCA. היא עברה כריתה מלאה של שני השדיים, מתוך חשש מהתפשטות הגידול. אולם, לאחר הניתוח התגלה שהמצב של טלי מורכב מכפי שחשבו בתחילה והיא נאלצה לעבור עוד 25 הקרנות וסדרה של טיפולי כימותרפיה על מנת לעצור את המחלה ולמנוע את הישנותה בעתיד.

חמש שנים לאחר מכן, כשכבר האמינה שההתמודדות הזאת מאחוריה, באחת מהבדיקות השגרתיות אותן היא עשתה במסגרת המעקב, התגלה ממצא מטריד במיוחד. "חשכו עיניי", היא משחזרת, "בבדיקה גילו עוד גידול נוסף על גבי השחזור של השד, באותו המקום של הגידול המקורי. היא עברה כריתה חלקית וסידרה של 36 הקרנות.

2 צפייה בגלריה

טלי אופיר
טלי אופיר

טלי אופיר. הסרטן חזר

לאחר חמש שנים נוספות, בבדיקת פט-סיטי, אותרו גם גרורות בעצמות וברוב חלקי השלד. הסיטואציה הרפואית החדשה דרשה ניתוח נוסף, שבסופו טלי טופלה בתרופה ביולוגית בהצלחה במשך שנה ושמונה חודשים. אולם, דווקא אז הופיעה החמרה נוספת במצבה וגרורות זוהו בכבד, במוח וגם בריאות. "באוגוסט האחרון, אחרי שקיבלתי שוב תרופות שלא עזרו לי, הרגשתי שאני לא יכולה לצאת מהמיטה, הייתי ממש חסרת אונים. חששתי שהרע מכל מתקרב", סיפרה טלי. בשלב הזה הרופאה שלה, המליצה על טיפול חדש יחסית שעשוי להביא להטבה במצבה.

סרטן השד הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים. יחד עם זאת סרטן השד היא אינה מחלה אחת ויש כמה סוגים של המחלה. נהוג לחלק את סרטן השד לשלוש קבוצות עיקריות.

הקבוצה הראשונה – גידול הורמונלי: קיימים קולטנים להורמונים (פרוגסטרון או אסטרוגן), שהפעלתם על ידי ההורמונים הנשיים בגוף גורמת להתחלקות ולהתפשטות של התאים הסרטניים.

הקבוצה השנייה – גידול חיובי לHER2: בגידול יש ביטוי מוגבר של חלבון שנקרא HER2, שגורם להתחלקותם והתפשטותם של התאים הסרטניים. בקרב מחצית מהמטופלות בקבוצה זו הגידול הוא גם רגיש להורמונים.

הקבוצה השלישית – טריפל נגטיב: גידול ללא קולטנים להורמון פרוגסטרון או אסטרוגן וללא ביטוי מוגבר של החלבון HER2.

הסרטן של טלי הוא גידול שיש בו ביטוי מסוים ל-HER2 והוא גם חיובי להורמונים. ד"ר סטרולוב-שחר המליצה לטלי על אחת מהתרופות שפועלת במנגנון מיוחד והוכיחה במחקרים קליניים כבעלת יעילות גבוהה בטיפול במחלה מהסוג שלה.

התרופה מכילה נוגדן שאליו הוצמדה כימותרפיה שיכולה להגיע באופן מדויק לתאים הסרטניים ולפגוע בהם עם פחות תופעות לוואי לתאים האחרים. הטיפול פועל ממש כמו "טיל מונחה מטרה" והוא מאפשר לצמצם את תופעות הלוואי שקיימות בטיפול הכימותרפי לבדו. הטיפול הוכח כמעכב את התקדמות המחלה ואפילו להגדיל את שיעורי ההישרדות של החולות ולהוביל למהפכה אמיתית בטיפול בקבוצת החולות הזו.

טלי החלה לפני מספר חודשים את הטיפול וההשפעה הייתה כמעט מיידית. לאחרונה אף חגגה את יום הולדתה ה-55 "בזכות הטיפול חזרתי לעבוד ולתפקד בצורה תקינה", מספרת טלי, "בנוסף, הבדיקות הראו כי התרופה הצליחה לטפל גם בגרורות במוח ובאזורים נוספים בגוף. בכלל לא האמנתי שאני אגיע לגיל הזה. בעבר, כשעברתי המון טיפולים שלא הועילו, כבר איבדתי תקווה וחשבתי שלא אשרוד".

"הטיפול שטלי מקבלת הביא לשיפור אדיר במדדי המחלה", מספרת ד"ר שלומית סטרולוב -שחר, אונקולוגית בכירה ביחידה לסרטן השד בבית החולים איכילוב שמטפלת בטלי." המקרה הזה הוא הדוגמה הכי מובהקת שיש להתקדמות ופיתוח של טיפולים חדשים במהלך שבע השנים האחרונות. טלי חלתה לפני הרבה שנים, ולמזלנו מאז יש שיפור ניכר בארסנל הטיפולים, וטלי מטופלת בתרופות הכי חדשות ויעילות שיש. בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות משמעותית באופציות הטיפוליות שיש לנו בכל סוגי סרטן השד".

סרטן שד היא מחלת הסרטן הממארת השכיחה ביותר בקרב נשים בעולם. כשהמחלה מתגלה בשלב מוקדם, שיעורי הריפוי גבוהים, אך בסרטן שד גרורתי הסיטואציה הופכת למורכבת יותר ושיעורי הריפוי נמוכים באופן משמעותי. מעל לאלף נשים בישראל נפטרות מדי שנה מהמחלה ורק 27% מהנשים עם סרטן שד גרורתי שורדות יותר מחמש שנים. יחד עם זאת בשנים האחרונות בזכות הטיפולים החדשים לסרטן שד גרורתי, נשים רבות חיות ללא התקדמות מחלה לאורך זמן ועם איכות חיים טובה על אף מחלתן.

בשיתוף אסטרהזניקה