Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

לא רק כולסטרול: איך דואגים לרמה תקינה של טריגליצרידים בדם?

ד"ר חופית כהן, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה במרכז הליפידים בתל השומר, מסבירה באולפן ynet על החשיבות שלהם לבריאות שלנו, ועל אופן הטיפול בערכי טריגליצרידים שיצאו מהטווח התקין

המידע מוגש כשירות לציבור בחסות חברת ניאופרם (ישראל) 1996 בע"מ

ישראלים רבים עושים בדיקות תקופתיות לבדיקת רמת הכולסטרול בדם, משנים את התזונה ואורח החיים ובמקרה הצורך גם לוקחים תרופות על מנת לשמור על רמה תקינה של כולסטרול. לצד זאת, מרכיב נוסף הנמצא בדם וחשוב מאוד לעקוב אחריו הוא הטריגליצרידים.

שוחחנו עם ד"ר חופית כהן, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה במרכז הליפידים בתל השומר, על התפקיד של הטריגליצרידים בתפקוד התקין של הגוף, על הקשר שלהם לכולסטרול ועל דרכי ההתמודדות המומלצות במקרים של רמה גבוהה מדי של טריגליצרידים בדם. צפו בווידיאו בראש הכתבה.

הטריגליצרידים לא היו באופנה עד לא מזמן, אבל הם חשובים מאוד לבריאות הטריגליצרידים הם סוג של שומנים, שעד לא מזמן היו באופנה ולא התעסקו איתם. חשוב להבין כי מדובר בשומנים חשובים מאוד לבריאות שלנו. מדובר על מבנה שיש בו שלוש (טרי) חומצות שומן של שלד שנקרא גליצרול. הם נישאים בזרם הדם בחלקיקים המכילים חלבון וגם כולסטרול, ומכאן הקשר שלהם לכולסטרול. יש להם תפקיד חשוב בוויסות ואיזון של האנרגיה בגוף ומהווים מקור אנרגיה מעולה.

הרמות המומלצות של טריגליצרידים בדם, הן עד 150 מיליגרם לדציליטר. אפשר להסתכל על המדד הזה בבדיקת הדם מקופת החולים ולראות מה המדד שלכם. מ-150 ועד 499 נחשב מוגבר, ובין 500 ל-999 נחשב מוגבר בצורה משמעותית. מעל 1000 מדובר על ערכים מאוד מוגברים.

1 צפייה בגלריה

כולסטרול
כולסטרול

אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת. רמות טריגליצרידים בדם

(צילום: Shutterstock)

מדובר במגפה - לרבע מהאוכלוסייה יש ערכים מוגברים, בעקבות תזונה ואורח חיים יושבני טריגליצרידים לא עולים בגלל הגיל, אלא בעיקר בעקות תזונה ועודף משקל. יש גם מרכיב גנטי, אבל בעידן היושבני של ימינו, יש מגפה של ערכי טריגליצרידים מוגברים, שהולכים יד ביד עם סינדרום מטבולי, סוכרת מסוג שתיים. על פי המחקרים המובילים כמעט לרבע מהאוכלוסייה יש רמות טריגליצרידים מוגברת, שנובעות בין השאר מאורח החיים הלא מספיק פעיל שרובנו מנהלים בשנים האחרונות.

כולסטרול תקין, טריגליצרידים בשמיים? יש דבר כזה ישנם מקרים בהם ערכי הכולסטרול בטווח הנורמה והטריגליצרידים הם הגורם הבעייתי. ישנם מטופלים אצלם ערכי הכולסטרול מתאזנים בעקבות תרופות או שינוי באורח חיים, אך הם נותרים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, בעקבות ערכי הטריגליצרידים המוגברים.

לדברי ד"ר כהן, הנושא לא קיבל את היחס הראוי בשנים האחרונות, בין השאר משום שלא היה טיפול יעיל שהוכיח את עצמו במניעת מחלות לב וכלי דם. גם היום, המודעות בקרב האוכלוסייה נמוכה, וגם רופאי המשפחה נוטים להתמקד בכולסטרול ורמות הסוכר בדם כשהם מקבלים את תוצאות הבדיקות, ואולי לא מספיק שמים לב לנתון החשוב הזה.

על מנת להבין את התמונה הכוללת, ד"ר כהן ממליצה לבדוק את פרופיל השומנים, שכולל את נתוני ה-LDL, והכולסטרול הכללי, או Knowledge of Cholesterol.

סיכון גבוה בעשרות מונים למחלות לב וכלי דם בכל הנוגע לסיכונים הנובעים מערכי טריגליצרידים גבוהים, ד"ר כהן אומרת כי המחקרים מראים על משמעות גדולה מאוד בנטייה למחלות לב וכלי דם ותמותה ממחלות אלו, בקרב מי שעדיין לא עבר מחלת לב, וגם אצל מי שעבר אירוע קרדיו-וסקולרי. יש מחקרים שמראים על סיכון גדול בעשרות מונים.

מה אפשר לעשות? הפתרון נמצא באורח חיים בריא הדרך הטובה ביותר לשמירה על ערכי טריגליצרידים ברמה תקינה היא אורח חיים בריא. בניגוד לכולסטרול, שם אם יש נטייה גנטית הערכים נותרים גבוהים ללא קשר למאמץ שלנו מבחינת תזונה, הטריגליצרידים מגיבים באופן פנטסטי לתזונה דלה בפחמימות, דלה בסוכרים זמינים, פעילות גופנית קבועה, ירידה במשקל.

מזון עשיר באומגה 3 יכול להוריד את ערכי הטריגליצרידים בעד 50% ד"ר כהן: ישנן חומצות שומן מסוג אומגה 3, שהגוף לא יודע לייצר ומתקבלות רק בתזונה, לרוב ממקור של דגים. על פי חלק מהמחקרים, מינון גובה של חומצות שומן מסוג אומגה 3 יכול להוריד את ערכי הטריגליצרידים עד 50%. בנוסף, יש להם אפקטים חיוביים נוספים כמו שיפור התפקוד של כלי הדם וקרישיות הדם. עם זאת, חשוב לדעת שלא כל המחקרים תמימי דעים בנושא.

עבור מטופלים בסיכון או עם ערכים גבוהים במיוחד – חשוב להכיר את הטיפולים בתחום עבור מרבית האוכלוסייה, ניתן לשמור על אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת כדי להפחית את רמת הטריגליצרידים, אך לדברי ד"ר כהן, יש מי שהרמה שלו ממש גבוהה, או חולי לב הנמצאים בסיכון קרדיו-וסקולרי, ישנם טיפולים יעילים. הקו הראשון תמיד יהיה תרופות ממשפחת הסטטינים, שמורידות את ערכי הכולסטרול וגם את הטריגליצרידים, שהן מוכחות מחקרים במניעת מחלות לב וכלי דם.

הקו השני בהפחתת ערכים גבוהים במיוחד נמצא בנגזרת של אחת מחומצות השומן מסוג אומגה 3, הנקראת EPA. ישנם מספר מחקרים, ביפן ובמדינות אחרות, שמראים כי מינון ספציפי גבוה של אחת מנגזרות חומצות השומן האלו הוריד את התחלואה הלבבית בצור המרשימה, ב-19% במחקר אחד וב-25% במחקר אחר. כלומר, יש אפשרות לא רק להשפיע על ערכי הטריגליצרידים, המהווה מטרה בפני עצמה, אלא להפחית את התחלואה הלבבית באופן כללי. עבור מי שיש לו נטייה למחלות לב וערכי טריגליצרידים מוגברים, זהו הקו השני של הטיפול.

המידע מוגש כשירות לציבור בחסות חברת ניאופרם (ישראל) 1996 בע"מ

לפרטים נוספים או לשאלות, יש לפנות לרופא/ה / רוקח/ת / אח/ות מטפל/ת