Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

מצוקה בבתי החולים: רק מיילדת אחת על שלושה חדרי לידה

תקנים לא רלבנטיים מביאים לכך שמיילדת אחת מתמודדת עם כמה לידות במקביל, ובארגון המיילדות מתריעים מפני סכנת חיים ליולדות. עכשיו המיילדות חושפות: "אחרי כל משמרת אנחנו אומרות: תודה לאל שזה לא נגמר באסון"

מבדיקת "ידיעות אחרונות" עולה כי תקינת המיילדות לא עודכנה יותר מ-25 שנה, ובחדרי הלידה מתמודדים עם מחסור קיצוני במיילדות. שלוש מהן מעידות על המצב הקשה שעימו הן מתמודדות במהלך המשמרות, כאשר בניגוד לנהלים הן לעיתים מופקדות על שלושה או ארבעה חדרי לידה במקביל, וגם מספרות על התוצאות שעשויות להיות הרסניות עבור היולדות. וכמו בתחומים אחרים במערכת הבריאות, המצב קשה במיוחד בפריפריה.

"קורה לא מעט שהמיילדות עסוקות עם נשים שהטיפול בהן הוא יותר קריטי, ולא מספיקות להיכנס ולעבוד עם נשים אחרות", אומרת נטע טפליץ, מיילדת זה תשע שנים. "אם הן נכנסות ברגע האחרון, היולדת עשויה לא ללדת לידה וגינלית, פשוט כי המיילדת לא הספיקה להיכנס בזמן. הנשים שאנחנו לא מגיעות ללחוץ איתן מגיעות לוואקום או קיסרי. אם היו עוד תקנים למיילדות והייתה חלוקה יותר הגיונית – היה לי זמן להשקיע בכל יולדת. אני לא יכולה לעזור ליולדת לנשום נכון או למצוא תנוחה שנוחה לה כשאני לא בחדר.

"אנחנו הרבה מאוד שנים עובדות בתקינה שהיא כבר לא רלבנטית. החישובים הם לפי מספר הלידות, אבל פעם נשים היו יולדות בחדרי הלידה ומיד עולות למחלקה. היום אנחנו מטפלות בהרבה נשים שאמורות להיות במחלקות כמו טיפול נמרץ או נשים שנמצאות בחדר לידה גם לאחר הלידה. נניח שמגיעה אישה לחדר הלידה ואני אחראית על שלושה חדרי לידה, אני אצטרך להשקיע בה חמש שעות מתוך המשמרת שלי, וזה בזמן שנשים אחרות שבאו ללדת לא יראו אותי".

"אנחנו מופקדות על שלושה חדרי לידה וזה אומר שכל יולדת מקבלת שליש מיילדת", אומרת זיידה בכרייה, מיילדת 13 שנים. "אני כל הזמן מתזזת בין חדרים וכל הזמן צריכה להתנצל בפני היולדות. במקרים של לידה ראשונה זה יכול לקחת שעתיים, ובינתיים לחדר השני נכנסת מיילדת אחרת שגם לה יש מטופלות. לפעמים במשמרת אני שוכחת שאני צריכה לשתות מים או לאכול ובעצם על הרגליים כל השעות האלו.

"אני חושבת שיולדת בחדר מצפה שתהיה לה מיילדת. ואם היא לא מקבלת מיילדת במשך שעתיים והיא בחרדה ומתוסכלת, זו לא רק סכנה פיזית אלא גם נפשית. כשאנחנו מדברות בינינו אחרי משמרת אנחנו אומרות: 'תודה לאל שלא נגמר באסון', וזה משפט שאומר המון. כמות המיילדות פר יולדת מעמידה את היולדות בסכנה".

"המצב בחדרי הלידה הוא סכנת נפשות", אומרת אלה (שם בדוי), מיילדת עשר שנים. "באחת המשמרות הייתה יולדת מאוד כאובה שרצתה אפידורל. אמרתי לעצמי שהמינימום שאני אעשה זה להכין אותה לאפידורל כדי שתקבל אותו כמה שיותר מהר, וזה אומר להרכיב לה עירוי. היא הייתה במצב של חרדה וכאב, ולא היה לי כל כך פנאי לדבר איתה ולהבין את המקום שלה או לשמוע מה הרצונות או הציפיות שלה בלידה.

"תוך כדי שאני מרכיבה לה עירוי אני שומעת זעקות מצוקה מחדר אחר. אני שומעת שאף אחת לא ניגשת לשם, כולן עמוסות. אני מוציאה את הראש מהחדר והזעקות נשמעו דחופות ובהולות. אמרתי ליולדת שלי שאני מצטערת ושאני חייבת לראות מה קורה שם. בקושי הספקתי להרכיב לה את העירוי ורצתי. אני רואה יולדת זועקת וראש של תינוק בחוץ. אני מחלצת את התינוק הזה, והחילוץ היה לא פשוט. בנס זה לא נגמר באסון. התחושה היא של רולטה רוסית.

"כשעבדתי במיון יולדות, באחת המשמרות היה עומס מאוד חריג. הגיעה יולדת בשבוע 26 עם צירים, ואחת המיילדות חיברה אותה למוניטור והרכיבה לה נוזלים. המיילדת הייתה צריכה להמשיך לעקוב אם היא באמת בלידה, אבל הייתה חייבת לרוץ למקרים אחרים שהיו בחוץ. היולדת הזו פשוט נשכחה בחדר, וכשהרופא הגיע אליה הוא מצא אותה בפתיחה מלאה".

בארגון המיילדות קוראים לשינוי מיידי של התקינה בחדרי הלידה, ואומרים שבפריפריה המצב חמור במיוחד. "הגענו לשלב שהעומסים בחדרי הלידה מביאים לסכנה ליולדות", אמרו בארגון. "אין מחסור במיילדות בישראל, אך יש מחסור גדול בתקנים בחדרי לידה. אם מיילדת מטפלת ב 4-3 לידות במקביל היא אינה יכולה לתת את מה שהוכשרה אליו מבחינה מקצועית".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מינהל הסיעוד במשרד הבריאות מכשיר בכל שנה כ־150 מיילדות חדשות. לפי הסכם התקינה מ־1997 יש אחות מיילדת אחת על כל 161 לידות בשנה. מדי שנה מתקיים קורס בסיסי במיילדות בחמישה מוסדות הכשרה שונים".