Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

"מתוק, מוכשר וגאון": אמנים, חברים ופוליטיקאים סופדים ליצחק קלפטר

אמנים, חברים ופוליטיקאים ספדו למוזיקאי יצחק קלפטר, שהלך לעולמו בגיל 72. "גיטריסט פנומנלי", אמרה מירי אלוני. "חלק מרכזי מהפסקול הישראלי", מסר שר התרבות חילי טרופר

הזמרות מירי אלוני וג'וזי כץ, ראש הממשלה יאיר לפיד, נשיא המדינה יצחק הרצוג ורבים אחרים ספדו למוזיקאי יצחק קלפטר, שהלך היום (חמישי) לעולמו בגיל 72.

"קלפטר היה אחד הגדולים", ספדה אלוני, שהייתה חברה עם קלפטר בלהקת אחרית הימים, בשיחה עם וואלה! תרבות: "גיטריסט אדיר, בינלאומי ופנומנלי, מלחין ויוצר נפלא גם במוזיקה גאונית וגם בטקסטים גאוניים. כתב מילים לשירים מקסימים, ממש מהקישקעס, כל כך מדויקים. המשפט הכי גאוני בשירים שלו שהוא כתב ואני הכי אוהבת הוא מהשיר 'העיירה שלי': 'כאן הזמן לא הכרחי'. זה גאוני בעיניי המשפט הזה. יעני פה לא מסתכלים על השעון. זה איש שאני ממש ממש אוהבת. הוא היה כזה מתוק, מוכשר וגאון. הוא היה גם איש צנוע".

"הוא כבר היה במצב קריטי לפני כמה שנים והוא החזיק מעמד", הוסיפה אלוני. "הרוויח עוד כמה שנות חיים. באתי לבית החולים כשהוא התאשפז והיה על סף מוות. ואחר כך, כשעוד הלכתי על שתי רגליים, עליתי לדירה שלו והוא הראה לי את שקית התרופות שלו - שקית גדולה של סופר מלאה תרופות. קיבינימט. לפני כמה ימים רציתי לבקר אותו בביתו ולא יכולתי כי אין לו מעלית. אמרתי לאישה שטיפלה בו בהתנדבות ובמסירות שאני צריכה להיפגש איתו איכשהו כדי שאתן לו טקסט שילחין לי. זה כל כך כל כך עצוב".

אלי מגן, שאף הוא היה חבר באחרית הימים, אמר לוואלה! תרבות כי קלפטר היה חבר טוב שלו. "אנחנו מכירים כל כך הרבה שנים. כולם יודעים איזה אמן, גיטריסט ומלחין הוא היה. הוא היה מהדור הזה של היוצרים שיצרו מהבטן. זה לא בנאדם שסיים בתי ספר ולמד באקדמיה. זה הכוח והגדולה שלו. כל מה שהוא ניגן וכתב זה משהו שהיה בו. והוא באמת ניגן מהבטן. אני חושב שבגלל זה הוא כל כך הצליח והגיע לכל כך הרבה אנשים. זה היה משהו אותנטי לגמרי. היו לנו הרבה רגעים", אמר.

"כשזהר לוי ואני רצינו לבחור גיטריסט ללהקה היו כמה אופציות, וכשנפגשנו עם יצחק זה מיד התחבר. דיברנו באותה שפה. הסתדרנו מאוד טוב ביחד. באחרית הימים עשינו הרבה חודשים חזרות. אני לא זוכר שהיו בינינו ריבים או חיכוכים. יצחק היה בנאדם מאוד נוח מהבחינה הזאת. אהבנו לנגן ביחד. כולנו היינו באותו ראש. מה שחשוב בשבילי שהוא היה גם בנאדם טוב, אהבתי אותו מאוד, ומאוד קשה לי עם זה. יצחק אמנם לא היה בנאדם בריא אבל זה עדיין קשה מאוד. החברים שלי נופלים אחד אחד, וזו הרגשה איומה".

"אני מאוד עצובה", מסרה גם ג'וזי כץ. "הוא היה חבר קרוב ואהבתי אותו. תנחומי למשפחה ולמעריצים הרבים".

twitter

גם בכירים ספדו למוזיקאי הענק. "סע לשלום קלפטר, ותודה גדולה על הפסקול המופלא שהשארת לנו", כתב בטוויטר ראש הממשלה יאיר לפיד, ואילו נשיא המדינה צייץ בחשבון שלו כי קלפטר היה "נוף הנעורים של רבים מאיתנו, כוכב 'כוורת' ומלך הגיטרה, מלחין וכותב מחונן. קולו ומנגינותיו ילוו אותנו לתמיד. יהי זכרו ברוך".

עוד בוואלה!

יצחק קלפטר: "אני בן 70, אני מבין שאלו השנים האחרונות שלי"

לכתבה המלאה

twitter

"עצב עמוק על מותו של יצחק קלפטר, שהיה ויהיה תמיד חלק מרכזי מהפסקול הישראלי", נמסר גם מטעם שר התרבות חילי טרופר. "קלפטר היה מוזיקאי ויוצר מחונן והצלילים שיצר היו צליל מכוון הישר אל תוך ליבם של המוני ישראלים, צלילים שיישארו גם אחרי לכתו. משתתף בצער קרוביו וחבריו, יהי זכרו ברוך".

קלפטר, מבכירי נגני הגיטרה בישראל, ניגן בכמה מהלהקות הישראליות החשובות אי פעם, כמו כוורת, אחרית הימים, צליל מכוון והצ'רצ'ילים - ששאבה את שמה מאותו כינוי; יצר אלבומים יחד עם אריק איינשטיין, והיה אחראי לכמה מקטעי הסולו הגדולים בתולדות המוזיקה הישראלית.

בין השירים המזוהים עמו אפשר למנות את "לוקח ת'זמן", "צליל מכוון", "האהבה שלי היא לא האהבה שלו", "שיר אהבה בדואי", "דמיון חופשי", "אני אוהב שוקולד" ו-"טמבל"; את קטעי הסולו בשירים כמו "שיר סתיו" של אריק לביא ו"העץ הוא גבוה" של אחרית הימים; והלחנים שהעניק לאריק איינשטיין כמו "השיכור", "יושב על הגדר", "שביר", "בוקר טוב אמיר" ועוד.