Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

יצחק קלפטר, מגדולי המוזיקאים הישראלים, מת בגיל 72

קלפטר, שכונה "צ'רצ'יל", ניגן בכמה מהלהקות הישראליות החשובות אי פעם, כמו כוורת, אחרית הימים וצליל מכוון, יצר יחד עם אריק איינשטיין, והיה אחראי לכמה מקטעי הסולו הגדולים בתולדות המוזיקה הישראלית. בין שיריו: "לוקח ת'זמן", "שיר אהבה בדואי" ו"דמיון חופשי"

יצחק קלפטר, מגדולי המוזיקאים הישראלים בכל הזמנים, הלך לעולמו היום (חמישי) בגיל 72. סיבת המוות טרם פורסמה.

קלפטר, מבכירי נגני הגיטרה בישראל, ניגן בכמה מהלהקות הישראליות החשובות אי פעם, כמו כוורת, אחרית הימים, צליל מכוון והצ'רצ'ילים - ששאבה את שמה מאותו כינוי; יצר אלבומים יחד עם אריק איינשטיין, והיה אחראי לכמה מקטעי הסולו הגדולים בתולדות המוזיקה הישראלית.

בין השירים המזוהים עמו אפשר למנות את "לוקח ת'זמן", "צליל מכוון", "האהבה שלי היא לא האהבה שלו", "שיר אהבה בדואי", "דמיון חופשי", "אני אוהב שוקולד" ו-"טמבל"; את קטעי הסולו בשירים כמו "שיר סתיו" של אריק לביא ו"העץ הוא גבוה" של אחרית הימים; והלחנים שהעניק לאריק איינשטיין כמו "השיכור", "יושב על הגדר", "שביר", "בוקר טוב אמיר" ועוד.

מהגדולים אי פעם. יצחק קלפטר(צילום: נמרוד סונדרס)

יצחק קלפטר נולד בחיפה וגדל בתל אביב. את הגיטרה הראשונה שלו בנה מקרש וחוטי דיג כשהיה בן 13. כשהיה נער, הוטל עליו לשאת הרצאה בבית הספר על וינסטון צ'רצ'יל, ומאותו היום דבק בו הכינוי שליווה אותו עד אחרון ימיו. כשהיה בן 15 הקים עם חיים רומנו, מיקי גבריאלוב ואחרים את להקתו הראשונה, הצ'רצ'ילים, איתם ניגן עד גיוסו לצה"ל. בזמן הצבא ניגן גם עם להקת הקצב הסגנונות.

אחרי שירותו הוא החל לנגן בהקלטות שונות, למשל ב"שיר סתיו" של אריק לביא, ובשנת 1971 הצטרף להרכב אחרית הימים, שבו פעלו גם זהר לוי, גבי שושן, אלי מגן ומירי אלוני. באלבומה היחיד של הלהקה נמצאים כמה מקטעי הסולו החשובים ביותר של של קלפטר: "העץ הוא גבוה", "אין מקום לשניים על עמוד חשמל", ו"פתחי לי את הדלת".

עוד בוואלה!

הTripleSafe של שחל - 3 מכשירים שמצילים חיים, ועכשיו - אחד במתנה

מוגש מטעם שחל

התחנה הבאה של קלפטר הייתה בלהקת כוורת, והוא היה שותף לכמה מלחניה הראשונים, ביניהם "יו יה". באלבום השלישי של ההרכב, "צפוף באוזן", הוא גם שר לראשונה ב"שיר הטמבל". הוא התאחד עם הלהקה כמה פעמים לאורך השנים.

בשנת 1976 השתתף בהקלטת אלבומם של אריק איינשטיין ויוני רכטר, "האהבה פנים רבות לה". בהמשך הצטרף למופע "שיחות סלון" של יהונתן גפן, בו הלחין את "שיר אהבה בדואי". מאוחר יותר הלחין את הנעימה "תמונה (דה בה דה)". באותן שנים הלחין לגידי גוב את שיריו של יעקב גלעד "חשבון פשוט" ו"בואי נישאר", ובאלבום של הכבש השישה עשר, נכלל לחנו לשיר "אני אוהב". בשנת 1979 הצטרך לשלמה יידוב ושם טוב לוי, ליצירת ההרכב צליל מכוון, לו תרם את לחניו לשירים "לוקח ת'זמן" ו"צליל מכוון".

בשנות ה-80 החל קלפטר את הקריירה שלו כסולן. בשנת 1980 השתתף קלפטר בפסטיבל הזמר והפזמון, בו שר עם יעל לוי את השיר "בלילה", ושנה מאוחר יותר הקליט את אלבומו הראשון "יצחק", ממנו יצאו הלהיטים "נפגשנו" ו"האהבה שלי היא לא האהבה שלו". קלפטר הלחין את רוב השירים וכתב חלק מהם.

לאורך כל העשור המשיך גם להלחין לאחרים, ביניהם יגאל בשן, אריק סיני שלו הלחין קלפטר את "אם אתה בסביבה (העיירה שלי)", יעל לוי ("אי ירוק בים" ו"בלדה לנאיבית"), גלי עטרי ("סוף העונה", "רק אתמול") ועוד.

ב-1982 החל בשיתוף פעולה צמוד עם אריק איינשטיין, שנמשך לאורך העשור. קלפטר הלחין את כל שירי אלבומו "יושב על הגדר", ואף קיבל קרדיט כשותף ליצירה. כעבור שנה הוציאו השניים אלבום משותף נוסף, "שביר". קלפטר השתתף כגיטריסט באלבומים נוספים של איינשטיין כגון "פסק זמן", "אוהב להיות בבית", "על גבול האור", "הייתי פעם ילד" ו"יש בי אהבה". כעבור שנים, יקליט איינשטיין אלבום שלם בשם "אריק איינשטיין שר יצחק קלפטר".

ב-1984 הוציא קלפטר את אלבומו השני "לבד", שבו כתב והלחין את כל השירים, וב-1988 הקליט אלבום סולו שלישי בשם "מחזיק מעמד", ובו הלהיט "דמיון חופשי". שניהם נכשלו מסחרית. במהלך העשור הקליט קלפטר מוזיקה למספר סרטים ישראלים וביניהם "כביש ללא מוצא", "לנה", ו"עד סוף הלילה".

להקת כוורת. קלפטר שני מימין(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

בתחילת שנות התשעים ביצע קלפטר את הדואט "פשוט אהבה" עם חיה סמיר. ב-1993 יצא אלבום אוסף של קלפטר בשם "יצחק, לבד, מחזיק מעמד". באותה שנה יצא גם אלבומו "הרחובות ההם", באלבום נכללה גם גרסת כיסוי לשירו של הנדריקס "Little Wing" ("כנף קטנה"). ב-1998 השתתף בהופעת האיחוד של כוורת, שתועדה על גבי האלבום "כוורת בפארק". במופע שר קלפטר את שירו "אני ואת אז" וכן את השיר "אם אתה בסביבה". בשנת 2000 התגלה גידול בראשו של קלפטר והוא נזקק לניתוח. חברי כוורת ארגנו עבורו מופע התרמה. הניתוח הצליח וקלפטר שב לפעילות. לאלבומה של גלי עטרי "חבק אותי לאט" הלחין את שירו של מאיר גולדברג, "מה שאת אוהבת", שהיה מלהיטיו הגדולים של האלבום. בשנת 2007 כיכב בקליפ לשירו של שלומי שבן "מוכן לאהבה".

בשנת 2008 שב קלפטר לפעילות מלאה. הוא הקליט שיר עם אשתו לשעבר ורד קלפטר לאלבומה "אהבה אחת גדולה", והוציא את הסינגל "אנשים משתנים" מתוך אלבום אולפן חדש, "קצת דיפלומט". לאחר מכן הוציא כסינגל את שיר הנושא של האלבום. רוב שירי האלבום נכתבו על ידי קלפטר כ-13 שנים לפני צאתו, והוא כולל ביצוע לשיר "אני אוהב" של יהונתן גפן, שהלחין במקור עבור האלבום "הכבש הששה עשר".בתחילת 2008 זכה בפרס על מפעל חיים למלחין בתחום הזמר העברי על שם נעמי שמר מטעם אקו"ם. בנימוקי השופטים למתן הפרס נכתב בין השאר: "יצחק קלפטר הנו מוזיקאי מחונן שכותב רק מהלב. הוא יוצר שלא רדף מעולם אחר אופנות. לחניו מאוד פשוטים, מקוריים ומרגשים. הם על גבול הנאיביות וזה למעשה כל הקסם כי רק דרך הנאיביות ניתן לחדור באמת ללבם של אנשים. הגיטרה של קלפטר נשמעת ממש כמו אדם ששר. הוא אמן בלוז אמיתי ויצירותיו לא ממצות עצמן לעולם. כל שיר שלו אפשר לשמוע שוב ושוב וליהנות בכל פעם מחדש".

בראשית 2009 הוציאה חברת NMC אלבום הופעה של קלפטר בשם "דמיון חופשי", ובו הקלטה של הופעה שנערכה בבית המורה בתל אביב בשנת 1989. בהופעה זו ביצע קלפטר, לצד שירים מאלבומי הסולו שלו, גם שירים שהלחין לאחרים כמו "יושב על הגדר" ו"תמונה". באותה שנה יצא גם אלבום הופעה של קלפטר עם אפרים שמיר ואלון אולארצ'יק, שתיעד את מופעם המשותף "נפגשנו". שיר מהאלבום "קצת דיפלומט" בשם "אלייך" נעשה ב-2010 לווידאו קליפ הראשון בקריירה של קלפטר, בבימוים של דוד דרזי וצפריר גלמן.

קלפטר, מעשן כבד, אושפז ב-7 בפברואר 2011 בבית החולים איכילוב בעקבות סיבוכי מחלת ריאות חסימתית כרונית. ביולי שוחרר מבית החולים והחל תהליך שיקום ארוך. בראיון לנדב בורנשטיין סיפר כי במהלך תקופה של כחצי שנה לא יוכל להופיע ושהוא מתקשה לנגן "כמו פעם"‏.. באותה שנה יצא אלבום אוסף של אריק איינשטיין בשם "שר יצחק קלפטר", המסכם את שיתוף הפעולה של השניים. באלבום נכלל שיר מקורי אחד בשם "מעבדות לחירות", שהלחינו קלפטר וגיא בוקאטי למילים של יעקב רוטבליט, וכן גרסה מחודשת של איינשטיין לשירו של קלפטר "צליל מכוון".

בשנת 2013 התארח באלבומה של להקת הדג נחש "זמן להתעורר", בהקלטת השיר "יום שישי". בחודשי הקיץ של אותה שנה נטל חלק בחמש הופעות האיחוד של להקת כוורת, בבריכת הסולטן ובפארק הירקון. במרץ 2014 הקליט מחדש את שירו "דמיון חופשי", עבור הסרט "בשר תותחים" בבימויו של איתן גפני.