Iran

۳ روش برای سیاه نشدن موز

میوه موز به دلیل دارا بودن مواد معدنی مفید، یک خوراکی عالی برای رفع بی حالی و افسردگی قلمداد می ‌شود. در کنار تمام فواید و مزایای عالی این میوه خوشمزه، اما چون در مدت زمان کوتاهی پوست آن تغییر رنگ داده و سیاه می شود، معمولا این عیب به عنوان مانع اصلی خرید بیشتر این میوه شده است.

دلیل اصلی که باعث سیاه شدن سریع موز بعد از خرید و زمان کوتاه استفاده آن می‌شود، مربوط به وجود آنزیم پلی فنل اکسیداز و تنفس بالای این میوه می‌باشد. واکنش این آنزیم در میوه باعث سیاه کردن موز و کاهش کیفیت آن می‌شود. زمانی که به موز ضربه وارد شود و یا در زمان بریدن شاخه آن، تحت فشار قرار گیرد؛ موجب ترشح این آنزیم در موز و سیاه شدن سریع آن می‌شود.

 در این مطلب قصد داریم که روش‌ها و راهکار‌های جدید و متفاوتی را برای سیاه نشدن موز بیان کنیم تا شما بتوانید با این راه حل ها، این مسئله را برای همیشه رفع نمایید.

۱. بسته بندی موز با روزنامه

هر یک از موز‌ها را با چاقوی تیز از خوشه اصلی آن جدا کنید. مراقب باشید که اصلاً به میوه فشار نیاورید و آن را زده دار نکنید. سپس موز‌ها را در یک روزنامه بپیچید و هر یک را در نایلونی جداگانه قرار دهید و آن را باز بگذارید. این روش باعث می‌شود که رطوبت موز از طریق روزنامه جذب شده و تبادلات گازی در موز باعث سیاه نشدن میوه شود.

۲. استفاده از آب میوه‌ها

می‌توانید از چند نوع آبمیوه عالی و اسیدی برای کاهش روند سیاه شدن موز و طولانی کردن زمان استفاده از این میوه بهره ببرید. تنها لازم است که چند قطره از این آبمیوه ها، چون آب سیب، آب لیمو شیرین، آبلیمو، آب گریپ فروت، آب آناناس یا آب پرتقال را به موز بزنید تا پوست این میوه زمان بیشتری زرد بماند. می‌توانید از هر یک از آبمیوه‌های نام برده شده استفاده کنید. عملکرد هر یک از این آبمیوه‌ها برای میوه موز یکسال است و تفاوتی ندارد.

۳. قرار دادن در هوای آزاد

 راحت‌ترین روش برای سیاه نشدن موز نیز روش میوه فروش‌ها می‌باشد. می‌توانید موز‌ها را در یک کیسه پلاستیکی بگذارید و سپس در هوای آزاد خانه آویزان کنید. البته در زمان گذاشتن موز در یخچال نیز در نظر داشته باشید که قرار دادن آن‌ها در جامیوه‌ای و یا طبقات بالای یخچال باعث زودتر سیاه شدن میوه می‌شود. همچنین می‌توانید موز‌ها را در یک قابلمه قرار دهید و در داخل یخچال طبقه متوسط بگذارید.

با توجه به روش‌های بیان شده می‌توانید ماندگاری این میوه را به راحتی افزایش دهید. اما اگر بخواهیم روش‌هایی که باعث سریع‌تر شدن روند سیاهی موز می‌شود و شما شاید ناخودآگاه این اقدامات را انجام می‌دهید باید به مخلوط کردن و گذاشتن موز در کنار سایر میوه‌ها و سبزیجات اشاره کنیم. این کار باعث تولید هورمون اتیلن از این گیاهان شده که موجب تسریع روند سیاه شدن این میوه خواهد شد. پس بهتر است که برای ماندگاری بیشتر موز، این میوه را از سایر میوه‌ها و سبزیجات جدا بگذارید.

منبع: غذالند

Football news:

Dzyuba leads the national team and Zenit and ensures the result. Ozdoev about a teammate
Ter Stegen wants to receive 10 million euros a year. Barcelona offers 6.3 million plus bonuses
In Serie A, after the restart of the season, they will play every day
Hennessy on Havertz in Bavaria: I can't imagine that right now
Real and Arsenal joined the fight for Havertz. Bayer will not sell it for less than 80 million euros
Wife of Ukrainian football player Morozyuk: It's a lie that men are polygamous and women are not. This society imposes
Kylian Mbappe: Winning the Champions League with PSG is something special. Personal awards will be a bonus