Iran

۳۰ دستگاه کمپرسی برای جمع آوری برف به کمک شهرداری رشت آمد

ناصر حاج محمدی عصر روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، افزود: علاوه بر این، چهار دستگاه گریدر کمکینیز امروز "پنجشنبه" به شهرداری رشت منتقل شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون با فعالیت این کامیون ها جمع آوری برف ها  از سطح شهر رشت و انتقال آنها به داخل رودخانه ها آغاز شده است، اظهار داشت: شهرداری با توجه به امکانات، تجهیزات و دستگاه های برف روبی تمام تلاش خود را برای عادی کردن وضعیت و کاهش مشکلات شهروندان به کار گرفته است.

وی با تشریح اقدامات شهرداری رشت در برف اخیر گفت : از همان ساعات اولیه، نیروهای شهرداری با ۴۸ خودروی برفروبی موجود، پای کار بودند و همچنان هم فعال هستند.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت نخست بارش برف، عملیات برف روبی در سطح شهر به طور مداوم انجام می شد، اظهار داشت: بعد از آن به دلیل شدت یافتن بارش ها، خستگی نیرو، فرسودگی ماشین آلات و خرابی ۱۰ دستگاه و نیاز به تعمیر آنها،  عملیات برف روبی دشوار شد.

شهردار رشت افزود : صبح روز سه شنبه بارش برف شدت گرفت،  شهرداری برای بازگشایی و بازنگهداری شریان های اصلی شهر تمام تلاش خود را در این باره به کار گرفت.

وی در موضوع راهپیمایی روز ۲۲ بهمن هم گفت : با هماهنگی های انجام شده مدیران این مجموعه تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا مسیرهای راهپیمایی بازگشایی و شرایط برای تردد و حضور مردم تسهیل شود ضمن اینکه شدت بارش برف همراه با باد در این مدت بسیار زیاد بود.

وی با اشاره به حضور رئیس شورای اسلامی رشت، نائب رئیس، تعدادی دیگر از اعضای شورا در ستاد مدیریت بحران شورا اضافه کرد: ۲۴ ساعت نخست عملیات برف روبی به حدی خوب بود که استاندار گیلان و معاون عمرانی وی طی بازدید از وضعیت شهر ازاقدامات شهرداری تقدیر کردند.

ناصر حاج محمدی در ادامه اظهار داشت: فعالیت مدیران و نیروها در شهرداری رشت فقط محدود به ۴۲ ساعت بارش برف نبود بلکه با اتمام بارش ها کار در مجموعه شهرداری لحظه به لحظه بیشتر شد.

وی با بیان اینکه در روز اول بعد از اتمام بارش برف "سه شنبه" برای بازگشایی هر چه سریعتر خیابان های اصلی وارد کار شدیم، خاطر نشان کرد: در این روز کل معابر اصلی را بازگشایی شدو از دیروز تاکنون بیش از ۷۰ درصد مسیرهای فرعی نیز باز شده و تا فردا مشکلبقیه مسیرها فرعی درجه ۲ حل می شود.

شهردار رشت با اشاره به برخی انتقادات از عملکرد شهرداری گفت : اینان به جای تلاش برای حل مشکل مردم در شرایطی انتقاد می کردند که خود در حال سلفی گرفتن در برف بودند.

وی ضمن عذرخواهی از شهروندان کلانشهر رشت اظهار داشت: همه مدیران و نیروهای شهرداری رشت با توجه به ظرفیت ها، امکانات و تجهیزات پای کار بودند اما برای مشکلاتی که موجب نارضایتی مردم شده  از آنان عذرخواهی می کنم.

بارش برف که از شامگاه یکشنبه در مناطق مختلف گیلان آغاز شد و تا عصر سه شنبه در مناطق مختلف استان ادامه یافت به یک تا ۱.۵متر رسید و موجب قطعی آب و برق بسیاری از مناطق روستایی و شهری در شهرستان های مختلف و مسدود شدن بخش زیادی از جاده های روستایی و نیز آزادراه رشت - قزوین و برخی دیگر از محورهای اصلی جاده ای شد.  

رشت دارای حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت است که در طول روز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد.