Iran

آخرین تلنگر به سقوط و تنزل بولتون در فرآیند تصمیم سازی ترامپ

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با ورودش به نیویورک در روز پنجشنبه و ارائه پیشنهاد یک رژیم بازرسی هسته ای جامع در قبال رفع تحریم های آمریکا، مرحله ی جدیدی را در بازی عمومی که بین ایران و ایالات متحده از زمانی دو کشور تقریبا در ماه گذشته نزدیک به ورود به جنگ شدند، آغاز کرد.

در میانه تشدید تحریم تجاری آمریکا، حملات [منسوب به ایران] به تانکرهای نفت و ساقط کردن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط نیروهای نظامی تهران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با صدایی رسا اعلام کرده است که می خواهد اختلافات را در میز مذاکره حل کند، که به معنی گوشمالی برای مشاوران تندرویی است که خط مشی تهاجمی ترامپ را نسبت به ایران ترسیم کرده اند. گرچه هیچ مذاکره رسمی در حال انجام نیست - و پیشنهاد ظریف بعید است که پذیرفته شود - وزیر امور خارجه ایران روشن کرد که تهران مایل به مصالحه است و حتی "احتیاط" رئیس جمهور آمریکا را ستایش میکند.

این داستان یک شکست دیگر برای مشاور امنیت ملی ترامپ، جان بولتون است.

آخرین تلنگر به سقوط و تنزل بولتون در فرآیند تصمیم سازی ترامپ

به گفته سه منبع مطلع در کاخ سفید که نخواسته اند نام آنها فاش شود، بولتون که اکنون تقریبا به مدت 16 ماه است به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید فعالیت میند، اغلب خود را در معرض شکست در مباحث سیاس گذاری دیده و این امر موجب شده است که این کارمند سابقه دار واشنگتن از کار خود به عنوان مشاور عالی سیاست خارجی ترامپ، ناامید شوند. این مساله همچنین آخرین شواهد سرخوردگی رو به رشد ترامپ است.

مارک گرومبریج، که قبل از جدایی از بولتون به خاطر حمایتش از ترامپ، بیش از یک دهه به عنوان مشاور به بولتون کار کرده بود، میگوید: "در مسائل کلیدی، او برنده نیست."

بولتون در سال جاری میلادی برای مداخله در ونزوئلا فشار آورد و پیشنهاد کرد که نیکولاس مادورو، رییس جمهور درگیر نزاع، در حال ساقط شدن است، اما در این مورد اشتباه کرده است. او همچنین به عنوان یک بازیگر کلیدی در انتقال کشتی ها و تجهیزات نظامی ایالات متحده به خاورمیانه به شمار می رود که یک دوره تنش را به وجود آورد که موجب نابودی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط نیروهای ایران گردید. این امر منجر به تصمیم لحظه آخری ترامپ مبنی بر عدم تلافی جویی شد (موضوع تحسین ظریف از ترامپ در روز پنجشنبه) - معکوس سازی روندی که گفته می شود در تضاد با توصیه های بولتون و وزیر امور خارجه مایک پومپو بوده است.

در دیگر لحظات کلیدی، بولتون به هیچ وجه دیده نشده است. هنگامی که در اواخر ماه گذشته ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کرد، بولتون برای دیدار با همتایانش در مغولستان بود. در عوض، همراه رییس جمهور در طی سفر تاریخی اش به منطقه غیر نظامی شده دو کره، مجری فاکس نیوز، تاکر کارلسون بود که اخیرا بولتون را با عنوان "کرم ساختاری اداری" توصیف کرده و هشدار داده است که "بولتون" که در گذشته از تغییر رژیم در کره شمالی و ایران دفاع کرده، بخشی از گروهکی است که ایالات متحده را به جنگ با عراق برد.

در ماه مارس، یک روز پس از اینکه وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های کشتیرانی چینی را برای انجام تجارت با کره شمالی مجازات کرد، ترامپ در توییتر گفت که "دستور برداشته شدن" تحریم های اضافی در مورد کره شمالی را داده است. اما هیچ تحریم اضافی وجود نداشت و ترامپ در واقع تلاش کرد تا تحریم هایی را که روز گذشته اعلام شده بود، لغو کنند؛ تحرم هایی که بولتون  از آن حمایت کرده و درباره اش توییت کرده بود.

بر اساس گزارش پالیتیکو به تازگی، ترامپ به سناتور رند پل، جمهوری خواه کنتاکی و از لیبرتارین های سرسخت، مجوزی برای تلاش در راه ایجاد کانال سیاسی با ایران داده است (گرچه انکار کرده که پال را به عنوان سفیر دیپلماسی با ایران منصوب کرده است). پال به دنبال دیدار با ظریف در نیویورک است، و در همین حال ظریف روز پنجشنبه با خبرنگاران دیدار با پال را تکذیب نکرد اما نقش این سناتور را "بیش از حد بزرگ شده" توصیف کرد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، کانال رند پال و حضور ظریف در نیویورک، نخستین راه مشخص برای مذاکرات بین ایالات متحده و ایران در طول بحرانی است که تقریبا نزدیک به ایجاد جنگ میان دو کشور شده بود. و این بحران نشانه ای از فروکش ندارد. در روز جمعه، ایران یک تانکر نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد، که منجر به تشدید تنش ها بین تهران و غرب شد.

یکی از منابع ما،  بولتون را به عنوان "بی تفاوت نسبت به مسائل" توصیف کرده، اما افزوده که در دولتی که توسط آشفتگی و حرکات سیاسی ضعیف تعریف شده است، سوال اصلی این است که آیا حرکت به سوی تعامل نشان دهنده "تغییر دائمی سیاست خارجی رییس جمهور است یا خیر؟" "

این منبع معتقد است: "[بولتون] یک حرفه ای است، و این را درک می کند،".

اما تفاوت بین بولتون و ترامپ بدون عواقب نیست. هنگامی که بولتون صحبت می کند، معلوم نیست که آیا وی از طرف رئیس جمهور صحبت می کند یا اینکه ترامپ در ظرف چند ساعت از اظهار نظر مشاور خود از او انتقاد خواهد کرد.

به گفته گرومبریج : این امر باعث شده است که بولتون با مشکل اعتبار در چشم متحدان ایالات متحده روبرو شود. در دیدار با شرکای آمریکایی، از جمله سفر آتی ترامپ به کره جنوبی و ژاپن، به احتمال زیاد سخنان بولتون چندان مهم و مرتبط نیست و، همانطور که گرومبریج می گوید، "متحدان بیشتر به توییتر ترامپ اعتماد میکنند".

در طول دوران حرفه ای خود، بولتون از رویکرد تهاجمی به استفاده از قدرت آمریکایی حمایت کرده است، و معمولا به هزینه از دست رفتن مذاکرات دیپلماتیک. در تهران، بولتون با سوء ظن شدید دیده می شود، زیرا بارها و بارها از سرنگونی حکومت اسلامی حمایت کرده است. با این حال، در رابطه با دشمنان اصلی آمریکا، ایران و کره شمالی، ترامپ از جلسات مذاکره یا پیشنهادات عمومی برای مذاکرات حمایت میکند.

به شکلی قابل توجه، قطع ارتباط با ترامپ به نظر نمی رسد که منجر به آن شده باشد که بولتون به طور کامل از حیطه توجه و علاقه رئیس جمهور خارج شود. انتظار می رود که بولتون هفته آینده سفر خود به ژاپن و کره جنوبی را آغاز کند تا روابط بین دو متحد آمریکایی را که در یک جنگ تجاری خفیف قرار دارند - آن هم در حالی که واشنگتن به آنها نیاز دارد که در مهندسی دستیابی به موفقیت در مذاکرات با کره شمالی و مقابله با چین، در یک جبهه باشند - بهبود بخشد.

اما اختلافات بین ترامپ بولتون اکنون ماهها است که به طور عمومی نمایش داده شده، و ترامپ بارها در مصاحبه ها مواضع لبولتون را رد کرده و حتی برای لغو سیاست های مورد حمایت مشاور امنیت ملی تلاش کرده است.

ترامپ ماه گذشته در مصاحبه با خبرنگاران گفت که او همچنان به بولتون اعتماد دارد اما او را به عنوان یک صدا در میان بسیاری از صداهای  مشورت دهنده دیگر میبیند. وی اضافه کرد که بولتون یکی از تندروترین مشاوران او است و گفت: "افراد دیگری که این موضع را ندارند هم در دولت من هستند".

ترامپ گفت: "من در بسیاری از موارد با جان بولتون مخالف هستم. تنها چیزی که مهم است، منم."

این اختلاف در ماه گذشته زمانی که ترامپ بعد از فرایند تصمیم سازی نرمال در شورای امنیت ملی، از حمله تلافی جویانه به ایران، عقب نشینی کرد، خود را نشان داد. یکی از صداهای کلیدی که ترامپ را برای جلوگیری از جنگ مسلحانه با ایران تشویق کرد، کارلسون، مجری فاکس نیوز بود که از برنامه تلویزیونی خود به عنوان یک کانال ارتباطی عظیم با کاخ سفید استفاده می کند.

جیمز کارفانو، معاون رئيس جمهور در بنیاد میراث محافظه کایری، میگوید: شیوه مشاوره نامتعارف ترامپ منعکس کننده یک ویژگی کلیدی زندگی به عنوان مشاور امنیت ملی رئيس جمهور است: ترامپ حرف خودش را میزند و کار خودش را میکند. مشاوران امنیت ملی ممکن است زمانی  دروازه بانهایی برای تفکر رئیس جمهور در مورد سیاست خارجی و امنیتی بوده باشند، اما در کاخ سفید ترامپ، این مساله دیگر مثل سابق درست نیست. هیچ مشاوری نیست که به ترامپ بگوید چه کار کند.

Football news:

Inter will extend their contracts with Handanovic and D'ambrosio until 2022
Pep Guardiola: I would have stayed at Manchester City and in League 2
Manchester United is ready to sell Alexis, Lingard, Smalling, Dalot, Jones and Rojo
Frank Lampard: I expect more from Chelsea, but now the result is most important
Atalanta does not lose 15 matches in a row – 13 wins and 2 draws
Lorient threw one newcomer off a plane and sent another under the water-all for the sake of presentations on social networks
Pasalic scored a hat-trick in the match against Brescia. Atalanta smashes the opponent 6:1