Iran

باب شدن کلاهبرداری جدید با تکیه بر احتمالات! +تصویر

تابناک اجتماعی -
به تازگی کلاهبرداری جدیدی در کشورمان باب شده که شاید در جهان بی مثل و مانند باشد؛ سودجویی با تکیه بر احتمالات ریاضی!


به گزارش «تابناک»، به تازگی شماری از مشترکان تلفن همراه از دریافت پیامک‌هایی خبر می‌دهند که ظاهرا پیامک‌های اشتباهی هستند که قرار بوده به فرد دیگری واصل شود، اما یک اشتباه موجب شده به دست ایشان برسد. خطایی که ممکن است از خودمان هم سر زده باشد.


البته این اتفاق بر خلاف خطا‌هایی که گهگاه از خودمان یا دور و اطرافیانمان سر می‌زند، عامدانه است. پیامکی که عمدا به دست ما و شما می‌رسد و غرض پنهان شده پشتش با تکرار این پیامک آشکار شده و به کشف کلاهبرداری جدید منجر گردیده است.


در این پیامک‌ها که از شماره‌های واقعی تلفن همراه ارسال شده اند، فردی ضمن سلام، خواسته تا پول را به شماره کارتی که ارسال کرده واریز نمایید. شماره کارتی که آن هم واقعی است و نام مالک کارت و حساب هم به آن ضمیمه شده است. اما کدام پول؟


راز ماجرا در همین نکته نهفته است. اینکه این پیامک ممکن است برای خیلی هایمان بی معنی باشد و در زمره پیامک‌های اشتباهی دسته بندی اش کرده و یا در واکنش به آن پیامک داده یا حتی زنگ بزنیم و یا از کنارش عبور نماییم، اما برای آن‌هایی که قصد جابجایی پول را دارند، این گونه نیست.


به عبارت بهتر، برخی با ارسال پیامک با الگوی اتفاقی در انتخاب مخاطب، بخت شان را برای فریب مردم می‌آزمایند و امیدوارند که برخی از خیل مردمی که پیامک‌های ایشان را دریافت می‌کنند، از زمره کسانی باشند که قصد جابجایی پول را دارند و به این وسیله فریفته شوند.

باب شدن کلاهبرداری جدید با تکیه بر احتمالات! +تصویر


فریبی که می‌تواند مبالغی بین چند ده هزار تومان تا ۳ میلیون به حساب این کلاهبرداران سرازیر نماید که در قیاس با آن، هزینه اندک ارسال پیامک قابل چشم پوشی است. شیوه‌ای جدید از کلاهبرداری که ظاهرا بسیار موفق هم بوده است؛ این را می‌شود از افزایش شمار این دست پیامک‌ها دریافت.


به این گزاره، گزارش‌های مقامات و مسئولان در این خصوص را هم می‌توان افزود که حکایت از رونق این کلاهبرداری در کشورمان دارد، از جمله گزارشی که اخیرا معاون دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی در این خصوص ارائه داده و با تکیه به آن، از مردم خواسته که در مورد پیامک‌هایی که مربوط به واریز مبالغ است خیلی دقت کرده و پیش از تحقیق در خصوص صحت آن کاری نکنند.


یادآوری این نکته بدیهی که اگر قصد جابجایی پول به حساب کسی را دارید و به ناگهان پیامکی دریافت کردید که تاکید دارد پول را به حساب دیگری، به نام فرد دیگی واریز نمایید، ضروری ست در این خصوص تحقیق و بررسی کرده و پیش از اطمینان از صحت و سقم این پیامک، به پیامک‌های دریافتی اعتنا نکرد ه. و اقدام به واریز وجه ننمایید.


این نکته اگرچه بدیهی به نظر می‌رسد، اما مرور برخی پرونده‌های گشوده شده در این خصوص نشان می‌دهد که نیازمند یادآوری آن به عموم مردم هستیم. گوشزد کردن این نکته کلیدی که کلاهبرداران در کمین تراکنش‌های مالی پرشمار در جامعه نشسته اند و به سان ضرب المثل «سنگ مفت، گنجشک مفت»، زمان‌های زیادی از شبانه روز را صرف ارسال پیامکی تکراری به مردم می‌کنند.


کلاهبردارانی که جاویدنیا، معاون دادستان تاکید دارد شمار پرونده‌های تشکیل شده توسط شان رو به افزایش است و بر این اساس توصیه‌هایی به مردم کرده است؛ اینکه مثلا شماره ثابت متعلق به بانک که پیامک‌های تراکنش‌ها را ارسال می‌کند را ذخیره کنند تا اگر از شماره دیگر و جدیدی پیامک واصل شد، بتوانند تشخیص دهند متعلق به بانک است یا خیر. یا این توصیه که حتی پیامک دریافتی از اقوام را هم باور نکنند، چون ممکن است گوشی شان به سرقت رفته باشد.


سلسله مراقبت‌هایی برای دوری جستن از خطر کلاهبرداران اتفاقی. کلاهبردارانی که ظاهرا خیالشان راحت است هیچ نهاد و مرجعی نیست که مردم پیامک‌های دریافتی از ایشان را برای پیشگیری در اختیارشان بگذارند تا اقدامتی مانند مسدودی شماره تلفن یا شماره حساب را برایشان به ارمغان بیاورد و با خیال راحت به ارسال پیامک‌های انبوه کلاهبرداری مشغولند.

Football news:

Klopp on the championship corridor from city: I don't need it. We don't celebrate events from a week ago
Inter will announce the transfer of Hakimi after the end of the season
Zidane on Hames' words about Real Madrid: I understand him. He wants to play more, which is normal
The environment of Grisman outraged by the behavior of leopards. They believe that Messi can change the situation
CEO akhmata about Glushakov: We are happy with it. We will discuss the future at the end of the season
Arteta Pro 4:0 with Norwich: Arsenal are moving in the right direction
Heness about Sane: This transfer will make Bayern even more beautiful