Iran

بن سلمان در پس پرونده های فساد چه چیزی را پنهان می کند؟

پارسینه: در اقدامی بی سابقه مقامات سعودی جزییات پرونده‌های فساد در وزارتخانه‌های حساس را منتشر کردند، این امر حاکی از آن است که اهدافی سیاسی به منظور از میان بردن برخی مسئولان فعلی نظام عربستان را دنبال می‌کند.

به نظر می‌رسد که بن سلمان و همراهانش با بازداشت و دستگیری و محکومیت ده‌ها تن از مسئولان ارشد و افسران نظام عربستان دست به اقداماتی ممنوعه و بی سابقه در این کشور زدند. آن‌ها جزییات پرونده‌های فساد در داخل وزارتخانه‌های حساسی مانند وزارت دفاع و خارجه را منتشر کردند. شامگاه پنجشنبه هیات نظارت و بازرسی و مبارزه با فساد در عربستان از تحقیق در خصوص پرونده‌های فساد مالی درداخل وزارت دفاع عربستان و دست داشتن شماری از مسئولان ارشد و افسران در این پرونده سخن گفت.

هیات مزبور همچنین مدیر بخش تضمین کیفیت در یکی از مناطق و دو برادر او را نیز به فساد متهم کرد و این علاوه بر نماینده امور مالی در وزارت دارایی در یکی از استان‌ها و یک سرلشکر بازنشسته در وزارت گارد ملی و مدیر بخش قرارداد‌ها و فروش در امور بهداشت و کارمندی در وزارت آموزش و پرورش در یکی از مناطق است.

جزییات مسائل فساد در وزارت دفاع

هیات نظارت و بازرسی اعلام کرد که این پرونده‌ها حاکی از وجود معاملات مالی مشکوک به میزان ۳۲۸ میلیون دلار در وزارت دفاع است. هیات نظارت در ۶ پرونده دستکم ۵۱ نفر اعم از تاجران و مقیمان را متهم کرد. منبع مسئول در هیات نظارت و بازرسی گفت: هیات طی مدت گذشته ۱۵۸ پرونده را گشود و با ۴۸ نفر در حال تحقیق و بازپرسی است که ۱۹ تن از آن‌ها وابسته به وزارت دفاع و ۳ نفر دیگر از کارکنان دولتی و ۱۸ نفر از تاجران و ۸ نفر از کارکنان شرکت‌هایی هستند که با نیرو‌های ائتلاف متجاوز قرارداد‌هایی بسته اند که ۳ تن از آن‌ها خارجی هستند.

هیات مذکور تاکید کرد که "متهمان درآمد‌های نامشروعی به میزان یک میلیارد و ۲۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال سعودی کسب کردند. تحقیقات به متهم کردن ۴۴ نفر منتهی شد، و تحقیق به منظور بازگرداندن اموال به خزانه کشور همچنان ادامه دارد".

طرح حذف شاهزادگان ارشد و مسئولان

ناظران مسائل عربستان تاکید می‌کنند که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دست به اقداماتی سریع به منظور خلاص شدن از مخالفان خود قبل از به قدرت رسیدن جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا می‌زند. ممکن است بن سلمان دست به حذف شاهزادگان ارشد و اعدام یا ترور آن‌ها بزند و ادعا کند که در زندان خودکشی کردند؛ و این دقیقا همان اتفاقی است که برای فهد بن ترکی بن عبدالعزیز آل سعود فرمانده عناصر ائتلاف متجاوز علیه یمن رخ داد. او به شیوه‌ای توهین آمیز از وزارت دفاع اخراج شد و به فساد مالی متهم گشت و مسئول شکست جنگ یمن معرفی شد تا چهره ولیعهد خدشه دار نشود.

باجگیری از تاجران و شاهزادگان

پایگاه‌های متخصص در امور عربستان جزییات فراخواندن تاجران بزرگ در عربستان به دستور ولیعهد به منظور باجگیری از آن‌ها را برملا کردند. در میان آن‌ها برخی تاجران قدیمی و هوادار نظام سعودی نیز دیده می‌شود. این افراد هر ازگاهی به منظور باجگیری از آن‌ها فراخوانده می‌شدند. درخواست‌های بن سلمان از این افراد گاهی به میلیارد‌ها ریال سعودی می‌رسد.

بازداشت شدگان هتل ریتز کارلتون عربستان

در اوایل ماه نوامبر ۲۰۱۷ حدود ۴۰۰ نفر از قدرتمندترین شخصیت‌ها در عربستان ازجمله شاهزادگان و تاجران و وزیران دستگیر شدند و در هتل ریتز کارلتون تحت بازداشت قرار گرفتند. این مساله به بزرگترین عملیات پاکسازی و بحث برانگیزترین آن در تاریخ معاصر عربستان تبدیل شد. روزنامه گاردین انگلیس در گزارشی تاکید کرد که بازداشت‌ها پایه‌های جامعه عربستان را تکان داد و شخصیت‌های ارشد را به سرعت به هدفی برای بازداشت تبدیل کرد. قوانین زیرپا گذاشته شد؛ و امپراطوری‌های تجاری هدف گرفته شدند و توافق سنتی و قدیمی میان دولت و نخبگان تاثیر گذار از میان رفت.

اخبار مرتبط

Football news:

Lampard on Mount: I moved to Chelsea at his age and it took me a year to find myself. And he already has so many games
Mbappe does not score for PSG 4 matches in a row. This is his worst streak since April-May 2018
Mourinho on Rashford's words: Go to Opta and draw your own conclusions. Liverpool - Manchester United-and so quite a loud match
Ronaldo: Real Madrid made a mistake by letting Hakimi go. Sometimes I say to myself: Imagine yourself and him - we would move at a good speed
Barcelona would not consider Messi's participation in the game with Athletic if it were not for the trophy match
Jurgen Klopp: Manchester United are now flying forward and we have difficulties. But we are not so far from the top of the form
Klopp on hugs: If it was a threat to the players' health, we wouldn't do it. The pitch is a safe place