Iran

چرا ورود سینمای ایران به بورس شکست خورده است؟

چرا ورود سینمای ایران به بورس شکست خورده است؟کوشش‌ها برای ورود سینما به بازار سرمایه در شرایطی به فرجام مشخص نرسیده که در نهایت نیز بعید به نظر می‌رسد در این زمینه شاهد یک اتفاق بزرگ باشیم، چرا که سازوکارهای سینمایی با اصول بازار سرمایه در تناقض آشکار است و بدیهی‌ترین اصل یعنی برخورداری از سرمایه‌های قابل عرضه نیز با تشکیک جدی روبرو است و در واقع سینمای ایران چیزی برای عرضه در بورس ندارد.

به گزارش «تابناک»؛ طرح ورود سینمای ایران به بورس از سال 1396 مطرح شد و تلاش‌هایی برای ورود یک نماد سینمایی به بازار فرابورس همچون نماد وهنر صورت پذیرفت اما این کوشش‌ها تاکنون بی‌فرجام باقی مانده است. به تازگی برخی متولیان امر نیز از تداوم پیگیری‌ها برای تحقق این اتفاق مهم با سرمایه بیست میلیارد تومانی خبر دادند اما کم و کیف این رویکرد با اما و اگرهای فراوانی همراه است که ورود سینمای ایران به بورس را دور از دسترس می‌سازد.

از دو سال پیش تلاش هایی شده که سینما در قالب کمپانی های تولیدی وارد بورس شود اما تماماً شکست خورده. اولا مجموعه های سینمایی به جز چند سالن سینما، غالباً سودده نیستند. ثانیاً همان هایی هم که سودده هستند، نه شفافیت مالی دارند و نه مدیران شان تمایلی به شفافیت مالی دارند که جزو بدیهیات حضور در بورس است.

ثالثاً برای ورود به بورس نیاز به دارایی های استهلاک ناپذیر است که به جز سالن های سینما، چیز جدی در دست برخی سینماگران نیست و این دارایی هم برای فعالان بازار سرمایه جذاب نیست. به همین دلیل سینمای ایران هنوز نتوانسته در بورس برود.

Football news:

Robles on refereeing the match with Real Madrid and VAR: dubious episodes are always Interpreted in favor of top clubs
Conte on 4:3 with Fiorentina: impressed with Inter's attack. We didn't have enough balance, we paid for it
Zidane about 3:2 with Betis: real can get better and will. A difficult game, but we believed in winning until the end
Dest said goodbye to the Ajax players and will fly to Barcelona today (Gerard Romero)
Vidal made his debut for Inter in the match against Fiorentina
Barcelona will only consider Zinchenko if Firpo leaves
The referee after VAR for a foul on Jovic removed defender Betis Emerson