Iran

درخت زیتون را در منزل پرورش دهید

در هر شهری که زندگی می‌کنید می‌توانید یک درخت زیتون در فضای خانه داشته باشید و از زیبایی آن لذت ببرید.

 داشتن یک درخت زیتون در فضای خانه و آپارتمان شما ممکن است سخت باشد، اما زیبایی بسزایی را به محیط اطراف شما خواهد بخشید.

درخت زیتون رشد تقریبا آرامی دارد و متعلق به مناطق مدیترانه است، اما اگر نور کافی موجود باشد می‌توانید آن را در منزل پرورش دهید.

اگر درخت زیتون را در منزل داشته باشید، تابستان می‌توانید منتظر شکوفه‌های سفید رنگ آن باشید. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای خشک زندگی می‌کنید و به اندازه کافی خوش شانس باشید، شاید بتوانید شاهد رشد میوه‌های زیتون بر روی این درخت باشید.

درخت زیتون هر سال به طور متوسط، بین ۵-۱۰ سانتیمتر رشد می‌کند، جالب است بدانید این گیاه عاشق نور خورشید است و در اثر وزش باد هم آسیب چندانی نمی‌بیند.


آبیاری و دما: در بهار و تابستان، حداقل هفته‌ای یکبار به درخت زیتون آب دهید، اما بدانید آبیاری بیش از حد می‌تواند به درخت آسیب برساند. درخت زیتون نمی‌تواند دمای زیر منفی ۹ درجه را تحمل کند.

خاک: بهترین خاک برای درخت زیتون، خاک قلیایی است و باید از محکم بودن گیاه در خاک مطمئن شوید. مواظب باشید که آن را شل در خاک نکارید و ریشه را به خوبی در خاک مستقر کنید و خاک را به طور مناسب زهکشی کنید و در صورت لزوم، کمی شن و ماسه هم به آن اضافه کنید.

لازم است بدانید که برای رشد بهتر باید هر ماه به آن کود مناسب اضافه کنید و بهتر است در سال‌های اول شاخه‌های جانبی آن را هرس کنید.

روش تکثیر درخت زیتون


خوابانیدن شاخه، پیوند زدن و قلمه زدن از جمله راه‌های تکثیر زیتون هستند. پیوند زدن زیتون مستلزم وجود نهال‌های بذری به عنوان پایه هستند، به این دلیل نوک هسته‌های زیتون را می‌شکنند تا آب و اکسیژن وارد بذر شود. هسته‌ها پایان خرداد ماه (در هوای آزاد) کاشته می‌شوند. بذر‌ها در شرایط گلخانه جوانه می‌زنند و در سال بعد در فصل بهار به خزانه منتقل می‌شوند.

روش مرسوم تری که برای ازدیاد زیتون استفاده می‌شود قلمه است. برای قلمه زدن، قلمه‌هایی با اندازه (قطر) ۲-۳ سانتیمتر و طول ۳۰-۳۵ سانتیمتر از شاخه‌های زیتون تهیه می‌کنند و در محل اصلی به طور مستقیم می‌کارند.

Football news:

Thomas Tuchel: If both legs were intact, you could have seen my 40-meter sprint
PSG saved Tuchel's pet: Choupo-moting got everyone for free, managed not to score from a centimetre, and now pulled Paris to the semi-finals of the Champions League
Gian Piero Gasperini: The worst part is that we were so close. I can only thank the guys
Neymar was the player of the match Atalanta-PSG. He gave an assist
ПС PSG suffered through the entire quarter-final and turned it over in 149 seconds. Lifted the Italian curse and went so far in the Champions League for the first time in 25 years
ПС PSG's pain was transformed into happiness: in three minutes, the suffering stars turned into celebrating kings
The club from Italy won't win the Champions League for the 10th year in a row. This is an anti-record