Iran

حکیم خواستار تقدم منافع ملی عراق بر منافع شخصی و حزبی شد

الحکیم در این پیام که در توئیتر منتشر کرد، آورده است: بدون ترید عراق بالاتر از احزاب و تمام طیف‌ها قرار دارد و منافع ملی هدفی است که تمام عراقی‌ها بدنبال آن هستند.

وی افزود: حفظ حاکمیت عراق، استقلال در تصمیمات سیاسی و یکپارچگی خاک کشور، مبانی و اصول ملی است که مورد توافق همگان است، آیا این کشور زخم‌خورده شایسته این نیست که منافع آن بر منافع حزبی و شخصی مقدم شود؟

رهبر جریان حکمت عراق خطاب به رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی کشورش گفت: مخلصانه از شما می‌خواهم که مانع از آن شوید که مردم عراق بیش از این درد و رنج کشیده و قربانی شوند.

الحکیم اضافه کرد: خواستار آن هستم که خالصانه برای عراق در زیر پرچم الله اکبر متحد شوید و تا حصول نتیجه برای تمامی عراقی‌ها بویژه جوانانی که بیش از ۱۰۰ روز در تظاهرات حضور دارند، ازپای ننشینید.

وی گفت: تعلل (برای تشکیل کابینه جدید عراق) دیگر بس است، چرا که این مسأله همانگونه که مرجعیت عالی دینی عراق در بیانیه امروز خود بیان فرمودند، مشکلات مردم عراق را تشدید کرده است.

الحکیم درپایان از تمام گروه‌ها و احزاب سیاسی عراقی خواست که از نقشه راهی که مرجعیت عالی شیعه در عراق برای آنان ترسیم کرده است، پیروی کنند و آن را سرلوحه کار خویش قرار دهند.

«نوری المالکی» نخست وزیر اسبق و رییس کنونی ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نیز به مانع‌تراشان در روند انتخاب نخست وزیر جدید و جانشین "عادل عبدالمهدی" هشدار داده بود.

موج نخست اعتراضات در عراق که روز اول اکتبر (۹ مهرماه) و در اعتراض به ناکارآمد توصیف کردن دولت، تبعیض، فقر، بیکاری و فساد مقام‌های دولتی آغاز شد، همچنان با فراز و فرود در این مناطق ادامه دارد.

عبدالمهدی هفتم آذرماه از سمت خود استعفا کرد، اما هنوز جایگزین او به علت اختلاف‌های سیاسی درون حاکمیت تعیین نشده است، هرچند برخی منابع عراقی اعلام کردند "محمد توفیق علاوی"به سمت نخست وزیر جدید عراق معرفی خواهد شد.9363