Iran

احیای روستاها با جدیت از سوی دهیاران دنبال شود / خالی شدن روستاها خسارت های جدی برای یزد دارد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با جمعی از دهیاران استان یزد اظهار داشت: روستاهای ما همه یک سابقه درخشانی دارند و وضعیت الانشان هم مهم است.
وی با بیان اینکه رویکرد چند پیشین در ارتباط با روستاها به گونه ای بود که جمعیت روستایی به سمت شهرها هدایت شده و بسیاری از روستاها خالی از سکنه شدند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه مهاجرت از روستا به شهر سبب شده که سبک زندگی مردم هم تغییر بسیار زیادی بکند گفت: در گذشته روستاها تامین کننده اکثر مواد غذایی شهرها بودند و از شیر، گوشت، تخم مرغ، مرغ، میوه ها، سبزیجات و موارد مختلف دیگر حتی نان هم از روستا به شهر می رسید و همه مردم شهرها هم این مایحتاج خود را از روستاها تامین می کردند.
ناصری یزدی با بیان اینکه این موضوع سبب شده بود که کشور در ارتباط با مواد غذایی به خارج و دیگر کشورها وابسته نباشد تصریح کرد: الان سبک زندگی تغییر کرده و روستاها خالی از سکنه شده اند و یا اینکه جوانان به شهرها مهاجرت کرده اند و برعکس گذشته، روستاها امروز مایحتاج زندگی خود را از شهرها تامین می کنند.
امام جمعه یزد با بیان اینکه روستاهای یزد امتیازات و ویژگی های بسیار خاص و منحصر به فردی دارد خاطرنشان کرد: روستاها می توانند خیلی از نواقصی که در شهرها وجود دارد را جبران کنند گفت: الان روستاهای یزد در حال تبدیل شده به مهمان پذیر می شوند و تنها در پایان هفته، مردم شهرهای مختلف استان به روستاهای خوش آب و هوا می روند و یک یا دو روز در این روستاها می مانند.
وی افزود: اگر بخواهیم برنامه ریزی دراز مدت داشته باشیم، بی توجهی به روستاها برای نسل های آینده ما بسیار خطرناک و مشکل ساز است و اگر روستاها از بین برود، در آینده فرزندان ما مشکلات بسیاری را مشاهده می کنند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد صحبت های برخی مسئولان که بیان می کنند یزد باید کشاورزی را به صورت کامل کنار بگذارد، را خام دانست و گفت: اگر یزد کشاورزی را کنار بگذارد همین خاک حاصل خیزی که الان دارد را هم به بیابان تبدیل کرده و در آینده ای نزدیک بیابان زایی شدیدی در استان به وجود می آید.
ناصری یزدی احیای روستاها را بر پایه احیای کشاورزی دانست و گفت: کشاورزی باید با سیستم های نوین آبیاری و مدیریت مصرف آب در روستاها احیا شود تا زمینه حضور مجدد روستاییان در آن به وجود آید.
امام جمعه یزد تصریح کرد: اینکه برخی افراد می گویند کشت گندم صرف نمی کند و باید آن را از خارج کشور وارد کنیم، دقیقا چیزی است که آمریکایی ها می خواهند و به دنبال آن هستند که ما حتی در مواد غذایی هم وابسته به خارج کشور باشیم تا بتوانند با کوچکترین فشاری، ایران را از پای درآورند.
وی نتیجه این چنین تفکرهایی را همان نتیجه ای دانست که از کاهش جمعیت در کشور به وجود آمد و همین امروز هم ما خسارت های ناشی از کم شدن جمعیت را احساس می کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه کاهش جمعیت یکی از توطئه های دشمنان است که متاسفانه در داخل کشور هم بر اثر اشتباهات عملکردی برخی افراد اجرایی شد گفت: اگر جمعیت در ایران به همینطور پیش برود، ۳۰ سال آینده جمعیت ایران پیر و فرسوده می شود.
ناصری یزدی از نظارت ضعیف در ارتباط با اتباع بیگانه انتقاد کرد و گفت: چرا باید در هر نقطه از استان، اتباع بیگانه حضور بسیار زیادی داشته باشند و مشاغل غیرمجاز مشغول به فعالیت هستند، باید نظارت بیشتر باشد که اشتغال اتباع تنها در مشاغل مجاز آنها انجام شود و نسبت به موضوع پراکندگی و تعداد آنها در استان هم برنامه ریزی دقیقی شود.

48

Football news:

Shakhtar forward Moraes before the semi-final with Inter: the Matches we always want
Ocampos on Sevilla – Manchester United semi-final: Historical confrontation. We're really hungry
Chelsea can give Bakayoko on loan to Milan for 3 million euros with the right to buy out for 35 million^. Milan intends to return Chelsea midfielder Tiemoue Bakayoko, who played for the Rossoneri on loan in the 2018/19 season
Lopetegui Pro 1-0 with Wolverhampton: Sevilla deserved to win against a very good team
Kashtru about the defeat of Basel: a Difficult match, but Shakhtar dominated almost all the time
Nuno about 0:1 with Sevilla: Disappointment. Wolverhampton conceded too often in the final minutes
Immobile about Newcastle: They called my agent when the sheikhs bought the club