Iran

جمعیت نیوزیلند از ۵ میلیون گذشت

به گزارش پایگاه اداره ملی آمار نیوزیلند، جمعیت این کشور در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ فروردین) به ۵،۰۰۲،۱۰۰ نفر رسید. این رقم کیوی‌های (شهروندان نیوزیلندی) بازگشته از خارج و افرادی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، دربر نمی‌گیرد.  

بر اساس اطلاعات موجود در تارنمای این اداره، جمعیت این کشور در ۱۷ سال پیش (سال ۲۰۰۳) ۴ میلیون نفر بود و پیش بینی می‌شود بر حسب میزان رشد جمعیت، در دهه ۲۰۴۰ جمعیت نیوزیلند به ۶ میلیون نفر برسد.

نیوزیلند در سال ۱۹۰۸ جمعیت ۱ میلیون نفر را ثبت کرد و ۴۴ سال بعد یعنی در سال  ۱۹۵۲ تعداد ۲ میلیون نفر را تجربه کرد. ۲۱ سال پس از آن یعنی در سال ۱۹۷۳ این کشور ۳ میلیون نفری شد. ۳۰ سال طول کشید تا رقم ۴ میلیون نفر در سال ۲۰۰۳ برای این کشور ثبت شود.

مسئولان اداره آمار، سال ۲۰۲۰ را با توجه به تغییر الگوهای سفر و مهاجرت در نتیجه بحران کرونا، سالی مهم و تعیین کننده برای جمعیت کشور می دانند چرا که پیش بینی‌های قبلی را با تغییر رو به رو کرده است.

در نتیجه بروز بحران جهانی کرونا، ۸۰ هزار نیوزیلندی به کشور خود بازگشته اند و برای حداقل یکسال آینده در این کشور باقی خواهند ماند. این موضوع ممکن است اقامت آنها را در کشور دائمی‌ کند اما با همه این وجود برخی از تحلیلگران پیش بینی می‌کنند رشد جمعیت طی سال های پیش رو نسبت به دهه گذشته سرعت کمتری خواهد داشت.

نیوزیلند با یک مساحت ۲۶۸.۶۸۰ کیلومتر مربعی این یک قدرت منطقه ای و در حال ظهور است و نسبت به اندازه و جمعیت آن دارای تولید ناخالص داخلی بسیار زیادی است که قدرت این کشور را با کشور همسایه استرالیا برابر کرده است.

این کشور دارای رده ۵۳ بزرگترین اقتصاد ملی در جهان از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) و رده ۶۸ اقتصاد جهان از نظر توازن قدرت خرید (PPP) می باشد. نیوزلند دارای یکی از جهانی ترین اقتصادها است.

نیوزلند در سال ۲۰۱۶ رتبه دوم شاخص آسانی کسب و کار را در بین ۱۸۵ کشور کسب کرد و همچنین رتبه نخست در کارآفرینی، حفاظت از اقلیت سرمایه گذار و ثبت آسان کسب وکار و دادن اعتبار را از آن خود کرد.

این کشور در آزادی های سیاسی، حق آزادی بیان و حقوق شهروندی نیز امتیاز یک (بالاترین امتیاز موجود) را بدست آورد.

از  پنج میلیون و دو هزار و صد نفر جمعیت ساکن نیوزیلند، تعداد ۲،۴۶۳،۱۰۰ نفر مرد و تعداد ۲.۵۳۹.۱۰۰ نفر زن هستند. سن متوسط زنان ۳۶،۲ و سن متوسط مردان ۳۸،۵ سال است.

این کشور بخشی از یک جزیره در جنوب غربی اقیانوس آرام است که بیش از ۹۰ درصد آن زیر آب قرار دارد. بنابر این مجموعه ای از چندین جزیره است که جزایر نیو، جزایر کوک، توکلائو خود مختار هستند و عمده درآمد آنها از طریق کشاورزی و دامپروری ست.

این کشور که پایتخت آن ولینگتون است اما آوکلند پرجمعیت‌ترین شهر آن است، تا حدود ۸۰۰ سال پیش، کشف نشده بود و طبیعتا هیچ انسانی در آنجا زندگی نمی کرد.

مساحت کشور نیوزیلند: ۲۶۸.۶۸۰ کیلومتر مربع و از جمعیت پنج میلیونی آن ۷۸ درصد مهاجرین اروپایی هستند.

Football news:

This is the best Milan in years: superkambekom with Juve (3 goals in 5 minutes!) saved the intrigue in Serie A
Zlatan Ibrahimovic: I am the President, player and coach! If I had been in Milan since the start of the season, we would have taken the scudetto
Sarri on the defeat by Milan: we played first-class football for 60 minutes. Then-turbidity
Pioli on the victory over Juve: Milan became a team. We can play even better
Pioli beat Juventus for the first time as a coach
Vardy has scored 10 goals for Arsenal in Premier League matches. Only Rooney has more
Ronaldo scores or gives an assist in 17 consecutive Serie A matches, where he scored 25 (21+4) points