Iran

کوچ بهاره عشایر یزد پایان یافت

حسن زارع ، عصر سه‌ شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: عشایر استان مراتع مناطق قشلاق خود را هفته گذشته به سمت نواحی خوش آب و هوا که بیشتر در استان های فارس و کرمان قرار دارد، آغاز کردند.

وی اظهارکرد: با توجه به شیوع کرونا این کار با رعایت تمامی اصول بهداشتی و  فاصله گذاری فیزیکی خانوارها انجام شد.

رییس اداره امور عشایری یزد با اشاره به فاصله برخی مناطق ییلاقی با قشلاق ، تصریح کرد: کوچ عشایر با استفاده از وسایط نقلیه شخصی صورت گرفت.

وی ادامه داد : برای حرکت و کوچ عشایر تمهیدات لازم اندیشده شده و زیرساخت های لازم از جمله تیغ زنی ایل راه انجام و این طرح ادامه دارد.

وی یادآورشد: هزار و ۲۰۰  کیلومتر ایل راه ها در حد فاصل مناطق ییلاقی و قشلاقی استان های یزد، فارس و کرمان وجود دارد که مورد استفاده عشایر است .

زارع با بیان اینکه ، همه ساله زمان کوچ عشایر استان مستقر در شهرستان های ابرکوه و خاتم  از اواسط فروردین ماه آغاز می شد، تصریح کرد: امسال به خاطر شیوع کرونا ، حرکت از قشلاق به ییلاق ۲ استان یادشده به اواخر اردیبهشت ماه آینده موکول شد.

رییس اداره امور عشایری یزد اضافه کرد: با توجه به گستردگی مناطق عشایری و پراکندگی جمعیت آنها و همچنین ارائه آموزش‌های بهداشتی ، تاکنون موردی از تست مثبت ابتلا به بیماری کرونا در میان عشایر این استان گزارش نشده است.

وی تاکید کرد:  همزمان با کوچ عشایر نیز تیم واکسیناسیون اداره کل دامپزشکی، عوامل نیروی انتظامی و عاملان توزیع نیازهای ضروری آنها  در زمان های مقرر استقرار یافتند.

مدیر امور عشایری یزد اضافه کرد: بخش هایی از مراتع فارس و کرمان ، در اختیار عشایر استان  به صورت مراتع ییلاقی قرار دارد.

تولیدات سالانه عشایر استان  چهار هزار و ۳۸۰ تن انواع فراورده های دامی و لبنی است و علاوه بر تولید ۴۰۰ تن ( ۲۵ درصد) گوشت قرمز، آنها در تولید ۲۰ درصد صنایع‌ دستی استان نیز نقش بسزایی دارند.

جمعیت عشایر استان یزد سه هزار خانوار با ۱۰ هزار نفر جمعیت است که در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند که از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند و در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰  نفر شتر فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد و یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد آنها در ۲۱ شهر و بقیه در  روستاها زندگی می کنند.

 همچنین رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر سه شنبه گفت: تاکنون ۱۲۴ هزار و ۶۰۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۶۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی در کشور به  هفت هزار و ۱۱۹ تن  رسیده است.

کیانوش جهانپور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۳۰ اردیبهشت) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی  ۲ هزار و ۱۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شدند که از بین مبتلایان جدید، ۴۲۴ مورد بستری ( حدود ۲۰ درصد) و هزار و ۶۸۷ مورد سرپایی هستند.

وی اضافه کرد: روند نزولی فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ ادامه دارد  و بر اساس این گزارش ها تاکنون ۹۷ هزار و ۱۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده اند و ۲ هزار و ۶۹۸ تن تحت مراقبت در بخش های آی. سی. یو قرار دارند.

به گفته وی تاکنون ۷۱۶ هزار و ۱۷۶ آزمایش آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام شده است.

Football news:

Bruno was named player of the month in the Premier League for the second time in a row
Giovanni van Bronckhorst: I can't imagine Barcelona without Messi
Zlatan on the future in Milan: Ibra is not a player for the Europa League
Fiorentina wants to get Higuain as part of Chiesa's exchange to Juventus
Direct shots from a corner are a deliberate technique of the team from Portugal. Scored the winning goal in the 91st and moved closer to the Europa League
Brescia reported that Balotelli weighs 100 kg. He gained 8 kg of extra weight
60 years ago, the USSR team was the first to win the Euro