Iran

نیترات آمونیوم در چه کشور‌هایی انبار می‌شود؟

در پی خرابی‌های گسترده ناشی از انفجار نیترات آمونیوم در بندر بیروت، نگرانی بابت انبار آن در سراسر دنیا بالا گرفته است.

به گزارش بی بی سی، این ترکیب شیمیایی استفاده گسترده‌ای در سراسر دنیا به عنوان کود یا ماده منفجره در معادن دارد. اما برای محل و مدت نگهداری آن قوانین سخت‌گیرانه‌ای وضع شده است و به خاطر احتمال استفاده از آن در ساخت بمب مکان این انبار‌ها نیز اغلب مخفی نگه داشته می‌شود.

هند
حدود ۷۴۰ تن نیترات آمونیوم در ۳۷ کانتینر به مدت پنج سال در ۷۰۰ متری یک منطقه مسکونی در ۲۰ کیلومتری چنای، یکی از شهر‌های بزرگ هند، نگهداری می‌شد. در آن مدت مقامات ایالت تامیل نادو در جنوب هند درگیر یک دعوای حقوقی با شرکتی بودند که این محموله را در سال ۲۰۱۵ از کره جنوبی وارد کرده بود و مدعی بود که مصرف کشاورزی دارد.

به این محموله اجازه خروج از گمرک داده نشده بود و تحقیقات نشان داد که این شرکت:

مقدار کمی از این محموله بعد از آسیبی که در سال ۲۰۱۵ به خاطر سیل دید دور ریخته شد. ۶۹۷ تن باقی‌مانده در حراجی به فروش رسید و حالا به ایالات تلانگانا منتقل شده است.

نیترات آمونیوم در چه کشور‌هایی انبار می‌شود؟

یمن
دادستان کل این کشور جنگ‌زده دستور بررسی گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر وجود بیش از ۱۰۰ کانتینر نیترات آمونیوم در بندر عدن، در جنوب این کشور، را صادر کرده است.

بنا بر این گزارش‌ها، این ماده شیمیایی سه سال پیش وارد کشور شد و توسط نیرو‌های تحت رهبری عربستان  توقیف شد.

طارق سلام، فرماندار عدن، می‌گوید: "مسئولیت نگهداری این محموله خطرناک با نیرو‌های مستقر در این بندر است. بر اساس تخمین‌ها، ۴۹۰۰ تن نیترات آمونیوم در ۱۳۰ کانتینر انبار شده است. ".

اما شرکت دولتی بنادر خلیج عدن می‌گوید که ماده‌ای که در این کانتینر‌ها انبار شده است "اوره است که مصرف کود کشاورزی دارد".

به گفته این شرکت "این ماده نه قابلیت انفجار دارد و نه خواص رادیواکتیو. انبار و استفاده از آن نیز ممنوع نیست. "

عراق
دولت عراق با صدور فرمانی خواستار بررسی سریع کلیه مواد خطرناک در بنادر و فرودگاه‌ها شد و دریافت که نیترات آمونیوم در فرودگاه بین‌المللی بغداد انبار شده بود.

یکی از مقامات نظامی این کشور روز ۹ اوت در توییتر اعلام کرد که "دایره مهندسی نظامی وزارت دفاع عراق... ترکیبات بسیار خطرناکی را در امنیت کامل از انبار بار فرودگاه بغداد خارج کرد و به مقصد نهایی یعنی انبار‌های دایره مهندسی نظامی منتقل کرد. "

استرالیا
حتی پیش از انفجار بیروت هم ساکنان شهر نیوکاسل در ایالت نیو ساوت ولز خواهان تخلیه کامل یا کاهش یک محموله بزرگ نیترات آمونیوم در انباری در ۳ کیلومتری مرکز شهر بودند.

اما اوریکا، شرکتی که تامین‌کننده مواد منفجره برای صنعت معدن است، می‌گفت که این محموله با رعایت مسائل ایمنی در مناطقی انبار شده است که "هم ویژگی‌های ضدحریق دارند و هم صرفا برای مواد غیر قابل اشتعال ساخته شده‌اند"؛ و نهاد ناظر بر ایمنی محل کار در جنوب استرالیا نیز گفت که نیترات آمونیوم در ۱۷۰ مکان در سراسر این منطقه نگهداری می‌شود که همگی تحت نظارت و بر اساس قوانین سخت‌گیرانه فعالیت می‌کنند.

نیترات آمونیوم در چه کشور‌هایی انبار می‌شود؟

بندر‌های بریتانیا
تحقیقات درباره ذخیره نیترات آمونیوم در بندر ایمینگهام در شرق بریتانیا و همچنین دیگر نقاط این منطقه آغاز شده است.

شرکت آسوشیتد بریتیش پورتس که این اماکن را اداره می‌کند گفت که بندر‌های بریتانیا به اجبار باید از قوانین سخت‌گیرانه‌ای پیروی کنند و از رعایت قوانین ایمنی هنگام انبار مواد خطرناک کسب اطمینان کنند.

از طرف دیگر شرکت پورتیکو که در بند پورتسموث مستقر است از درخواست خود مبنی بر انبار کردن نیترات آمونیوم صرف نظر کرده است و می‌گوید که این ماده وارد این مکان نخواهد شد.

با اینکه این خبر درست پیش از انفجار بیروت منتشر شد، این شرکت می‌گوید که تصمیمش صرفا جنبه تجاری داشته است.

ریچارد برو، رئیس انجمن هماهنگی مدیریت بار بین‌المللی، گفت که نیترات آمونیوم "به این دلیل شامل قوانین نظارتی می‌شود که به عنوان ماده‌ای خطرناک ثبت شده است".

به گفته او "این ماده به تنهایی خطر چندانی ندارد. مشکل از جایی شروع می‌شود که به دلیلی آلوده شود، مثلا با نفت تماس پیدا کند. "

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally