Iran

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره کاشت مو

کاشت مو، طبیعی‌ترین و دائمی‌ترین روش برای افراد دچار ریزش مو برای داشتن موهای جدید است. در کاشت مو، موهای سالم خود بیمار در نواحی طاس سر کاشته می‌شود.

کاشت مو برای اولین بار در دهه 30 میلادی در ژاپن انجام شد و در دهه 50 میلادی در دنیای غرب وارد شد. تکنیک‌های کاشت مو با تکنیک‌های مدرن و شناخت بهتر ساختار مو و پوست سر به تکامل رسید.

چه کسی می‌تواند کاشت مو انجام دهد؟

امروزه، تقریباً 50% مردان بالای 50 سال دچار مشکل ریزش مو هستند. بنابراین، کاشت مو رایج‌ترین جراحی زیبایی برای مردان است. ریزش مو فقط مختص مردان نیست. بسیاری از زنان هم دچار ریزش مو یا کم‌پشت شدن مو می‌شوند. عوامل ژنتیکی‌یکی از مهم‌ترین علل ریزش مو است اما ممکن است در اثر افزایش سن، جراحات تروماتیک یا اختلالان گوناگون پزشکی اتفاق بیفتد. همه افراد در صورتی که فولیکول‌های موی کافی داشته باشند فارغ از اینکه علت ریزش مویشان چه باشد، می‌توانند کاشت موی موفقی داشته باشند. روش کاشت مو نه‌تنها برای سر بلکه برای ریزش موی قسمت‌های دیگر مودار بدن مثل ابروها، سبیل و ریش هم می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد. لازم به ذکر است که امروزه کاشت ابرو و کاشت ریش از محبوبیت بسیار زیادی در بین زیباجویان برخودار هستند.

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره کاشت مو

چه روش‌هایی برای کاشت مو به کار می‌رود؟

در روش‌های کاشت مو، روش FUE که جای زخمی به جا نمی‌گذارد یا روش FUT که جای زخم باریکی در پست سر به جا می‌گذارد با موفقیت انجام می‌شوند. در روش FUE، فولیکول‌های مو یکی‌یکی برداشته می‌شوند و در نواحی طاس سر کاشته می‌شوند. در روش FUT، نوار باریکی از پوست حاوی مو از پشت گردن برداشته می‌شود. بیماری که کاشت مو انجام می‌دهد باید موهای سالمی در پشت و اطراف سر داشته باشد تا به‌عنوان ناحیه اهداکننده به کار برده شوند. عوامل دیگر مثل رنگ و ضخامت مو و ویژگی‌های آن مثل استحکام و موج‌دار بودن بر نتیجه جراحی تأثیر می‌گذارند. روش انتخابی باید پس از آنالیز مو و پوست سر و در نظر گرفتن اولویت‌های بیمار تعیین شود. با وجود اینکه روش FUE که جای زخمی به جا نمی‌گذارد بیشتر مطلوب است اما شاید در برخی موارد لارم باشد که روش FUT به کار رود. کاشت مو نه‌تنها برای ترمیم طاسی بلکه برای افزایش حجم مو در نواحی کم‌پشت هم انجام می‌شود.

جراحی کاشت مو چه مدت طول می‌کشد؟

بسته به مقدار ریزش مو، جراحی طی چند ساعت انجام می‌گیرد. اگر ناحیه بدون مو بسیار وسیع باشد، شاید برای تکمیل درمان به جند جلسه نیاز باشد. درمجموع، جراحی با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

زمان بهبودی پس از درمان چه مدت است؟

بیمار چند ساعت پس از جراحی مرخص می‌شود. پزشک معالج یک دستورالعمل شستشو و مراقبت را در اختیار شما قرار می‌دهد که تا 2 هفته بعد از کاشت باید آن‌را رعایت کنید. با وجود اینکه درد به‌ندرت اتفاق می‌افتد اما به بیمار مسکن داده می‌شود. معمولاً بیمار پس از 3 روز استراحت در خانه می‌تواند با پوشش سر به سر کار بازگردد. اولین پانسمان در روز پنجم صورت می‌گیرد.

برای کاشت مو، موها از کدام ناحیه برداشته می‌شوند؟

در جراحی معمولاً فولیکول‌های مو از ناحیه پشت گردن برداشته می‌شوند و در ناحیه بدون موی هدف کاشته می‌شوند. این فولیکول‌های مویی که برداشته می‌شوند، گرافت نام دارند. در موارد نادر، موی سالم کافی در ناحیه پشت گردن یا منطقه گیجگاهی بیمار وجود ندارد. در این موارد، فولیکول‌های مو از قسمت‌های دیگر دارای مو مانند بازوها یا قفسه سینه بیمار برداشته می‌شوند.

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره کاشت مو

آیا موی کاشته شده می‌ریزد؟

موهایی که کاشته شده‌اند در چند هفته پس از جراحی کاشت می‌ریزند اما این اتفاق طبیعی است چون موهای ریخته شده دوباره 3 تا 4 ماه بعد رشد خواهند کرد. پس از اتمام این ریزش موقتی، فولیکول‌های کاشته شده مو ویژگی‌های خود را حفظ می‌کنند و نمی‌ریزند. اما ممکن است موهای طبیعی در همان ناحیه به ریزش ادامه دهند و بسته به کاهش حجم مو، کاشت موی جدیدی برنامه‌ریزی شود. ممکن است ریزش مو پس از جراحی به‌طور پیش‌رونده‌ای ادامه یابد. اگر ظاهر غیرطبیعی مخصوصاً در منطقه خط رویش جدید مشاهده شود، ممکن است در آینده به جراحی دیگری نیاز باشد.

عوامل مهم در کاشت مو چیست؟

کاشت مو مثل همه مداخلات پزشکی وقتی تحت شرایط مناسب انجام نشود، خطراتی دارد. اما وقتی جراحی کاشت مو توسط جراح باتجربه و در مراکز بیمارستانی انجام شود به‌ندرت مشکلی پیش می‌آید. به‌علاوه، وقتی جراحی کاشت مو توسط تیمی باتجربه انجام شود، موفقیت درمان افزایش می‌یابد.

موفقیت کاشت مو به چه معناست؟

برای اینکه کاشت مو موفقیت‌آمیز باشد، فولیکول‌های مو باید به‌سرعت رگ‌دار شوند یعنی در ناحیه‌ای که فولیکول‌ها قرار داده شده‌اند، «بچسبند». اگر این کار با روش صحیح انجام شود، درصد موفقیت کاشت مو بسیار بالا خواهد بود. برای داشتن ظاهری طبیعی باید موها با فاصله صحیح، زاویه صحیح و تراکم صحیح در نواحی طاس کاشته شوند.

خطرات کاشت مو چیست؟

کاشت مو هم مانند همه جراحی‌ها، خطرات متعددی دارد. کاشت مو، جراحی طولانی مدتی است و ممکن است طی 1 تا 2 سال بسته به درجه ریزش مو نیاز به کاشت‌های متعدد باشد. ممکن است مشکلاتی مثل عفونت و زخم برجسته پیش بیاید که البته بسیار نادر است. پس از جراحی، درد با مسکن کنترل می‌شود و ممکن است احساس ناراحتی، مقداری کبودی و تورم دیده شود. شاید بی‌حسی در نواحی برداشت مو یا کاشت آن اتفاق بیفتد که طی 2 تا 3 ماه خودبه‌خود از بین می‌رود.

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره کاشت مو

Football news:

De Ligt had shoulder surgery and will miss 3 months
Modibo – infected with coronavirus Barcelona player. The disease passes without symptoms
Lichtsteiner finished his career. The former Juve and Arsenal defender is 36 years old
Matuidi left Juventus. The midfielder will move to Inter Miami Beckham
Goetze turned down Beckham's Inter. Mario wants to play in Europe
Tonali will move to Inter after the end of the Europa League
Gasperini worked at Juventus (only with youth) and Inter (sacked after 5 matches), but Atalanta became the grandee for him