Iran

اقتدار نظام اسلامی ناشی از فرهنگ عاشورا است

به گزارش ایرنا، امامان جمعه استان مرکزی با اشاره به ترویج و تبیین قیام عاشورا، بر برگزاری آیین‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان مطابق شیوه‌نامه‌های بهداشتی تاکید کردند.

امام جمعه ساوه با اشاره به فرارسیدن ماه محرم، گفت: بزرگداشت مراسم امام حسین (ع) و برگزاری باشکوه عزاداری سیدالشهدا امری شایسته است و آتش عشق به سالار شهیدان خاموش شدنی نیست.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی اظهار داشت: حفظ جان خود و دیگران هم حکم عقل و  هم مطابق شرع و فتاوای امام، رهبر و همه مراجع تقلید است از این رو  با پیروی از این دستورات و توجه به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب و احترام به تصمیم ستاد ملی کرونا باید در این مناسبت شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت شود. 
وی گفت: لازم است همه هیات‌ها شیوه نامه‌های بهداشتی را در عزاداری به طور کامل مراعات کنند و بهانه به دست بدخواهان نظام و اسلام ندهند و عزاداری امام حسین (ع) را با محدودیت ها و شیوه های مناسب برگزار نمایند.

وی تاکید کرد: مرجع تشخیص در برگزاری چگونگی عزاداری ماه محرم نیز وزارت بهداشت و درمان است و نظر آنها برای همه ما مورد احترام است.

 حجت الاسلام حسینی افزود: مردم نسبت به فساد اخلاقی، مالی و حیف و میل کردن بیت المال به ویژه زمین خواری، تصرف اراضی ملی و استفاده شخصی از وسائل نقلیه و منازل دولتی بدون مجوز حساس باشند و مراتب را به صورت مستند و با مدرک قابل قبول گزارش دهند.

وی تاکید کرد: حرف بی سند و بی مدرک فقط شایعه پراکنی است و باید موارد فساد با مستندات کافی ارائه شود ضمن اینکه لازم است مسئولان هم حمایت کنند و با همکاری دستگاه قضائی سامانه سوت زنی را در شهرستان راه بیندازند.

وی اظهار داشت: مرجع گزارش و بررسی چنین مواردی دستگاه قضایی است و دفتر امام جمعه نیز به عنوان ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منکر آمادگی هرگونه همکاری را دارد. 

امام جمعه ساوه در مورد روز مباهله نیز گفت: طبق روایات دینی روز ۲۴ ذی الحجه کمتر از غدیر نیست و ریشه تاریخی و ایجاد آن نیز بدین صورت است که پس از گسترش اسلام هیاتی از مسیحیان نجران برای تحقیق درباره دین اسلام به مدینه آمدند و چون مباحث علمی مطرح شد، درمانده شدند و پاسخی نداشتند اما از سر لجبازی ایمان نیاوردند، در همین زمان بود که آیه ۶۱ سوره آل عمران «اگر بعد از این می خواهند با تو بحث کنند چون بحث علمی روشن شد یک اقدام عملی کن و آن مباهله است» نازل شد.
وی افزود: جریان مباهله سند حقانیت اسلام در برابر مسیحیت و دلیل بر اینکه پنج تن آل عبا معجزه پیامبر هستند، بود.

خطیب جمعه ساوه، خواستار تداوم حمایت از اقشار کم درآمد جامعه و نیازمندان با اهدای نذورات و همچنین کمک‌های مومنانه به خصوص در ماه محرم شد.

امام جمعه خمین نیز گفت: آیین‌های ماه محرم و صفر در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شود.

حجت الاسلام سید " علی حسینی پور " در خطبه های نماز عبادی و سیاسی جمعه خمین افزود: قیام امام حسین (ع) باید با شیوه‌های مختلف برای نسل جوان تشریح شود.

وی با اشاره به انفجار بندر بیروت بیان کرد: برخی دشمنان اسلام تصور می‌کنند با هیاهو در این موضوع، قدرت مقاومت تضعیف می‌شود در حالی‌ که قدرت جبهه مقاومت هر روز در حال افزایش است.

حجت الاسلام حسینی پور گفت: اعتماد و تکیه بر توان متخصصان داخلی و حمایت از تولیدات داخل کشور می تواند معضلات اقتصادی و معیشتی جامعه را رفع کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روز مباهله و خانواده افزود: خانواده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) مهمترین و بزرگترین خانواده در طول تاریخ است و فرزندان این خانواده سبب برکات بسیاری در عالم شده‌اند.

امام جمعه خمین با انتقاد از ازدواج دیرهنگام جوانان و افزایش سن ازدواج ادامه داد: این ازدواج‌های دیرهنگام آسیب‌های جبران ناپذیری را برای جامعه اسلامی به دنبال دارد.

حجت الاسلام حسینی پور بیان کرد: فرهنگ خانواده با فرزند کم، مورد پسند نیست و باید فرزندآوری توسط زوج‌های جوان در جامعه ترویج شود.

وی با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد گفت: استقلال ایران در آن دوران با تلاش افرادی نظیر آیت الله کاشانی به دست آمده بود اما اعتماد به آمریکا سبب ایجاد کودتا و شکست تمام آن تلاش‌ها شد.

خطیب جمعه خمین با اشاره به سالروز بازگشت آزادگان دوران دفاع مقدس به کشور اضافه کرد: برخی از این آزادگان پس از سال‌ها به میهن بازگشتند و باید ایثار و مشقت‌هایی که در دوران اسارت برای حفظ انقلاب اسلامی تحمل کردند بری نسل جوان بیان شود.

خمین در جنوب استان مرکزی است و نماز جمعه در شهرهای قورچی باشی و خمین این شهرستان برگزار می‌شود. 

Football news:

PSG boss faces jail: Swiss Prosecutor asks for 28 months for bribing FIFA Secretary General
Milan defender Duarte contracted coronavirus
Real Madrid may pay around 100 million euros for Mbappe if he does not extend his contract with PSG
Flick about the UEFA super Cup: We have to play our best if we want to win the trophy. We are waiting for a difficult match
The Macedonian journalist was upset that he did not have time to talk to Mourinho. Jose returned and promised a photo for the sake of his late father
Fati's compensation increased to 400 million euros. He will play for Barca under number 22
Flick about Goetz: I have been in contact with him a lot since my time with the national team, but Bayern are not thinking about a contract with him