logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Iran

روایت سفر سردار سلیمانی به افغانستان پس از ترور احمدشاه مسعود

سینمای تحکیمیبرنامه «هفت» این هفته با پخش تصاویری از سفر سردار سلیمانی به افغانستان و ملاقات با مجاهدین پس از ترور احمد شاه مسعود و همچنین مرور سینمای ایران همراه شد.

به گزارش «تابناک»؛

محمدرضا عباسیان: این حمایت هایی که در سال های اخیر در زمینه مستندسازی در سوریه و عراق صورت گرفت به پیشرفت مستند کمک کرد. دیده شدن این جنس مستندها تصوری را به مخاطب میدهد که یک نگاه استراتژیک است و تک تک مردم به آن نیاز دارند. سینمای مستند ما خیلی حق خود را در این زمینه ادا کرده است. این اجازه را میدهم بگویم که چرا ما فیلم سازها کاری نکردیم؟ سینمای غرب برای قهرمان های نداشته خود فیلم‌ میسازند یعنی قهرمان سازی میکنند.

ما قهرمان داریم ولی در سینمای خود قهرمان نداریم. باید یک قهرمانی به مخاطبان خود معرفی کنیم که بعد از دیدن فیلم به خود ببالد. من مستند درمورد طالبان ساختم و بعد از بیست سال هنوز در تلویزیون پخش نشده است. ما مشکل تولید محتوا داریم. انگشت اتهام به سمت مدیران است. مهمترین سوالی که در آخر سال از تمام نهادها پرسیده میشود این است که چرا درطول سال ما هیچ فیلم ارزشی نداریم؟ قهرمانان ما فقط به اسم های خیابان ها محدود شده اند.

ما چه قدر پتانسیل و توان داشتیم که میتوانستیم با رهبران مختلف کشورها در مورد انقلاب اسلامی صحبت کنند ولی این کار انجام نشده‌است؟ سینمای تحکیمی یعنی نشان دادن تصویر ایران از نگاه دیگران در خارج از کشور. ما نیاز به اغراق نداریم اگر هرآنچه که وجود داشته را بیان کنیم خیلی عجیب و غریب است.

وظیفه سازمان سینمایی ساختن آثاری برای بیان فرهنگ شهادت است. اگر سازمان اوج فیلم میسازد از بقیه ارگان ها نباید غافل شد. فقط نباید از شهدا ساخت همین راننده تاکسی یا پاکبانی که با وجود سختی کیف پول پس میدهند قهرمان هستند. از نخبگان علمی چرا فیلم موجود نیست؟ اینکه واقعیت هایی را باید به مردم نشان دهیم که به ایرانی بودن خود افتخار کنند. ما در شبکه نمایش خانگی چه محتوایی را داریم به خانواده ها نشان میدهیم؟ فیلمساز یک رسالتی دارد که باید آن را به درستی نشان دهد. معدود مدیرانی داریم که تعامل با فیلمساز و نگاه محتوایی دارند.

محمدرضا مقدسیان تاکید کرد: اگر بخواهیم از نظر نگاه مخاطب بررسی کنیم باید به تنوع سبد سینمایی توجه کرد. اولین فیلم میتوان به لامینور داریوش مهرجویی توجه کرد که خود فرم جشنواره را پر نکرد. یک‌ گروه میگویند که اسم داریوش مهرجویی برای جشنواره لازم است و برخی به این معتقد نیستند. برخی معتقدند که داریوش مهرجویی بعد از سنتوری دیگر توقعات را برآورده نکرده است. یک فیلم دیگر مجبوریم رضا درمیشیان است که حرفهای زیادی محور آن وجود داشت. عملا درمیشیان میتوانست جشنواره را گرم کند. فیلم جنایت بی دقت اثر شهرام مکری  که عنوان کرد به دلیل طولانی شدن مراحل فنی به جشنواره فیلم فجر نرسیده است. فیلم قاتل و وحشی حمید نعمت الله هم که به دلیل حق مالکیت به جشنواره نرسید. استانداردها و معیارهای انتخاب فیلم ها مشخص نیست. باید کیفیت و معیار انتخاب مشخص شود.

محمد حسین لطیفی نتوانست درباره عدم انتخاب فیلمش سکوت کند و گفت: من اصلا درمورد فیلم مرد نقره ای صحبت نکردم. به من گفتند فیلم خیلی نوجوان پسند است. فیلم درمورد یک‌ پدربزرگ است و قهرمانان ملی کشورمان. الان هم اعتراض ندارم. اما بعد از جشنواره با دیدن فیلم و فضای آن شاید گفت که این فیلم محتوای متناسب با فضای دهه فجر بود و بدون حمایت یک نهاد دولتی ساخته شد.

Themes
ICO