Iran

سفیر ایران در فرانسه: هیچ تفاهمی نمی‌تواند برای همیشه یک سویه باقی بماند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه همزمان با پنجمین سالگرد انعقاد «برجام» دوشنبه شب در رشته توئیتی افزود: در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵، پس از سیزده سال مذاکرات پیچیده، سخت و به عبارتی بی نظیر، ایران با گروه کشورهای ۵+۱ درخصوص مباحث هسته ای به تفاهمی تاریخی موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک - برجام دست یافت. توافقی در راستای تقویت و استحکام رژیم عدم اشاعه، با رعایت درک متقابل و منافع طرفین.
قاسمی ادامه داد: اما از آنجایی که رژیم مستبد و زیاده خواه آمریکا هرگز در حسن انجام تفاهمات و اجرای توافقات قابل اعتماد نبوده و نیست، از همان ابتدا ایالات متحده باقصور در انجام وظایف و تعهدات پذیرفته شده در برجام، در برابر حسن نیت ایران و یک آزمون تاریخی، کارشکنی های خود را آغاز کرد و سرانجام در ۸ ماه می ۲۰۱۸، ایالات متحده به رهبری ترامپ، به صورت یکجانبه و برخلاف تمامی موازین شناخته شده بین المللی از برجام خارج شد و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به عنوان یک عضو شورای امنیت، متحدین خود و سایر اعضاء را نیز به خروج از برجام تشویق کرد و سخت ترین تحریم ها در طول تاریخ بشریت را علیه ملت بزرگ و صاحب تمدن و متعهد به تمامی موازین بین المللی اعمال و سایر اعضای جامعه بین المللی را به لزوم پیروی از قوانین فرامرزی آن کشور تهدید کرد.
سفیر ایران در فرانسه گفت: دول اروپائی و بخصوص دیگر شرکای برجامی، ایران را تشویق به استمرار حضور در این توافق کرده و با وعده ایجاد یک سازو کار مالی برای تجارت با ایران، از آمریکای گریزان از تعهدات جهانی و بین المللی، انتقاد کردند.
قاسمی افزود: امروز پس از پنج سال از تفاهم بزرگ برجام به عنوان یک نقطه عطف تاریخی در معاهدات و توافقات جهانی مبتنی بر قطعنامه سازمان ملل و حمایت جهانی می گذرد و متاسفانه باید اذعان کرد که آمریکای زیاده خواه و افزون طلب را دیگر امیدی به بازگشت به این تفاهم چندجانبه و بین المللی نیست.
او ادامه داد:‌ در این دوران شدیدترین تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی علیه ایران به اجرا درآمد و کشور ما همچنان مقاومت حداکثری خود را در برابر فشار حداکثری با جدیت دنبال می کند.
سفیر ایران در فرانسه افزود: هیچ تفاهم و روابطی برای همیشه نمی تواند یک سویه و یکطرفه باقی بماند. ایران با تمام توان سعی دارد کشور متعهد به قوانین بین المللی و موازین شناخته شده جهانی باشد اما گویند صبر و تحمل نیز حد و مرزی دارد.
وی تصریح کرد:‌ ما هرگز آغازگر هیچ اقدام خلاف موازین بین المللی نخواهیم بود، اما در صورتیکه شرکای برجامی ایران نتوانند به تعهدات خود عمل نمایند، ایران به تنهایی نمی تواند کشور عضو برجام باقی بماند. آمریکا می خواهد برجام را نابود سازد و دیگر کشورهای طرف برجام را نیز از این معاهده به بهانه های واهی و استدلال های پوچ و پوسیده خارج کند.
قاسمی گفت: ما تمامی کشورهای عضو برجام، سایر کشورهای جهان و مجامع بین المللی را که سازمان ملل ملهم از نگاه و آراء آنهاست، به هوشمندی و هوشیاری در برابر اقدام خطرناک آمریکا فرا می خوانیم.

Football news:

Borussia announced that Sancho is staying. He extended his contract until 2023 a year ago
Inter is ready to pay 20+5 million euros for Smalling
Lewandowski is the best player of the week in the Champions League. He was ahead of Messi and Ronaldo
The Leipzig – Atletico match will not be rescheduled, despite the coronavirus in the Madrid players
Yannick Ferreira Carrasco: Atletico deserved to win the Champions League after two defeats in the finals
Sancho flew with Borussia to the training camp. He will probably not move to Manchester United
Bayern have unveiled their Champions League uniforms