Iran

شوک به «محمود» در بزنگاه تاریخ

هفته دوازدهم رقابت‌های لیگ برتر، عصر روز گذشته با انجام دو بازی پیگیری شد که در حساس‌ترین تقابل، استقلالِ محمود فکری در ورزشگاه آزادی با یک گل بازی را به سایپا واگذار کرد. شاگردان فکری که به‌عنوان صدرنشین لیگ برتر پا به این دیدار گذاشته بودند، با این شکست، برای دومین بار در ۱۲ هفته نتوانستند هیچ امتیازی به کارنامه‌شان اضافه کنند. «درحالی‌که می‌توانستیم سه امتیاز دیدار را به دست آوریم، روی بدِ فوتبال به ما رو کرده بود و در نهایت به تیم سایپا که خوب بازی کرد، تبریک می‌گویم. به‌هرحال این دیدار نیز تمام شد و باید به فکر بازی‌های بعدی خود باشیم». این بخشی از صحبت‌های محمود فکری، بعد از شکست مقابل تیمی بود که پیش‌تر و در هفته اول توانسته بود یقه پرسپولیس را هم بگیرد و با مدافع عنوان قهرمانی مساوی کند.

در سوی مقابل، اما سایپا، تیمی که بعد از ذوب‌آهن، با هفت تساوی، بیشترین تعداد مساوی در بین تیم‌های حاضر در لیگ را داشت، به سومین بردش رسید و جایگاهش را با ۱۶ امتیاز، به رده هفتم جدول رده‌بندی رساند. با نتیجه‌ای که در نهایت در این دیدار به دست آمد، محمود فکری چندین فرصت مهم را از دست داد که شاید مهم‌ترین آنها، از‌دست‌دادن ساختن «تاریخی‌ترین تیم استقلال» بود!

ماجرا از این قرار است که اگر فکری دو بازی دیگر با استقلال را با پیروزی پشت سر می‌گذاشت، آن وقت نام محمود فکری بیش از هر زمان دیگری در تاریخ این باشگاه خودنمایی می‌کرد. او البته برای رقم‌زدن این اتفاق تاریخی به شش امتیاز نیاز داشت که با شکست روز گذشته برابر سایپا، نتوانست کار چندان زیادی از پیش ببرد. فکری در شرایطی سه امتیاز حساس در این مقطع از فصل را از دست داد که پیش‌از‌این استقلالی‌ها از ۱۱ بازی برگزار‌شده لیگ، ۲۲ امتیاز داشتند و با بردن سایپا، به ۲۵ امتیاز می‌رسیدند. آماری که آخرین بار، پرویز مظلومی در لیگ پانزدهم توانسته بود به آن برسد. مظلومی لیگ یازدهم، از این هم بهتر عمل کرد و از ۱۲ بازی ابتدایی ۲۶ امتیاز گرفت. پیروزی در هفته سیزدهم و بردن نفت مسجدسلیمان اما، استقلال را ۲۸ امتیازی می‌کرد (در صورتی‌که محمود فکری دیروز می‌توانست از سد سایپا عبور کند). اگر چنین اتفاقی رقم می‌خورد، آن وقت آماری در استقلال ثبت شده بود که در ۱۹ دوره گذشته لیگ برای این تیم، بی‌سابقه بود!

استقلال لیگ‌های اول، ششم و یازدهم از ۱۳ هفته ابتدایی ۲۷ امتیاز گرفت که بهترین عملکرد این تیم تا این هفته از لیگ برتر است. منصور پورحیدری، صمد مرفاوی و پرویز مظلومی، مربیان استقلال در این فصول بودند. جالب اینکه دو نفر از این سه نفر، در کادر فعلی محمود فکری حضور دارند. کادری که در کنار هم، می‌توانستند استاندارد قبلی باشگاه را جابه‌جا کنند و به رکورد امتیازات تازه‌ای در هفته سیزدهم برسند. با‌وجود‌این یک لحظه غفلت، کاری کرد تا محمود فکری، مربی‌ای که با وجود صدرنشینی، همچنان زیر تیغ انتقادات هواداران استقلال است، نتواند رکوردی از خودش در این مقطع از فصل به جا بگذارد.

خطر پرسپولیس!

دومین اتفاق تلخی که شکست روز گذشته برای محمود فکری در پی داشت، این است که ممکن است نیم‌فصل را با امتیازات کمتری در مقایسه با پرسپولیس به پایان برساند! این موضوع شاید برای ناراحتی هواداران استقلال، فاکتور کافی و لازم باشد. آن‌ها که چهار فصل اخیر شاهد قهرمانی رقیب دیرینه بوده‌اند، امید زیادی دارند بعد از سال‌ها در لیگ برتر به جام برسند؛ اتفاقی که البته یک سر آن با وضعیت پرسپولیس و امتیازات این باشگاه در جدول رده‌بندی در ارتباط است.

پرسپولیس تا به الان فقط ۹ بازی انجام داده و فردا، باید به مصاف آلومینیوم اراک برود تا تعداد بازی‌هایش در لیگ بیستم دو‌رقمی شود. فعلا شاگردان یحیی گل‌محمدی با سه بازی کمتر از استقلال در رده هشتم لیگ قرار گرفته‌اند. استقلال با ۲۲ امتیاز و ۱۲ بازی پیشتاز است؛ ولی سه دیدار بیشتر از رقیب دیرینه دارد. این به آن معنی است که اگر پرسپولیس ۱۵ امتیازی سه بازی باقی‌مانده‌اش را با پیروزی پشت سر بگذارد، آن وقت می‌تواند از استقلال در جدول رده‌بندی پیشی بگیرد!

Football news:

Laporta became president of Barcelona again. Under him, the club took 6 trophies in 2009
Mourinho on 4-1 with Palace: Good week. At half-time, he said he was happy to concede a goal, the players thought I was crazy
Liverpool dropped to 8th place in the Premier League, on lost points - 9th
Xavi won the 6th trophy in his coaching career. His Al-Sadd became the champion of Qatar
Laporta is ahead of Font and Freixa according to the results of the poll of those who voted in the election of the president of Barca
Solskjaer won all 3 matches with Manchester United in the away match against Man City. This is a club record
Liverpool only got worse: they lost again at home (the 6th match in a row!), they also updated the anti-record of the Premier League for shots without goals