Iran

استقبال افغان‌ها از نخستین نمایشگاه فنی، مهندسی و خدماتی ایران در کابل

به گزارش ایرنا، نمایشگاه فنی، تخصصی در بخش مهندسی خدمات شهری، مخابرات، برق و ساختمانی که از روز اول مهرماه آغاز و امروز پنجشنبه بکار خود پایان داد از سوی بازدیدکنندگان رضایت بخش ارزیابی شد.

بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل به ایرنا گفت که این نمایشگاه برخلاف موردهای قبلی که برای ارائه خدمات مهندسی، فنی، مخابرات و برق برگزار شده بود، بطور عمده در محور انتقال تکنولوژی است و ما به این نتیجه رسیدیم که خود شرکت های افغانستان و مردم این کشور هم باید توانمند شوند.

وی افزود: هرچه مردم و شرکت‌های افغانستان بیشتر توانمند شوند ما می توانیم بهتر با آنها ارتباط برقرار کنیم و این نمایشگاه، نمایشگاهی برای انتقال تکنولوژی و انتقال خدمات مهندسی است که صفحه جدیدی در روابط اقتصادی دو کشور بوجود خواهد آورد.

«محمد مهدی جوانمرد قصاب» رایزن بازرگانی ایران در کابل نیز به ایرنا گفت: انتقال دانش فنی و یکجا شدن شرکت های ایرانی و افغانی برای انجام خدمات فنی و مهندسی، آشنایی تجار دو کشور به توانمندی های خودشان نیتجه و دستاورد آن نمایشگاه سه روزه بوده است.

وی افزود: این نمایشگاه برای مردم عادی برگزار نشد، زیرا در آن کالای ایرانی به نمایش در نیامد و عرضه نشد بلکه یک نمایشگاه فنی، مهندسی و خدماتی است که افراد صاحب نظر در آن شرکت کرده و از آن در سطحی خوبی بازدید کردند.

به گفته جوانمرد قصاب، سه وزیر، معاونان وزیر و شهردار کابل و افراد متخصص، دانشگاهیان و شرکت های بزرگ خدمات فنی مهندسی، گردشگری و شرکت های خدمات شهری از نمایشگاه دیدن کردند که می توان گفت برگزاری نمایشگاه بسیار رضایت بخش بود.

وی گفت که ما موفقیت این نمایشگاه را نه از نظر کمیتی بلکه از نگاه کیفیتی بررسی می کنیم که خیلی موفقیت آمیز بود و افراد مورد نظر در نمایشگاه حضور گسترده داشتند.

وی اظهار داشت : از آنجایی که این نمایشگاه در نوع خود نخستین نمایشگاه در کابل بود به همین دلیل از نتیجه مطلوب‌ها بسیار فاصله داریم و در این بخش با استقبال خوبی مواجه شدیم اما زمان لازم است تا بتوان نتیجه اصلی را بدست آورد.

جوانمرد قصاب گفت: ۱۰۰ غرفه مشترک افغانستان و ایران در این نمایشگاه حضور یافته بودند که در مساحتی به اندازه یک هزار و  ۲۰۰ مترمربع آن را برگزار کرده بودند و این نمایشگاه از اول مهرماه تا سوم فعال بود و امروز ساعت چهار بعد از ظهر به کار خود پایان خواهد داد.

«علی رضا صدر زاده» رییس برگزاری نمایشگاه‌های بازرگانی و اقتصادی ایران در کابل نیز به ایرنا گفت که با توجه به چشم انداز صلح در افغانستان، فرصت سرمایه گذاری خوبی در این کشور مشاهده می شود که این سرمایه گذاری نیازمند زیرساخت است، به این معنی که نیازمندی‌های اولیه در بخش آب، برق خدمات شهری، سرسبزی و دیگر بخش‌ها خواهد بود.

وی گفت: به همین دلیل ما این نمایشگاه را بصورت تخصصی برنامه ریزی و در کابل برگزار کردیم که دانش و تکنولوژی را به مردم و دولت افغانستان عرضه کنند.

به گفته صدرزاده، تفاوتی که این نمایشگاه با نمایشگاه‌های دیگر دارد این است که در آنها ما کالای ایرانی را برای فروش و بازاریابی می آوردیم اما در این نمایشگاه وارد کردن دانش و تکنولوژی هدف بود. تا با شرکت‌های افغانستان تولید مشترک داشته باشیم، زیرساخت‌های افغانستان را بسازیم که استقبال خوبی از این نمایشگاه صورت گرفت و شماری از وزیران، افراد متخصص و شرکت‌های مورد نظر از نمایشگاه دیدن کردند.

وی ابراز امیدواری کرد که دو طرف پس از پایان نمایشگاه موضوعات و تفاهمات انجام شده را پیگیری کنند تا منجر به پیشرفتی خوبی در روابط اقتصادی دو کشور گردد.

نعمت الله بارکزی رییس مطبوعاتی شهرداری کابل هم در این نمایشگاه حضور یافت و به ایرنا گفت که این نمایشگاه با ابتکار اتاق تجارت افغانستان و نهادهای خصوصی ایران با همکاری دو کشور برگزار شده و هدف آن خدمات شهری و مهندسی می باشد که بطور طبیعی شهرداری ها نقش اساسی خود را دارند.

وی گفت که شهرداری کابل و تهران غرفه‌های در این نمایشگاه ایجاد کرده و تمام خدمات که قرار است در آینده از طرف شرکت‌های خصوصی انجام شود با محوریت شهرداری‌های دو کشور انجام خواهد یافت.

به گفته بارکزی، شهرداری کابل دستاوردها و توانمندی‌های خود را در ابعاد فرهنگی، سرسبزی و دیگر بخش‌ها به نمایش گذاشته است و شهرداری تهران هم چنین کاری را انجام داده است.

وی گفت که از نمایشگاه استقبال خوبی صورت گرفته و دید و بازدیدهای رضایت بخش انجام شده و نشست های مشترک برگزار گریده است که در آخر ابراز امیدواری کرد که در پایان این نمایشگاه تبادل و تجارب خوبی بدست آوریم.

«حمیدرضا فاتحی نیز از شرکت اپتین پارک در این نمایشگاه حضور یافته بود و گفت که این شرکت پارکینگ های مکانیزه تولید می کند و از برگزاری نمایشگاه ابراز خرسندی کرد و گفت: ما انتظار داشتیم که تجار و تولیدکنندگان بیشتری حضور یابند که افراد و شرکت‌های که کار ساختمانی می کنند مراجعه کردند.

وی افزود: هرچند تاکنون قراردادی امضاء نکردیم اما با توجه به اینکه در نوع خود نخستین نمایشگاه بود از نتیجه آن راضی هستیم و در روزهای آینده امید است که قراردادهایی نیز امضاء شود.

«ظاهر صباخور» معاون امور بین الملل شهرداری تهران گفت: امروز روز آخر نمایشگاه تخصصی خدماتی، حمل و نقل است که تاکنون نشست های موفق و خوبی با مدیران شهری، شهردار هرات، کابل و معاونان آنها برگزار شده است.

وی افزود: در این نشست ها بیشتر نیازسنجی صورت گرفته و پتانسیل و ظرفیت های دو طرف را سنجش کردیم تا بتوانیم از دو طرف وضعیت همکاری را فراهم کنیم.

صباخور گفت که طی چند دهه جنگ در افغانستان شهرداری‌ها نتوانستند شاید و بایدهای خدمات شهری را ارائه کنند در صورتی که افغان ها لایق بهترین ها هستند.

وی تأکید کرد: ما در تلاش هستیم که پروژه های مشترک داشته باشیم و برگزاری این نمایشگاه اولین اقدام در این راستا بود و حضور شهرداری تهران در بخش های تخصصی خودش از جمله خدمات شهری آتش نشانی و دیگر بخش ها گام اول در شناسایی ظرفیت‌ها و نیازهای کلان شهرهای افغانستان بوده است.

میثم جلیلی از بخش خدمات برق نیز گفت که اسقبال بازدیدکنندگان خوب بود ما در بخش برق هستیم و انتظار داشتیم که وزیر انرژی و برق افغانستان و همچنین شرکت برشنا از این نمایشگاه دیدن کنند اما این اتفاق نیافتاد.

وی گفت با وجود اینکه اطلاع رسانی صورت گرفته بود اما آنها حضور پیدا نکردند و بازدیدکنندگان عادی رضایت بخش بود.

این نمایشگاه امروز ساعت ۱۶ به وقت کابل به کار خود پایان داد و شرکت ‌ها پس از این ساعت تفاهم‌های انجام شده را  دنبال خواهند کرد تا بتوانند قراردادهای رسمی خود را امضاء کنند.

Football news:

Yuran headed Khabarovsk SKA
Brugge forward Dennis on goal for Zenit: I said that I only score grandees, but it was a joke
PSG defender Kimpembe Pro 1:2 with Manchester United: We can only blame ourselves
Lopetegui Pro 0:0 with Chelsea: Sevilla showed a good team game
Rashford on victory over PSG: Manchester United now have a strong position in the group
Nagelsmann victory over Istanbul: Not fully satisfied with the game Leipzig was fatigue, not the most effective pressure
Goalkeeper Brugge Croat about 2:1 with Zenit: We proved that we should not be considered outsiders of the group