Iran

سیگنال نجات از مخفیگاه مخوف! +عکس

 خراسان: ماجرای رهایی گروگان‌های سرکردگان یک شرکت هرمی در مشهد، روز سه شنبه گذشته زمانی آغاز شد که پلیس ۱۱۰ تهران بزرگ پیامکی را از یک سیم کارت تلفن همراه اول دریافت کرد. این پیامک مضمونی چنین داشت: «مرا در یک مکان ناشناس در مشهد به گروگان گرفته اند و گفته اند که باید ۵۰ میلیون تومان جور کنی وگرنه بلایی به سرت می‌آوریم!» ماموران پلیس ۱۱۰ نیز با دیدن مضمون این پیامک به تکاپو افتادند و بلافاصله پیامک مذکور را برای بررسی‌های پلیسی و به طور محرمانه به پلیس خراسان رضوی ارسال کردند. با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و احتمال به خطر افتادن جان گروگان، بی درنگ سردار محمدکاظم تقوی (فرمانده باتجربه انتظامی خراسان رضوی) دستورات ویژه‌ای را برای ردیابی این پیامک صادر کرد و بدین ترتیب گروه حرفه‌ای و تخصصی از نیرو‌های کارآزموده دایره مبارزه با گروگان گیری به حالت آماده باش درآمدند تا اقدامات عملیاتی خود را آغاز کنند.


گزارش خراسان حاکی است، از سوی دیگر گروهی از کارشناسان اداره اطلاعات جنایی با هدایت مستقیم سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) ابتدا در شاخه‌ای دیگر از این عملیات محرمانه به رصد‌های اطلاعاتی پرداختند تا این که مشخص شد خط تلفنی که پیامک از آن ارسال شده متعلق به جوانی است که در یزد سکونت دارد. با این حال کارآگاهان پلیس آگاهی دقایقی بعد و با استفاده از تجهیزات نوین و فناوری‌های پیشرفته پلیسی موفق شدند مکان حضور گروگان را در خیابان عنصری مشهد شناسایی کنند.


بنابر گزارش خراسان، با توجه به حساسیت ماجرا، کارآگاهان دایره مبارزه با گروگان گیری، مراتب را به قاضی سلطانی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) اطلاع دادند و این گونه با کسب مجوز‌های قضایی و راهنمایی‌های مقام قضایی، عملیات ضربتی به سرپرستی سرهنگ بهرامزاده (رئیس اداره جنایی آگاهی) با محاصره یک ساختمان دو طبقه در خیابان عنصری وارد مرحله جدیدی شد. کارآگاهان با بررسی‌های میدانی و تحقیقات غیرمحسوس به سرنخ‌هایی دست یافتند که نشان می‌داد تعداد زیادی از جوانان دراین مکان حضور دارند و احتمال می‌رود افراد دیگری نیز درگیر ماجرای گروگان گیری شده باشند بنابراین کارآگاهان با اتخاذ تدابیر امنیتی و رعایت کامل موارد ایمنی وارد عمل شدند و به طور غافلگیرانه همه افراد حاضر در این منزل را به گونه‌ای زمین گیر کردند که حدود ۱۹ نفر در یک اتاق جمع شده بودند. گزارش خراسان حاکی است، در بازرسی از این مکان مقادیر زیادی جزوه آموزشی شرکت‌های هرمی، لپ تاپ و همچنین ابزار‌ها و تجهیزات دیگر، کشف و ضبط شد.

تحقیقات پلیس در این باره بیانگر آن بود که سرکردگان یک شرکت هرمی جوانان جویای کار را از شهر‌های مختلف کشور به مشهد می‌کشاندند و سپس با وعده و وعید‌های پوچ یک شبه پولدار شدن، تلاش می‌کردند آن‌ها را در شرکت‌های هرمی عضو کنند. آنان همچنین گوشی‌های تلفن طعمه‌های خودشان را نیز ضبط می‌کردند و فقط هنگام تماس با اعضای خانواده یا دیگر دوستان شان به منظور ارسال پول، آن هم به مدت کوتاهی در اختیارشان می‌گذاشتند.

فردی که پیامک مخفیانه او به پلیس ۱۱۰ تهران بزرگ، موجب لو رفتن مکان این شرکت هرمی شده بود درباره این ماجرا گفت: وقتی از شهرستان وارد مشهد شدم، اصلا نفهمیدم مرا به کجا آوردند. وقتی هم متوجه شدم که مرا گروگان گرفته اند، کاری از دستم ساخته نبود، چون چند نگهبان گذاشته بودند و فقط زمانی که از سرویس بهداشتی استفاده می‌کردیم کسی بالای سرمان نبود! آن‌ها مرا که به امید استخدام به مشهد آمده بودم، مجبور می‌کردند با خانواده ام تماس بگیرم تا ۵۰ میلیون تومان به حسابم واریز کنند وگرنه جان سالم به در نمی‌برم! این بود که وحشت زده و با ترفندی خاص گوشی تلفن را با خودم به سرویس بهداشتی بردم و، چون پیامک پلیس تهران را حفظ بودم، با ناامیدی پیامکی را ارسال و سپس متن آن را از داخل گوشی حذف کردم، اما طولی نکشید که کارآگاهان پلیس آگاهی وارد ساختمان شدند و همه ما را نجات دادند.


گزارش خراسان حاکی است، این طعمه شکارچیان شرکت‌های هرمی همچنین گفت: آن‌ها طوری برنامه ریزی کرده بودند که چند ساعت کلاس می‌گذاشتند و جزواتی را برای مطالعه به ما می‌دادند. از ما می‌خواستند وقتی با نزدیکانمان تماس می‌گیریم چنین وانمود کنیم که در مشهد استخدام شده ایم، اما اکنون کمی مشکلات مالی داریم تا خانواده‌ها پول‌های میلیونی را به حسابمان واریز کنند و ...
براساس این گزارش، تحقیقات گسترده کارآگاهان با دستورات قضایی در اداره جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خراسان رضوی برای روشن شدن زوایا و ابعاد دیگر این ماجرا همچنان ادامه دارد.

Football news:

Neymar is the best player in the world. He is more often with the ball than Ronaldo and Messi. The former forward of the national team of Brazil Cayo about striker PSG
Juventus have signed midfielder Marcel Ake. Contract - until 2025
Thomas Tuchel: When you go to Chelsea, you sign up for trophies. I am not afraid of this
Tuchel on Chelsea: With all due respect to Lampard, I couldn't help but jump at the chance
Arteta on the comparison of the Youngster and Messi: It is a losing battle, but Martin has the qualities Arsenal need
Johnson on Tuchel: The coach at Chelsea is the hottest place in world football. He could be sacked in six months
Ramos will not play with Levante due to injury, most likely. Today, he did not train with Real Madrid