Iran

تمامی مراکز آموزشی و علمی گیلان تعطیل شد

 بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری و هماهنگی فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان مراکز آموزشی ، علمی استان  اعم از مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه های غیردولتی، مهدهای کودک به منظور افزایش آمادگی و جلوگیری موثر از گسترش شیوع ویروس کرونا از فردا "یکشنبه تا چهارشنبه" در استان گیلان تعطیل است.

نادر جهان آرای مدیرکل آموزش و پرورش گیلان نیز به خبرنگار ایرنا، گفت: تمامی مدارس استان از فردا "یکشنبه تا چهارشنبه" به منظور افزایش آمادگی و جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا تعطیل اعلام شده است.

استان گیلان دارای حدود ۴۰۰ هزار دانش آموز و افزون بر یکصد هزار دانشجو در دانشگاه های مختلف است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت دو نفر در گیلان به دلیل ابتلا به کرونا ویروس جان باخته اند.

۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده ، این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.  
در معمولی‌ترین حالت، این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

این ویروس برخلاف ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در چین شیوع پیدا کرد و پس از سرایت به ۲۶ کشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر  را مبتلا کرد، در دوره نهفتگی نیز از فرد به فرد قابل انتقال است، کارشناسان تهدید واقعی کرونا را در همین قابلیت شیوع و انتشار گسترده آن می‌بینند.