Iran

یک نکته کلیدی و کورسوی امید

سورنا یوشی‌زاده*؛ هیجان داشتن، انگیزه، شور و شعف، اشتیاق سوزان و همه و همه از جمله کلمات انگیزشی هستند که شاید دیر زمانی است از واژه لغات ما حذف شده و یا آنقدرگرد و غبار مسائل روزمره زندگی روی آن‌ها را پوشانده است که وقتی صحبت از هیجان و یا حتی انگیزه انجام کار به میان می‌آید، ناخودآگاه جاه‌طلبی‌های دانشگاه، دوران دبیرستان شاید هم حتی کودکی یادآور می‌شود که آخرین نجوا‌های شنیده شده از این احساس‌های مهم زندگی بودند.

واقعا چه بلایی سر جاه‌طلبی‌های دوران نوجوانی و ابتدای جوانی آمده است و چرا برای برخی رنگ و بوی زندگی هر چه به جلوتر می‌روند به جای اینکه به عنوان مثال همگام با پیشرفت تلویزیون مصرفی در خانه شان باشد و به «ال‌ای دی»، «او‌ای ای دی» و ... ارتقاء یابد، برعکس کهنه‌تر و سیاه و سفیدتر می‌شود و آمال و آرزو‌ها و هیجاناتشان در جهتی مخالف و به سمت انزوا، افسردگی و بی‌رنگ و بویی زندگی گرایش پیدا می‌کند.

ماجرا از این قرار است که ضربه بزرگ‌تر در اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی بر پیکره مدرنیسم اجتماعی زده شده. یعنی انگلستان که خود را از جمله ابرقدرت‌های دنیای معاصر می‌داند و داعیه امپراطوری بر دنیا در قرون گذشته را دارد و به قول خودشان آفتاب هیچ گاه در مستعمرات انگلیس غروب نمی‌کند (به این معنی که از این سر دنیا یعنی نیوزلند گرفته و تا انتهای دنیا یعنی جزایر قاره آمریکا و خود کانادا همیشه آفتاب زندگی در جریان است) پس چه شد تاسیس وزارتخانه تنهایی و خودکشی، دستاورد این همه امپراطوری بر دنیا بود؟! واقعیت این است که تاسیس وزارتخانه تنهایی و خودکشی فاجعه اجتماعی در قلب شروع انقلاب صنعتی و تکنولوژیک بود و خنجری بر قلب کاپیتالیست کارتلی!

واقعا برای ما به عنوان نوع بشر در این یکبار زندگی راه حل درست چه می‌تواند باشد حداقل در مسائل اقتصادی و روند زندگی پرهیجان و شور و اشتیاق؟ در واقع یکی از بهترین جواب‌ها «انگیزه» است. شاید در تعریف کلی انگیزه هزاران هزار واژه پر طمطراق با معنی می‌توان پیدا کرد، ولی آیا فرمول درستی براساس علم و منطق است تا بتوان یکی از کاراترین احساسات درونی خودمان را بیدار کنیم؟

واقعیت جامعه امروز این است که نداشتن انگیزه و دور باطل زدن در سیستم‌های درآمدی و اقتصادی که هر روز بدهکارتر می‌شویم از عوامل مهم سرخوردگی و افسردگی است که به تنهایی ختم می‌شود.

به قول ناپلئون هیل انگیزه فقط شروع هر جهش و تغییر است و با اصولی مشخص برپای علم به حرکت در آمده و روشن می‌شود. این انگیزه است که انسان را از تنهایی خویشتن خارج و معنای حرکت را مستدام می‌سازد و انگیزه روح و رنگ به درون می‌دهد و به مانند سوخت برای ماشین بدن، حیاتی است.

براساس اصول مندرج در علوم انسانی و نظرات محققان و اساتید دانشگاه، پیدا کردن انگیزه نیاز به تحریک احساسات و یا امیالی در درون بدن و هسته ذهن دارند. خلاصه مطلب این که انگیزه داشتن و یا بیدار کردن آن نیاز به دوره‌های خاص فیزیکی و یا متافیزیکی نیست، فقط کافی است بدانیم در این دوره زندگی بر روی کره خاکی به دنبال چه هستیم و کمی خارج از گود، زندگی خود را مرور کنیم.

براساس فرمول انگیزه، باید دانست که چه می‌خواهیم و چه چیزی آتش درون مان را شعله ور می‌سازد. به طوری که وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم حتی در اوج بحران‌های روحی، اقتصادی و ... بتوانیم کورسویِ امیدی را در خود بیدار کرده و شمعی در این تاریکی روشن کنیم.

همه چیز با شرایط روانی خود ما کنترل می‌شود و تمام اتفاقات در درون ذهن و تخیل ما است که شکل می‌گیرد و پس از آن در واقعیت جامه عمل به تن می‌کند. پس حواس مان باشد چه می‌کاریم! به خصوص در تنهایی خود. زیرا دیری نمی‌پاید که آن را برداشت می‌کنیم.

در کنار همه این‌ها باید در نظر داشت که انگیزه به ما اخلاق اجتماعی و حتی طرز برخورد ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. انگیزه نه تنها به شخص خود ما انرژی و نیروی حرکتی به جلو می‌دهد بلکه اطرافیان مان هم از این انرژی و نیرو بهره می‌برند و متاثر می‌شوند، انگیزه غذای روح ما و سوخت درون ما است و این همان نکته کلیدی است که نباید هرگز فراموش کرد.

*جامعه‌شناس اقتصادی

Football news:

Pirlo about 1:1 with Verona: Juve do not need a slap in the face to Wake up and play intensely
Everton and Liverpool in the top 2 at the end of the round in the Premier League for the first time in 27 years
Arteta about 0:1 with Leicester: I Don't know why the hell our goal was canceled. It is difficult to create space when 10 people are sitting behind the ball line
Rodgers on 1-0 with Arsenal: Leicester deserved to win. Vardy is a world-class player
Juve without Ronaldo could not beat Verona and Crotone in Serie A
Vardy has scored 11 goals in 12 games against Arsenal in the Premier League. Only Rooney has more
15,000 Teddy bears were planted at the Heerenveen match as part of a campaign to fight cancer. Toys sold for 230 thousand euros