Iran

ظهروند: اثر بخشی تحریم در سایه تحریف حقایق اتفاق می افتد

ابوالفضل ظهروند در گفت وگو با ایسنا با اشاره به سخنان رهبری درباره تحریف حقایق ایران در شرایط تحریمی گفت: تحریم خود به خودی خود مهم نیست بلکه اثربخشی تحریم مهم است. در حوزه سطوح تصمیم گیری و افکار عمومی دشمن به دنبال تاثیر تحریم بر روند زندگی و امورات کشور است.

وی تصریح کرد: اثر بخشی تحریم در سایه تحریف حقایق و توانمندی ها اتفاق می افتد و اگر بتوانیم تحریف را خنثی کنیم و مانع آن شویم می توانیم بگوییم که تهدید تحریم را به فرصت تبدیل کرده ایم.

این کارشناس مسائل منطقه با انتقاد از برجام اظهار کرد: سیاستی که در رابطه با برجام پیش گرفتیم و آنچه در این رابطه به مردم گفته شد که قرار است برجام معجزه کند و زندگی مردم را بهتر کند اشتباه بود. تمامی تحریم ها علیه ایران نه تنها برگشت حتی کشورهای دیگر هم در اجرای تعهداتشان همراهی نکردند و تعهدات آنها هم متاثر از رفتار آمریکا شد. 

ظهروند گفت: دشمن با تمام ابزارهایش در حال ضربه زدن به ایران و منافع اش است و سعی دارد واقعیات داخلی، منطقه ای و بین المللی ایران را تحریف کند به ویژه بر روی افکار عمومی متمرکز است. اما آنچه بیش از هر چیز خطرناک است تحریف کنندگان داخلی هستند. وجود این افراد موجب می شود هزینه تحریم برای دشمن پایین بیاید و به آسانی به اهدافشان دست پیدا می کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر چند اروپا مدعی است که با آمریکا در رابطه با برجام همراهی نکرد اما در عمل از مزایای فشار به ایران بهره مند شد. آنها از اجراشدن و نشدن برجام سود بردند اما برای ایران این توافق تبدیل به یک زخم شده است. نباید به غرب اعتماد کرد و این مهم تریم اشتباهی است که در مسیر تحریف وقایع می توان انجام داد.

او درباره مسائل منطقه هم اظهار کرد: امروز کشورها دایره نفوذ سیاسی شان را از مرزهای جغرافیایی فراتر برده اند و معیار قدرت و توسعه و پیش رفت همین نفوذ فرهنگی، ارتباطی، اطلاعاتی و امنیتی و اقتصادی است. امروز چین و آمریکا بر سر همین نفوذ جنگ قدرت دارند. این در حالی است که عده ای در ایران از افزایش نفوذ ایران در منطقه نگران هستند. اینکه مردم عادی یک حرف بزنند یک چیز است اما اگر مسوول و تصمیم گیر با این نگاه همراهی کند جای تعجب دارد. اینکه با وجود آگاهی از سیاست آمریکا و اروپا دوباره به دنبال مذاکره با آنها هستیم جای سوال دارد. متاسفانه این نگاه در سه دهه گذشته بیشتر مجال بروز پیدا کرده است و این مساله ای نگران کننده است که باید جلوی آن را گرفت چراکه مساله امنیت و منافع ملی است.

وی تاکید کرد باید تحریف گران را بشناسیم و محاکمه کنیم. اثرات تحریف وقایع از سوی برخی مانع رشد ایران می شود و اگر بتوانیم این بند را پاره کنیم قطعا ایران با واقعیت و پتانسیل هایی که در اختیار دارد می تواند به سرعت مسیر رشد و توسعه را طی کند و در بسیاری از زمینه ها توانمند شود.

انتهای پیام

Football news:

Maccabi entered the Champions League without 11 players due to covid. UEFA allows you to play if there are 13 players from the application
Ole Gunnar Solskjaer: De Gea saved us for years, Henderson did the same today. Lingard played well
The semed said goodbye to Barcelona: Thank you for the opportunity to realize the dream. Eternally grateful
Juve have leased Morata from Atletico for 10 million euros with the right to buy out for 45 million
Barcelona and Atletico have agreed a move for Suarez (Fabrizio Romano)
At the 1950 world Cup, Amateurs from the United States beat England. The coach of the Americans compared their players to sheep, and the author of the winning goal went missing
Dan Henderson made his debut for Manchester United at the age of 23. He made 141 appearances on loan